Do španielskej Ceuty prenikli stovky migrantov, útočili kyselinou a nehaseným vápnom

ČTK | 22.08.2018 14:01
migranti, Ceuta Foto: ,
Africkí migranti vstupujú do utečeneckého centra v španielskej Ceute.
Asi tri stovky migrantov sa pokúsili preniknúť z Maroka do španielskej enklávy Ceuta, ktorá leží na severnom pobreží Afriky.

Viac ako stovke z nich sa bezpečnostnú bariéru s ostnatým drôtom podarilo prekonať, uviedol denník El País. Na prekonanie plotu použili niektorí ostré predmety, kyselinu a nehasené vápno, čím spôsobili zranenia siedmim španielskym policajtom.

Počet zranených migrantov miestne médiá zatiaľ neuvádzajú, mnohí ale majú rezné rany, pretože bariéra je zakončená ostnatým drôtom.

Španielske médiá pôvodne odhadovali počet migrantov, ktorým sa dnes podarilo bariéru do Ceuty prekonať, na dve stovky. Neskôr s odvolaním na zastúpenie španielskej vlády oznámili, že na Ceutu preniklo 115 migrantov. Počet ale nemusí byť konečný, uviedol denník El País.

Rovnaké miesto

Incident sa stal ráno okolo deviatej hodiny miestneho času na rovnakom mieste, kadiaľ pred mesiacom preniklo na Ceutu z marockého územia asi 600 migrantov. Aj oni vtedy prekonali dvojitý, šesť metrov vysoký plot zakončený ostnatým drôtom a niektorí z nich útočili na policajtov nehaseným vápnom, ktoré môže spôsobiť ťažké popáleniny.

Migranti, ktorí podľa španielskych médií pochádzajú zo subsaharskej Afriky, po prekonaní plota dnes zamierili do dočasného centra pre imigrantov. To má kapacitu asi 500 ľudí, migrantov je na mieste ale už po dnešku okolo 1 300. Okolo centra sú preto postavené stany.

Španielsko ako hlavná brána

Okrem Ceuty sa migranti snažia dostať do Španielska, resp. do Európy aj cez ďalšiu španielsku enklávu Melilla. Obe sa nachádzajú na severoafrickom pobreží Stredozemného mora a sú obklopené marockým územím. Ďalší migranti sa do Španielska dostávajú na člnoch.

Španielsko sa tento rok pre migrantov z Afriky stalo hlavnou bránou do Európy. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) priplávalo tento rok do Španielska cez more z Afriky na 27 800 migrantov, ďalších asi 4 900 ich preniklo tento rok do Ceuty a Melilly. Vlani priplávalo do Španielska po mori za celý rok z Afriky 22 100 migrantov a do dvoch enkláv v Afrike ich preniklo v roku 2017 na 6 250.