Putinova 'hviezda' padá, štátna televízia pomáha

TASR | 03.09.2018 17:33
Rusko Putin dovolenka Sibír Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin na túre počas krátkej víkendovej dovolenky v Tuvianskej republike na juhu Sibíri.
Ruská štátna televízna stanica Rossija-1 spustila nový týždenný program venovaný ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Podľa agentúry AP ide zrejme o pokus stabilizovať výrazný pokles jeho popularity po tom, ako vláda oznámila dôchodkovú reformu.

V prvom diele odvysielanom v nedeľu tvorcovia programu ukázali dlhodobého vodcu krajiny, ako na Sibíri zbiera hríby, ako aj pri stretnutiach s baníkmi a školákmi. Hoci Putin aj bez toho dominuje správam štátnych médií, hodinový program s názvom „Moskva. Kremeľ. Putin“ poskytuje nový formát na prezentáciu jeho aktivít.

Peskov: Nejde o objednávku Kremľa

Program kladie dôraz na jeho riešenie rozličných problémov a úsilie zostať v kontakte s radovými občanmi. Prezidentský hovorca Dmitrij Peskov v pondelok novinárom povedal, že program nevznikol na objednávku Kremľa. „Je to projekt (štátnej televíznej spoločnosti) VGTRK, nie Kremľa,“ vysvetlil.

Značná časť nedeľňajšieho programu bola venovaná obhajobe Putinovho postoja k spornej dôchodkovej reforme, ktorá je v uplynulých týždňoch v Rusku témou číslo jeden. Istý vládny činiteľ v programe vyhlásil, že Putin svojím zapojením do problematiky „prevzal zodpovednosť za budúce generácie“.

Putin prisľúbil zmiernenie tohto opatrenia – ponúkol zníženie navrhovaného dôchodkového veku žien na 60 rokov; vláda pôvodne navrhovala vek 63 rokov. Ruské ženy v súčasnosti odchádzajú do penzie v 55 rokoch. Putin zároveň uviedol, že návrh zvýšiť dôchodkový vek pre mužov zo 60 na 65 rokov zostane nezmenený.

Pokles na 64 percent

Napriek tomu sa v nedeľu vo viacerých ruských mestách zišli tisícky ľudí na protestoch proti tomuto neobľúbenému opatreniu. Demonštrácie sa okrem Moskvy konali tiež v Petrohrade, Novosibirsku, Vladivostoku, Jekaterinburgu, Astracháne, Rostove nad Donom či v krymskom Simferopole.

Putinova popularita klesla v auguste z 80 na 64 percent, tvrdí ruská štátna sociologická inštitúcia VCIOM. Naposledy šéf Kremľa čelil takejto nepriaznivej štatistike v januári 2014, len niekoľko mesiacov predtým, ako jeho popularita po anexii ukrajinského Krymu opätovne vyletela prudko nahor.