20 bývalých tajných agentov z éry Pinocheta odsúdili za vraždy

TASR | 22.09.2018 10:06
čile, pinochet
Ľudskoprávny aktivista vešia v meste Valparaiso portréty ľudí, ktorí zmizli počas éry diktátora Pinocheta. Autor: ,
Dvadsať bývalých agentov čilskej tajnej polície, ktorí pracovali počas vlády zosnulého diktátora Augusta Pinocheta v rokoch 1973-1990, odsúdili na tresty odňatia slobody v rozmedzí 100 dní až 17 rokov za únosy a vraždy 12 ľudí. Informovala o tom agentúra DPA.

Väčšinu ich obetí tvorili ľavicoví militanti, ktorých uniesli prevažne v Argentíne, Paraguaji a Bolívii v 70. rokoch v rámci operácie Kondor – spoločnej kampane politickej represie zo strany juhoamerických pravicových diktatúr. Predpokladá sa, že unesených odvliekli do Čile, kde ich mučili a zabíjali. Niekoľko z nich je dodnes oficiálne nezvestných.

Súd udelil dvom bývalým tajným agentom 17-ročný trest, piatim 15-ročný pobyt za mrežami. Ďalší dostali tresty v rozsahu desať, sedem a päť rokov, ako aj 300 a 100 dní.

Čile a zmienené tri ďalšie krajiny „sa nielenže dohodli na zatknutí týchto obetí, ale vytvorili tiež podmienky na ich väznenie a presun do našej krajiny, kde ich kruto mučili a likvidovali“, uviedol sudca Mario Carroza.

Desiatky bývalých vojakov už bolo odsúdených za zločiny spáchané počas Pinochetovej diktatúry, ktorá si vyžiadala viac než 3000 mŕtvych. Desaťtisíce ďalších obetí väznili, mučili alebo uniesli.