Taliansky premiér Conte rokoval s Putinom o obchode

TASR | 24.10.2018 15:38
Russia Italy Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) si podáva ruku s talianskym premiérom Giuseppem Contem počas ich stretnutia v Moskve.
Ruský prezident Vladimir Putin rokoval v stredu v Moskve s talianskym premiérom Giuseppem Contem, pričom sa zamerali na snahu o zlepšenie vzájomných hospodárskych vzťahov.

Conte, ktorý je na svojej prvej návšteve Ruska, začal rokovania s Putinom v Kremli konštatovaním, že obom krajinám sa podarilo zachovať „kvalitu a intenzitu“ vzájomných vzťahov. Ruského prezidenta pozval na návštevu Talianska, ku ktorej by malo dôjsť v blízkej budúcnosti.

Agentúra AP uvádza, že vzťahy medzi Ruskom a Talianskom sa vážne naštrbili sankciami Európskej únie voči Rusku po jeho anexii Krymu a odvetnými opatreniami zo strany Moskvy. Vzájomný obchod sa v minulých rokoch pomaly zvyšoval, ale niekoľko sérií sankcií zo strany EÚ a USA poškodilo talianske investičné projekty.

„Bohužiaľ, pozícia Talianska na ruskom trhu sa zmenšila, ale intenzita našich hospodárskych vzťahov zostáva silná,“ povedal Putin. „Aj napriek ťažkým časom zostali naše politické kontakty na vysokej úrovni“. Putin sa tiež poďakoval talianskym úradom za rýchlu pomoc ruským futbalovým fanúšikom, ktorí v utorok utrpeli zranenia pri poruche eskalátora v stanici rímskeho metra.

Conte sa v stredu stretol aj ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom, ktorý vyjadril nádej, že táto návšteva dá rusko-talianskej spolupráci nový impulz.