Gajdoš rokoval v Prahe s americkým rezortným kolegom

TASR | 28.10.2018 17:50
peter gajdoš Foto: ,
Minister obrany Peter Gajdoš.
Modernizačné projekty, plnenie záväzkov voči NATO či zvyšovanie výdavkov na obranu boli témou nedeľného rokovania ministra obrany SR Petra Gajdoša (SNS) s americkým ministrom obrany Jamesom Mattisom v Prahe. V českej metropole sa stretli pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky, informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

„Spojené štáty americké sú naším strategickým partnerom a rozhodnutie modernizovať našu taktickú bojovú letku práve americkými stíhacími lietadlami F-16 vzájomné vzťahy ešte posilnilo. V súčasnosti pokračujeme v rokovaniach o konečnej podobe zmluvy,“ poznamenal Gajdoš. Amerického rezortného partnera zároveň informoval o ďalšej modernizácii v zmysle dlhodobého plánu rozvoja obrany do roku 2030, s dôrazom na 3D radary a obstaranie novej pozemnej techniky.

Americký minister obrany sa zaujímal o stav pripravovaného kontraktu na nákup stíhacích lietadiel. Potvrdil, že Spojené štáty sú v zmysle zmluvy pripravené na zabezpečenie výcviku pilotov a príslušného technického pozemného personálu. Ocenil tiež zvyšovanie výdavkov na obranu, ktoré bude v budúcom roku vo výške 1,73 percenta HDP, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 500 000 eur. „Ste dôkazom toho, že aj malá krajina môže priniesť veľké správy,“ povedal Mattis.

Témou spoločného stretnutia bolo aj 100. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov.