Danko: SNS neustúpi od odvodu pre reťazce

TASR | 23.11.2018 18:32
Slovenská národná strana neustúpi od presadenia osobitného odvodu pre obchodné reťazce a jej nominanti sa nedajú zastrašiť. Uviedol to v piatok podvečer na brífingu predseda Národnej rady (NR) SR a SNS Andrej Danko za účasti šéfky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriely Matečnej (SNS). Návrh predmetného zákona smeruje v parlamente do druhého čítania.

„Rozhodne chcem odkázať každému, kto sa pokúša akýmkoľvek spôsobom kontaktovať zástupcov SNS, respektíve ich strašiť, že SNS zo zdanenia veľkých obchodných spoločností neustúpi,“ oznámil Danko s tým, že stanovisko k zavedeniu osobitného odvodu predostrel aj na piatkovej Koaličnej rade.

„Ak si niekto myslí, že strašenie na moju osobu alebo na našich nominantov funguje, tak robí veľkú chybu a opak je pravdou. Ideme do tohto boja veľmi tvrdo a razantne,“ zdôraznil predseda NR SR.

Danko spresnil, že z osobitného odvodu očakáva štát vyše 100 miliónov eur. „Nech narazí, na čo chce,“ odpovedal Danko na otázku médií, či zákon nemôže naraziť na európsku legislatívu.

„Ministerka Matečná má plnú podporu, a dnes môžem povedať aj koalície, na to, aby sme tento osobitný odvod ako systémový nástroj dotiahli do úspešného konca,“ povedal.

Zákon podľa neho „naučí arogantných podnikateľov sa slušne správať voči Slovensku“. „Dosiahneme tiež to, že budeme mať každoročne systémovú podporu pre našich potravinárov, pôdohospodárov a spracovateľov,“ dodal Danko. Otvorí sa podľa neho veľký priestor na posilnenie slovenskej prvovýroby.

Podľa Matečnej sa obchodné reťazce správajú k slovenským dodávateľom potravín veľmi macošsky. „Odvodom chceme posilniť ich postavenie,“ podčiarkla. Peniaze z odvodu budú podľa nej použité len na podporu slovenského agrosektora. Je pritom podľa jej slov možné, že návrh zákona o osobitnom odvode bude v parlamente modifikovaný pozmeňovacími návrhmi.