Britská polícia prešetruje 'ruskú stopu' v ďalších podozrivých úmrtiach

TASR | 10.12.2018 10:19
britská polícia, novičok, Skripaľ, vyšetrovanie Foto: ,
Vyšetrovanie v prípade novičok, Salisbury, Británia.
Britská polícia vyšetruje možnú účasť Ruska na smrti dvoch podnikateľov v Británii, ku ktorým došlo ešte pred pokusom o otravu bývalého agenta ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije v marci tohto roku. Napísal o tom britský nedeľník The Sunday Times.

Nedeľník s odvolaním sa na nemenovaný zdroj uviedol, že "v jednom z vedených vyšetrovaní sa skúma možná spojitosť medzi ruskými agentmi, ktorí v danom období prichádzali do Británie a odchádzali z nej, a podozrivými úmrtiami dvoch britských občanov.

Tieto úmrtia neboli objasnené a pôsobia podozrivo, dodal zdroj. Podľa denníka ide o úmrtia podnikateľov Alexandra Perepeličného a Scotta Younga.

Vyšetrovatelia z protiteroris­tickej jednotky Scotland Yardu (SO15), zaoberajúci sa kauzou Skripaľ, označili úmrtia týchto dvoch podnikateľov za „podozrivé“. Polícia teraz hľadá možných svedkov, ktorí by mohli objasniť okolnosti vedúce k ich nevysvetlenej smrti, napísal nedeľník.

Podnikateľ Perepeličnyj zomrel 10. novembra 2012 vo veku 44 rokov. V jeho žalúdku sa pri pitve našli zvyšky jedovatej rastliny jazmínovec (gelsemium). Podľa denníka The Independent sa Perepeličnyj pred tým, ako sa v roku 2010 presťahoval do Británie, spojil s úradníkmi, ktorých mená boli spomenuté v súvislosti s finančným podvodom a smrťou audítora Sergeja Magnitského. Následne Perepeličnyj svedčil proti týmto úradníkom.

Miliardár Scott Young podľahol smrteľným zraneniam v roku 2014 pri páde z okna bytu svojej priateľky v centre Londýna. Britskí detektívi v jeho kauze spočiatku nezvažovali, že by mohlo ísť vraždu. Young totiž prechádzal zložitým rozvodovým konaním, v ktorom mu súd nariadil zaplatiť bývalej manželke 26,5 milióna libier. Okrem toho mal problém s alkoholom a lekári mu diagnostikovali bipolárnu poruchu.

Podľa britských médií bol Young obchodným partnerom bývalého ruského oligarchu Borisa Berezovského, ktorý v roku 2013 v Británii spáchal samovraždu.