Rusko do Venezuely poslalo strategické bombardéry, Spojené štáty to kritizujú

TASR | 10.12.2018 22:20, aktualizované: 
Ruský bombardér Tupolev Tu-160
Ruský bombardér Tupolev Tu-160. Autor: ,
Dva ruské diaľkové strategické bombardéry Tu-160 pristáli v pondelok vo Venezuele, s cieľom zúčastniť sa miestnych leteckých cvičení.

Približne 100 pilotov a iných členov leteckého personálu ruských vzdušných síl privítal venezuelský minister obrany Vladimir Padrino López. Pri tejto príležitosti minister vyhlásil, že účasť ruského letectva na výcviku je dôkazom „pripravenosti na obranu krajiny do posledného dychu“.

Kritika USA

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo reagoval na príchod ruských lietadiel do Venezuely vyhlásením na Twitteri. Obyvatelia Ruska a Venezuely by to podľa neho mali vnímať tak, ako to naozaj je: „Dve skorumpované vlády plytvajú verejnými zdrojmi, umlčiavajú občianske slobody a voľnosť zatiaľ, čo ich ľudia trpia.“

Kremeľ sa následne ohradil voči týmto vyjadreniam Spojených štátov. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil Pompeove vyjadrenia za „nediplomatické“ a „nevhodné“. Takáto kritika podľa jeho slov vyznieva zvláštne od krajiny, „ktorej rozpočet na armádu by dostatočne uživil celú Afriku“.

Okrem dvoch spomínaných bombardérov pristáli na medzinárodnom letisku v Caracase aj ruský An-124, ktorý je jedným z najväčších sériovo vyrábaných transportných lietadiel na svete a dopravné prúdové lietadlo Il-62.

López pripomenul, že ruské letectvo už raz Venezuelu podobným spôsobom navštívilo, a to v roku 2013. Terajšie cvičenie by malo podľa jeho slov výrazne „zvýšiť úroveň interoperability systémov vzdušnej obrany“ oboch krajín.

Venezuela nakúpila v posledných rokoch ruskú vojenskú techniku v hodnote miliónov dolárov, a to aj napriek tomu, že krajina sa nachádza v hlbokej hospodárskej kríze a predpokladaná miera hyperinflácie by sa tam v roku 2019 mohla podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) vyšplhať až na 10 miliónov percent.

Tupolev Tu-160 je najťažším a najväčším nadzvukovým lietadlom, aké bolo kedy skonštruované a uvedené do prevádzky.