Lajčák podporuje Šefčovičovu kandidatúru za prezidenta

TASR | 09.01.2019 11:00
Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič. Autor: ,
Podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič by bol výborný prezidentský kandidát. Povedal to minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru) pred rokovaním vlády.

Práve o Lajčákovi hovorili predstavitelia Smeru mesiace ako o najlepšom možnom kandidátovi na prezidenta a chceli ho presvedčiť. Lajčák dlhodobo tvrdil, že kandidovať nemieni. „Celý rok vám hovorím konzistentne moju pozíciu,“ zopakoval Lajčák.

V minulosti sa ako možný kandidát spomínal aj Šefčovič, ktorý teraz dostal ponuku. Zatiaľ neprezradil, či ju už prijal. Potvrdil, že dlhodobo registruje hlasy v prospech jeho možnej kandidatúry a váži si ich.

„Aj v poslednom období sa na mňa obrátilo viacero osobností s tým, že Slovensko potrebuje prezidenta, ktorý prispeje k celospoločenskému zmieru, ešte jasnejšiemu ukotveniu v rámci Európy a tiež k ďalšiemu posilňovaniu jeho pozície vo svete,“ uviedol.

Hovorí, že mu záleží na budúcnosti Slovenska, preto si vypočul ponuku Smeru o kandidatúre a rozhodne sa v dohľadnom čase. „Bez ohľadu na to, ako sa v dohľadnom čase rozhodnem, som presvedčený, že Slovensko potrebuje jasne povedať, že patrí do modernej, vyspelej a sebavedomej Európy,“ doplnil.

"Keďže takáto služba si vyžaduje celého človeka – ide o závažné rozhodnutie s veľkým presahom nielen na mňa, moju rodinu, ale aj na súčasné aktivity a samozrejme, na spoločnosť – verím, že je pochopiteľné, že potrebujem čas dôsledne zvážiť všetky aspekty takejto ponuky a to netrvá deň ani dva. Bez ohľadu na to, ako sa v dohľadnom čase rozhodnem, som presvedčený, že Slovensko potrebuje jasne povedať, že patrí do modernej, vyspelej a sebavedomej Európy,“ dodal Šefčovič.

VIDEO: Slovenský veľvyslanec v Prahe Peter Weiss tento týždeň k prezidentským voľbám pre TV Pravda povedal, že Slovensko ako nikdy potrebuje prezidenta rešpektovaného v zahraničí.