Demokratka Warrenová oznámila, že chce byť prezidentkou USA

ČTK | 09.02.2019 21:21
Elizabeth Warrenová Foto: ,
Demokratická senátorka Elizabeth Warrenová oficiálne oznámila, že sa chce stať prezidentkou Spojených štátov.
Demokratická senátorka Elizabeth Warrenová oficiálne oznámila, že sa chce stať prezidentkou Spojených štátov. Voličom sľúbila, že bude bojovať za udržanie a pokračovanie amerického sna a že začne ťaženie proti zmanipulovanému politickému systému.

Aby sa Warrenová mohla vo voľbách v roku 2020 postaviť republikánskemu šéfovi Bieleho domu Donaldovi Trumpovi, musí sa najskôr stať oficiálnou demokratickou kandidátkou. O kandidatúru s ďalšími demokratickými uchádzačmi zvedie v prvej polovici budúceho roka zápas vo vnútrostraníckych voľbách.

„Toto je boj o naše životy. Boj o vybudovanie Ameriky, kde sú sny možné, Ameriky, ktorá je tu pre každého,“ vyhlásila Warrenová pred svojimi priaznivcami v meste Lawrence v štáte Massachusetts. „A preto dnes pred vami stojím, aby som oznámila, že kandidujem za prezidentku Spojených štátov amerických,“ povedala za búrlivého potlesku účastníkov zhromaždenia.

Trumpa v prejave senátorka označila za nekompetentného prezidenta. „Naša krajina potrebuje vodcovskú osobnosť, ktorá navráti solidaritu ukradnutú Trumpom,“ dodala.

O kandidatúre Warrenovej sa dlhodobo špekulovalo. Na konci minulého decembra politička potvrdila, že o nej uvažuje. Tento týždeň potom svojich priaznivcov zvolala do Lawrence, kde prisľúbila urobiť zásadné oznámenie. Médiá sa zhodujú, že Warrenová, hoci patrí k favoritom, nebude mať podľa médií získanie straníckej kandidatúry ľahké, lebo o prezidentské kreslo prejavilo záujem niekoľko demokratov, ktorých šance sú tiež hodnotené ako vysoké. Príkladom je senátorka Kamala Harrisová či jej kolega Cory Booker. V nedeľu sa oficiálne chystá ohlásiť kandidatúru aj senátorka Amy Klobucharová a záujem prejavila aj ďalšia členka Senátu USA Kirsten Gillibrandová.