Keď Rusko zavrie Ukrajine kohútik, Kyjev očakáva plyn aj zo Slovenska

TASR | 26.04.2019 13:42
Ukrajinský štátny plynárenský podnik Naftogaz sa pripravuje na obrátenie toku vo svojej sieti potrubí, ak Rusko zastaví tranzit plynu od 1. januára 2020. Oznámil to v piatok riaditeľ Naftogazu Jurij Vitrenko.

Rekonštrukcia kompresorovej stanice Bar (na plynovode Sojuz) podľa neho zabezpečí bezporuchovosť pre dodávku plynu zo západu krajiny na východ. Pripustil, že to bude výzva pre systém, ale Ukrajina sa snaží všetky problémy vyriešiť.

Vitrenko tiež povedal, že v prípade ukončenia ruského tranzitu plynu cez ukrajinskú prepravnú sieť, nebude možné použiť všetky kapacity na západnej hranici krajiny (42,5 milióna kubických metrov denne na Slovensko, 17,1 milióna kubických metrov/deň do Maďarska a 6,4 milióna kubických metrov do Poľska) na dovoz plynu z Európy.

Nie všetky kapacity z Európy, napríklad z Poľska a Maďarska, sú tzv. kontinuálne, nepretržité. To v skutočnosti znamená, že ak nepôjde plyn z Ukrajiny do Poľska alebo Maďarska, nemôžeme očakávať, že bude plynúť spätne. Na Slovensku je asi polovica kapacity neprerušovaná, čo znamená, že môžeme očakávať, že polovicu plynu dostaneme z najvýznamnejšieho slovenského smeru, povedal.

Dodal, že ak bude tranzit prerušený, Ukrajina by mala načerpať ďalšie objemy plynu do podzemných zásobníkov na jar a na jeseň, aby pokryli potreby krajiny v nadchádzajúcom vykurovacom období.