Truban bude volebným lídrom koalície PS/Spolu, chce byť premiérom. Beblavý ministrom financií

Pravda | 12.07.2019 12:00, aktualizované: 
Lídri koalície Progresívne Slovensko a SPOLU - občianska demokracia Miroslav Beblavý a Michal Truban informovali, že Michal Truban Truban bude volebným lídrom koalície, má ambíciu stať sa premiérom. Miroslav Beblavý bude programovým lídrom a ašpiruje na funkciu podpredsedu vlády pre koordináciu reforiem a ministra financií.

Beblavýpoukázal na to, že koalícia sa dohodla na spolupráci pred parlamentnými voľbami a darí sa im to aj po eurovoľbách. „Vieme spolupracovať a zároveň sme odlišní,“ poukázal Beblavý. Zároveň verí, že spoločná dohoda je najlepším rozhodnutím pre budúcnosť koalície PS a Spolu aj pre Slovensko. Poznamenal, že ich dohoda nie je výsledkom súboja a nemá víťaza, ani porazeného.

Beblavý sa odvolal na prieskumy, podľa ktorých voliči vnímajú jeho a Trubana ako rovnocenné politické osobnosti. U Trubana oceňujú jeho dynamizmus a nezaťaženosť ako politického nováčika. Beblavého v prieskumoch hodnotia dobre pre jeho vytrvalosť v politickom smerovaní za zmeny na Slovensku.

Truban poznamenal, že Slovensko potrebuje veľké činy. „Verím, že Slovensko posunieme výrazne dopredu. Čaká nás ťažké obdobie,“ uviedol. Podotkol, že v najbližšom čase budú pripravovať kandidačnú listinu a pripravovať aj spoločný program. Ako doplnil, súčasťou dohody sú aj nominácie tieňovej vlády.

Na otázku, či bude koalícia uvažovať aj o spolupráci so stranou Andreja Kiska Za ľudí Truban poznamenal, že sa s bývalým prezidentom rozprávali vo štvrtok (11. júla). Doplnil, že novovznikajúca strana by mala mať úvodný snem na jeseň, a potom sa uvidí, či budú spolupracovať, alebo nie.

Michal Truban Truban (vľavo) bude volebným...
Michal Truban Truban (vľavo) bude volebným lídrom koalície, má ambíciu stať sa premiérom. Miroslav Beblavý bude programovým lídrom a ašpiruje na funkciu podpredsedu vlády pre koordináciu reforiem a ministra financií. Autor: Ivan Majerský, Pravda

Progresívne Slovensko a Spolu spolupracovali už v koalícii napríklad pri májových eurovoľbách, ktoré takto v spojenectve vyhrali. O spolupráci hovoria aj s inými stranami. Pred pár dňami sa dohodli s KDH, ide o pakt o neútočení počas volebnej kampane.

Koalícia v stredu uzavrela dohodu o predvolebnej spolupráci aj s KDH. Dohoda obsahuje dva konkrétne záväzky, priblížil líder Spolu-OD Miroslav Beblavý. Strany sa dohodli na vzájomnom neútočení v predvolebnej kampani. Rovnako, že ak by niektorá mala taký pocit, okamžite si to medzi sebou vysvetlia. V dohode si zakotvili aj mechanizmus zmierovacieho konania.

Chcú tiež hľadať prienik v programových prioritách budúcej vlády. „Aby sme sa dohodli, čo vo vláde urobiť a hľadať cestu aj v citlivých otázkach, aby nás nerozdelili,“ povedal Beblavý s tým, že na niektoré veci majú rôzne názory, keďže predstavujú liberálov, konzervatívcov aj stred.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ