Čaputová: V období totality bolo pre nás Rakúsko pohľadom na slobodný svet

TASR | 30.08.2019 09:58, aktualizované: 
Rakúsko SR Čaputová prezidentka návšteva
Prezidentka SR Zuzana Čaputová a rakúsky prezident Alexander Van der Bellen počas uvítacieho ceremoniálu pred palácom Hofburg 30. augusta 2019 vo Viedni. Autor: ,
Rakúsko bolo v období totality pre Slovákov nádejou, že slobodný svet za ostnatým drôtom existuje. Preto je povinnosťou slobodu si chrániť. Na prvej oficiálnej návšteve Rakúska to v piatok povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zároveň vo viedenskom Hofburgu poďakovala rakúskemu prezidentovi Alexandrovi Van der Bellenovi za to, že ako susedia pred 30 rokmi podali Rakúšania Slovákom pomocnú ruku. Čaputová sa stretla aj s rakúskou spolkovou kancelárkou Brigitte Bierleinovou v jej úrade.

„Ďakujeme za otvorenie hraníc našim občanom, čo tiež významne prispelo k pádu železnej opony a návratu slobody a demokracie do našej časti Európy. Chcem vás uistiť, že Slovensko nezabúda a nesmierne si vaše vtedajšie rozhodnutia váži. Aj preto je dnes našou povinnosťou urobiť všetko preto, aby sme si našu slobodu chránili,“ povedala Čaputová s dôvetkom, že je presvedčená, že obe hlavy štátov vedia svojim občanom ponúknuť alternatívu, ktorá prináša slušnosť, spravodlivosť a vecný tón v politike, a to bez nenávisti, neznášanlivosti a populizmu.

S Van der Bellenom sa zhodli, že oba národy spája oveľa viac než len spoločná hranica. Podľa Čaputovej patrí Slovensko a Rakúsko medzi najviac integrované stredoeurópske štáty. „Naše bilaterálne vzťahy sú aj vďaka členstvu v Európskej únii najlepšie od ich vzniku. A nie sú to len slová, ale množstvo konkrétnych projektov v infraštruktúre, kultúre, vzdelávaní, ako aj veľmi intenzívna hospodárska spolupráca,“ povedala prezidentka.

Prezidentka SR Zuzana
		Čaputová a
		prezident...
Prezidentka SR Zuzana
		Čaputová a
		prezident...
+6Prezident Rakúska
		Alexander Van der Bellen
		a...

Rovnako pripomenula, že rakúske firmy v súčasnosti zamestnávajú viac ako 45.000 ľudí na Slovensku a zároveň tisíce Slovákov a Sloveniek našlo uplatnenie v Rakúsku.

Čaputová sa s Van der Bellenom rozprávala aj o ekologických témach. „Obidve naše krajiny sa tiež ako jediné v celom regióne prihlásili k bezuhlíkovej budúcnosti do roku 2050 a prijímajú konkrétne opatrenia. Myslím, že sme s pánom prezidentom našli veľkú zhodu v tom, že chceme našu osobnú spoluprácu v tejto oblasti ďalej rozvíjať,“ dodala.

Zároveň rakúskeho kolegu pozvala na návštevu Slovenska.

Van der Bellen: Bilaterálne vzťahy sú skvelé

Bilaterálne vzťahy sú skvelé, zhodnotil to rakúsky prezident Van der Bellen. Na stretnutí vyzdvihol hodnotový rebríček slovenskej hlavy štátu. Zdôraznil tiež významnú prácu slovenských zdravotných sestier a opatrovateliek v rakúskych rodinách.

„Naše bilaterálne vzťahy sú skvelé na všetkých úrovniach. Rakúsko a Slovensko sú dôležití obchodní partneri, a navyše Rakúsko je druhým najväčším investorom na Slovensku,“ zdôraznil Van der Bellen. Vyzdvihol aj prácu Slovákov, a to najmä tisícok zdravotných sestier a opatrovateliek. V mene rakúskych občanov im poďakoval a komentoval, že si túto pomoc rakúske rodiny „nesmierne vážia“.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová a rakúsky...
Prezidentka SR Zuzana Čaputová a rakúsky prezident Alexander Van der Bellen počas stretnutia v paláci Hofburg 30. augusta 2019 vo Viedni. Autor: TASR, Jaroslav Novák

Van der Bellen poukázal na to, že Čaputová vo svojom predvolebnom programe „jasne deklarovala svoju proeurópsku orientáciu“ a tiež tému „ochrany klímy“. „Teší ma, že Slovensko má za prezidentku Zuzanu Čaputovú,“ povedal. Na osobnosti slovenskej prezidentky sú mu sympatické hodnoty právneho štátu či ochrany ľudských práv.

Pri spoločnom rokovaní sa hlavy susedných štátov dotkli aj témy výstavby jadrovej elektrárne Mochovce. Van der Bellen zopakoval, že s jadrovými elektrárňami sa Rakúsko rozlúčilo pred viac ako desiatimi rokmi. Teší ho však, že Slovensko „má výbornú komunikáciu“, čo sa týka Mochoviec. Zdôraznil preto, že je osobitne potešený tým, že záujem o ochranu klímy a prihlásenie sa k téme klimatickej zodpovednosti deklarovala aj slovenská prezidentka.

Rovnako spomenul aj tému pádu železnej opony. „Vtedy sa 10.000 Sloveniek a Slovákov vybralo na pochod do Hainburgu a spolu s Rakúšanmi a Rakúšankami vytvorilo ľudskú reťaz,“ pripomenul historické udalosti rakúsky prezident. Podľa jeho slov je úlohou oboch krajín chrániť si slobodu.

Obe hlavy štátov hovorili aj o téme rozširovania hraníc Európskej únie, a to na Balkáne. „Obaja dúfame, že počas tohto roka sa rozbehnú prístupové rokovania,“ dodal. Van der Bellen tiež v reakcii na novinárske otázky odpovedal, že Rakúsko na podnet Európskej komisie vypracúva správu týkajúcu sa prídavkov na deti. „Ak sa nebude páčiť Bruselu, môže ju riešiť Súdny dvor Európskej únie,“ uzavrel.

Prezidentka cestovala vlakom

Zuzana Čaputová odcestovala z bratislavskej Petržalky do Viedne spoločne s delegáciou vlakom REX 7610 (Bratislava-Petržalka 09.15 h Wien Hbf 10.14 h). Na železničnej stanici privítal hlavu štátu Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. Ako zástupca národného dopravcu som vždy veľmi poctený, keď aj štátnici a politickí predstavitelia krajiny využívajú naše dopravné služby. Ešte omnoho viac ma však teší rozhodnutie súčasnej slovenskej prezidentky, vybrať sa do Rakúska vlakom ZSSK, pretože tým jasne deklaruje svoje ekologické postoje," uviedol Filip Hlubocký.

Prezidentská delegácia sa z oficiálnej návštevy vracia vlakom vo večerných hodinách. Trasu dlhú 74 kilometrov prejdú obe spojenia za 59 minút a z dôvodu prítomnosti prezidentky SR sú vedené nízkopodlažnou súpravou Bombardier Talent 4124, ktorú vlastní rakúska železničná spoločnosť ÖBB a na území Slovenska ju prevádzkuje ZSSK.

Každý z nás môže aj v malom prispieť k tomu, aby sme sa k životnému prostrediu správali zodpovednejšie a ohľaduplnejšie. Keďže ochrana životného prostredia je jednou z mojich kľúčových priorít, nechcem zostať iba pri slovách. Želám si, aby bol Prezidentský palác v tejto oblasti príkladom a inšpiráciou aj pre ďalšie štátne inštitúcie," napísala Zuzana Čaputová v jednom zo svojich júlových statusov na sociálnej sieti.

Slovenská hlava štátu od svojej júnovej inaugurácie už navštívila Česko, Maďarsko, Poľsko, Francúzsko, Belgicko, Švajčiarsko a naposledy Nemecko.