Polícia zasiahla na nepovolenom prodemokratickom zhromaždení v Hongkongu

TASR | 31.08.2019 12:55
Napriek policajnému zákazu sa aj v sobotu v centre Hongkongu zišli obyvatelia mesta na masovom prodemokratickom zhromaždení. Policajné zložky zasiahli proti demonštrantom pred sídlom miestnej vlády delom s modrou vodou a slzotvorným plynom. Informovala o tom agentúra AFP.

Davy protestujúcich, oblečených v pre hnutie odporu charakteristických čiernych tričkách a s farebnými dáždnikmi v rukách, pochodovali v rôznych častiach mesta. Veľká skupina aktivistov sa zhromaždila aj pred barikádami rozostavenými v okolí sídla vlády.

Niekoľko výtržníkov prerazilo zátarasy, pokúsilo sa zapáliť oheň a hádzalo na policajtov rôzne objekty. Ďalší hádzali zápalné fľaše. Polícia ich rozháňala slzotvorným plynom a vodnými delami a na modro zafarbenou vodou.

V sobotu uplynulo päť rokov od rozhodnutia vládnucej čínskej komunistickej strany, ktoré Hongkongu zabránilo uskutočniť riadne demokratické voľby, pripomenula AFP.

Protesty v Hongkongu trvajú už tri mesiace. Prodemokratickí protestujúci žiadajú hlavne stiahnutie sporného zákona, ktorý by umožnil vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestného činu do pevninskej Číny.