Fico: Bankám treba zvýšiť odvod, majú zisky ako obchodníci s drogami

Pravda, TASR | 05.11.2019 10:30, aktualizované: 
Líder strany Smer Robert Fico v reakcii na vysokú ziskovosť bánk žiada zvýšenie osobitného odvodu pre banky. Vďaka získaným zdrojom chce Fico financovať sociálne opatrenia. Povedal, že jeho predstavou je na budúci rok stanoviť pevný 13. dôchodok.

VIDEO: Čo také robia slovenské banky, že ich vláda ide mimoriadne zdaniť a na aké sociálne opatrenia chce Fico použiť peniaze od bánk? Pozrite si vyjadrenie Fica vo videu TV Pravda.

Fico vyhlásil, že za vysokými ziskami bánk nie je to, že by poskytovali dobré úvery, ale výrazné zvýšenie poplatkov za ich služby. „To nie je zisk, ktorý by banky zarobili tým, že dávajú úvery. Jediným dôvodom je nová poplatková politika bánk. Zaznamenali sme, že od 1. januára 2018 došlo k výraznému zvyšovaniu poplatkov, pričom nárast sa pohybuje od 20 % až do 233 %. To je nonsens,“ vyhlásil Fico.

Vyčíslil, že za posledné roky ziskovosť bankového sektora vzrástla z 560 miliónov eur v roku 2014 na 639 miliónov eur v minulom roku a v tomto roku by mala ziskovosť dosiahnuť približne 700 miliónov eur. V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ majú nadpriemernú 11-percentnú ziskovosť. „Slovenský bankový sektor napriek tomu, že sme zaviedli osobitný bankový odvod v roku 2012, vykazuje na Slovensku nadpriemernú ziskovosť v porovnaní s ostatnými bankovými sektormi v Európskej únii,“ tvrdí Fico. Podľa Fica majú banky také zisky, aké sa dosahujú len pri obchode s drogami alebo s bielym mäsom.

„Preto treba hovoriť o zvýšení osobitného odvodu pre banky,“ povedal Fico, ktorý ohlásil, že Smer navrhne od 1. 1. 2020 zvýšenie odvodu z 0,2 % na O,4 %. V budúcom roku by mal odvod do štátneho rozpočtu priniesť približne 120 – 130 miliónov eur.

Touto problematikou by sa mala v stredu (6. 11.) zaoberať vláda. Fico avizoval, že ak sa tak nestane, do parlamentu predložia poslanci vlastný návrh.

Zhoda v koalícii

Na zvýšení bankového odvodu je podľa Fica zhoda aj v rámci koalície. Zároveň upozornil na to, že sa toto opatrenie neprijíma z dôvodu budúcoročného rozpočtu. „Toto nie je z dôvodu rozpočtu. Mám informáciu, že vládne spokojnosť. Rezorty, ktoré potrebovali viac, tak dostali. Neočakávam problém v koalícii. Tento zákon v parlamente prejde s ľahkosťou,“ očakáva Fico. Zároveň dodal, že ak vláda nepredloží návrh, tak ho predložia koaliční poslanci.

Banková asociácia: Ohrozí to finančnú stabilitu

Slovenská banková asociácia (SBA) však už minulý mesiac po vyjadreniach Koaličnej rady upozornila na to, že predĺženie platnosti odvodu ohrozí finančnú stabilitu sektora. Hoci podľa asociácie patrí medzi najstabilnejšie v Európskej únii, odvodové zaťaženie bánk je najvyššie. Rizikom sú aj klesajúce úrokové marže, ako aj pokles ziskovosti bankových domov na Slovensku. Asociácia upozorňuje aj na viaceré zmeny, ktoré sa pri bankovom odvode udiali.

Zavedený bol v roku 2012 a dočasne mal platiť do roku 2020. Asociácia upozorňuje na to, že pôvodne sa mal odvod platiť len do vytvorenia jednotného európskeho rezolučného fondu, ktorý vznikol v roku 2015 na rovnaký účel, teda na krytie nákladov spojených s riešením prípadných finančných kríz. Do roku 2019 slovenské banky zaplatili do tohto fondu 110 miliónov eur.

Nová vlna poplatkov

Slováci čelia jednej vlne zdražovania bankových poplatkov za druhou. S príchodom novembra menia svoje cenníky tri domáce banky a v decembri sa pridajú ďalšie dve. Ľudia s viacerými účtami v bankách mohli v tomto roku až šesťkrát na vlastnej koži pocítiť zvyšovanie cien finančných služieb. Ešte pár rokov dozadu pritom finančné domy menili cenníky raz, maximálne dva razy za rok.

Nová vlna poplatkov prichádza hneď po tom, čo vláda oznámila, že predĺži bankový odvod a získa desiatky miliónov eur na sociálne opatrenia pred voľbami. Za prvých šesť mesiacov tohto roku zisky domácich finančných domov stúpli o 2,2 percenta a dosiahli 345,6 milióna eur.

Banky na Slovensku, ktorých matky sídlia v zahraničí, sa snažia udržať si vysoké zisky aj za cenu zvyšovania poplatkov. Napríklad Tatra banka najnovšie oznámila, že od 31. decembra znižuje úroky na sporiacich účtoch na rovnú nulu, z predošlých 0,01 percenta. Ľudia tak nezískajú pri sporení nič. Banka to zdôvodnila zmenou úrokov na medzibankovom trhu.

VIDEO: Celú dnešnú tlačovku Fica si môžete pozrieť v nasledujúcom vi­deu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ