Maduro pozval na venezuelské parlamentné voľby pozorovateľov z EÚ, OSN a Latinskej Ameriky

TASR | 24.01.2020 13:29
Maduro Foto: ,
Prezident Venezuely Nicolás Maduro
Venezuelský prezident Nicolás Maduro pozval na tohtoročné parlamentné voľby vo Venezuele pozorovateľov z OSN, Európskej únie i z niektorých latinskoamerických krajín. Informovali o tom v piatok agentúra TASS a ekvádorský denník El Comercio na svojej webovej stránke.

Maduro vo štvrtok požiadal generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov Antónia Gutteresa, aby vymenoval komisiu, ktorá bude dohliadať na parlamentné voľby v krajine. Prezident takisto pozval pozorovateľov z Argentíny, Mexika, Panamy a z Európskej únie.

Prezident podľa Comercia chce, aby medzinárodní pozorovatelia boli svedkami toho dňa, keď venezuelský ľud znova prevezme kontrolu nad Národným zhromaždením (parlamentom). V parlamente má prevahu opozícia pod vedením Juana Guaidóa.

Dátum volieb nie je zatiaľ presne určený a väčšina venezuelskej opozície sa ešte nerozhodla, či sa zúčastní.

Guaidó sa 23. januára 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely s tým, že chce zosadiť prezidenta Madura s odôvodnením, že jeho opätovné zvolenie v roku 2018 nebolo legitímne.

Guaidóa za dočasného prezidenta následne uznalo viac ako 50 krajín sveta i Európsky parlament. Maduro a jeho spojenci Guaidóa obviňujú, že je bábkou americkej vlády.

Guaidó a jeho rival Luis Parra sa 5. januára 2020 obaja vyhlásili za predsedu venezuelského parlamentu. Konali sa totiž dve odlišné hlasovania a padli aj obvinenia z „parlamentného prevratu“.

Guaidóovi totiž polícia zabránila vstúpiť do budovy Národného zhromaždenia. Opoziční zákonodarcovia následne odišli zasadať do redakcie spriateleným novín El Nacional, kde zvolili Guaidóa za predsedu parlamentu.

Parra, poznamenaný korupčnými kauzami, využil Guaidóovu neprítomnosť a vyhlásil sa za predsedu Národného zhromaždenia. Argumentoval, že v 167-člennom zhromaždení bol zvolený 81 hlasmi.