Žena hospitalizovaná v trnavskej nemocnici nemá koronavírus

zan, Pravda, TASR, SITA | 25.02.2020 10:12, aktualizované: 
V prípade ženy hospitalizovanej na infekčnej klinike Fakultnej nemocnice v Trnave nebolo potvrdené ochorenie na koronavírus. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Katarína Tittelová. Pacientku si zatiaľ nechávajú v nemocnici, ešte nie je jasné, kedy ju prepustia.

Hospitalizovaná bola na základe prísnych pravidiel. Následne bola izolovaná na Infekčnej klinike FN Trnava, informoval referent pre vzťahy s verejnosťou Matej Martovič z FN. U pacientky boli podľa jeho slov vykonané potrebné vyšetrenia

Denník Pravda sa obrátil na Fakultnú nemocnicu v Trnave s viacerými otázkami. Jej hovorkyňa Katarína Tittelová prisľúbila odpovede až potom, čo budú známe výsledky vyšetrení. Tie by mali prísť najskôr o druhej popoludní. Podľa hovorkyne nechcú dovtedy predbiehať situáciu a šíriť paniku.

Nemocnica zmazala aj status na sociálnej sieti, v ktorom dopoludnia informovala o prijatí pacientky s podozrením na koronavírus.

Vo štvrtok zasadne bezpečnostná rada

Bezpečnostná rada SR sa bude tento týždeň na svojom 127. zasadnutí zaoberať pripravenosťou Slovenska na zabezpečenie karantény obce či regiónu v prípade nákazy koronavírusom. Zasadať bude vo štvrtok (27. 2.) od 10.00 h na Úrade vlády (ÚV) SR v Bratislave. Informoval o tom tlačový a informačný odbor ÚV SR.

„Členovia budú informovaní o tom, ako je Slovenská republika pripravená zabezpečiť karanténu obce či regiónu v prípade nákazy koronavírusom,“ poznamenal tlačový odbor. Na rokovaní budú prítomní aj hlavný hygienik SR Ján Mikas a podpredsedníčka Správy štátnych hmotných rezerv SR Lucia Gocníková.

Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zriadilo nepretržité call centrum vo všetkých regiónoch Slovenska. Odborníci na telefonických linkách poskytujú informácie k aktuálnej situácii týkajúcej sa výskytu nového koronavírusu či odporúčania pre osoby, ktoré sa nachádzajú v oblastiach, respektíve sa vrátili z krajín, v ktorých sa výskyt nového koronavírusu potvrdil. Aktuálne v rámci Call centra funguje deväť telefonických liniek, ktoré sú prístupné pre verejnosť 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Rovnako je k dispozícii e-mailová adresa novykoronavirus@uvzsr.sk.

Rezort diplomacie zasa odporúča cestujúcim využiť možnosť bezplatnej registrácie pre občanov na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované COVID-19, hlásili po prvý raz v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan, metropole provincie Chu-pej. Mimo Číny ho odvtedy zaznamenali vo viac ako 25 krajinách.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ