Blanár chce poznať dôvody zastavenia repatriácie

TASR | 31.03.2020 15:27, aktualizované: 
Predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Juraj Blanár (Smer) zvolá počas stredajšieho zasadnutia parlamentu výbor.

Informoval o tom Blanár s tým, že bude žiadať o účasť na výbore aj ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ktorý je dočasne poverený riadením rezortu diplomacie. „Počas zajtrajšieho avizovaného zasadnutia parlamentu zvolám rokovanie Zahraničného výboru NR SR, aby sme sa bezodkladne oboznámili s dôvodmi zastavenia repatriácie slovenských občanov. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky totiž avizuje, že posledným dátumom, kedy sa postará o svojich obyvateľov v cudzine, je 2. apríl 2020,“ skonštatoval Blanár.

O účasť na výbore podľa vlastných slov požiada Sulíka aj preto, aby poslancom predložil informácie o tom, ako sa štátne orgány postarali o slovenských občanov v zahraničí. Vedieť chce, koľkých sa im podarilo dostať naspäť na Slovensko a čo čaká všetkých tých, ktorí sú zatiaľ mimo Slovenska.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS) informoval, že rezort diplomacie prestáva od polnoci 2. apríla prijímať žiadosti o registrácie občanov SR v zahraničí, ktorí majú záujem o repatriáciu. Samotné repatriácie budú podľa Klusa v závislosti od kapacity karanténnych centier ešte určitý čas dobiehať.

VIDEO: Čakanie na príbuzných: Chceme im aspoň zamávať.

Klus: Počet žiadostí o repatriáciu je 6037

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR registruje 6037 žiadostí občanov SR o repatriáciu. Počet ľudí, ktorí sa vrátili do SR zo zahraničia s pomocou štátu a jeho zastupiteľstiev je 3349. Pred utorkovým rokovaním vlády to uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). Oznámil tiež, že od výzvy na ukončenie prijímania žiadostí o repatriáciu k polnoci 2. apríla zaznamenal rezort ďalších 500 žiadostí. „Predpokladáme, že v podobnom duchu to bude pokračovať,“ naznačil.

V rámci letov má byť zorganizovaný ešte jeden medzikontinentálny let, budú taktiež pokračovať lety v rámci Európy. „Najmä na miesta, odkiaľ je ťažké sa dostať komerčnými leteckými linkami, respektíve autobusom,“ objasnil Klus.

VIDEO: Lietadla letky ministerstva vnútra v pondelok priviezli našich občanov z Dublinu a Helsínk

Repatriáciu koordinuje MZVaEZ v súčinnosti s partnermi z iných krajín. V rámci jedného letu preto lietadlo môže prepraviť ľudí z viacerých krajín. Ocenil v tejto súvislosti i spoluprácu s Českou republikou a Maďarskom. "S Českou republikou napríklad koordinujeme postup pri repatriácii našich občanov z Indie a Indonézie, maďarská strana nám prisľúbila pomoc pri preprave z USA, Kanady či Islandu,“ dodal Klus.

Aj po ukončení prijímania žiadostí môže podľa jeho slov prísť k prípadom, keď štát pomôže dostať sa ľuďom zo zahraničia domov. "Budeme individuálne posudzovať jednotlivé prípady, no nechceme, aby sa z repatriácie stala kyvadlová doprava,“ zdôraznil.

Priznal, že aj v doterajších organizovaných návratoch sa odohrali situácie, keď nahlásený občan si napokon prepravu rozmyslel. „Stalo sa to aj pri pondelkovej repatriácii z írskeho Dublinu, no nie je to prípad skupín, len jednotlivcov,“ objasnil. V niektorých prípadoch môže prísť podľa neho aj k tomu, že sa v dôsledku situácie v krajine nemôže dostať cestujúci na letisko. „Zaznamenali sme i prípady, že prepravovaní mali vysokú teplotu, takže sa na palubu nedostali,“ dodal.

Cena pre repatriovaných za prepravu lietadlom sa odvíja od obsadenosti lietadla. Podľa Klusa sa rezort snaží cenu znížiť prepravou osôb zo Slovenska do krajiny, odkiaľ berú Slovákov. “Preto aj pri ceste do Írska sme tam brali niekoľkých Írov, v piatok, keď sa poletí do Oslo, budeme brať aj pár Nórov,“ objasnil.