Kajetán Kičura bude definitívne stíhaný väzobne

TASR | 11.05.2020 15:33, aktualizované: 
Bývalý predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán K. bude stíhaný väzobne. Rozhodol o tom v pondelok senát Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý tak zamietol sťažnosť obvineného voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) ako nedôvodnú. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

„Senát NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol ako nedôvodnú sťažnosť obvineného Kajetána Kičuru, trestne stíhaného pre obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v súbehu s pokračovacím obzvlášť závažným zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Senát NS SR dospel k záveru, že dôvody kolúznej väzby, v tomto štádiu konania, sú dané. V predmetnej veci rozhodoval senát 4T v zložení Pavol Farkaš, Martina Zeleňaková a Peter Hatala,“ konkretizovala Važanová.

O väzobnom stíhaní Kičuru rozhodol ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica 23. apríla, keď dva dni predtým ho prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obvinil z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

„Sudca pre prípravné konanie skonštatoval, že v tomto štádiu konania nie je preukázané, ani vo forme dôvodného podozrenia, že by sa obvinený dopustil korupčného konania. Dôvodom väzby, ako aj trestného stíhania je výlučne tá skutočnosť, že na jeho žiadosť iná osoba pozmenila zmluvu o pôžičke staršieho dáta z roku 2016,“ zdôraznila vtedy hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Kajetán Kičura bol ešte donedávna predsedom SŠHR. Nová vláda ho odvolala 24. marca. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu. Odmietal obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHR, ako aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn. Národná kriminálna agentúra ešte v marci začala trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave.

ÚŠP však upozornil, že v skutočnosti bolo obvinenie vznesené v súvislosti s uzatváraním zmlúv, ktoré nemajú žiadny súvis s nákupom zdravotných pomôcok a podozrivé kontrakty, ako aj podozrivé platby prebehli skôr, ako prepukol nový koronavírus. Konečná suma predpokladaných úplatkov je zároveň vyššia, ako bolo uvádzané v médiách.

Kičura a jeho obhajca Rastislav Palovič hneď po obvinení podali aj sťažnosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia. Podľa Trestného poriadku o tejto sťažnosti musí rozhodnúť iba generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár.