Pellegrini odmieta snahy umlčať kritické hlasy v Smere

TASR | 21.05.2020 11:40, aktualizované: 
fico, pellegrini
Robert Fico a Peter Pellegrini Autor: ,
Videnie politického sveta predsedu Smeru Roberta Fica a podpredsedu Petra Pellegriniho sa rozchádzajú. Dokazuje to podľa Pellegriniho list Fica adresovaný spolustraníkom. Pellegrini podľa svojich slov odmieta snahu umlčať "čoraz intenzívnejšie kritické hlasy". Iný názor nepovažuje Pellegrini za poškodzovanie záujmov Smeru.

„List pána predsedu len potvrdzuje, že jeho a moje videnie politického sveta a budúcnosti sa značne rozchádzajú. Odmietam snahu umlčať čoraz intenzívnejšie kritické hlasy, ktoré sa vnútri strany ozývajú, a nepovažujem vyjadrenie iného názoru za hlboké poškodzovanie záujmov Smeru,“ uviedol Pellegrini v reakcii na slová v liste.

Pellegrini tiež pripomenul, že neoddeliteľnou súčasťou sociálnej demokracie je jasný postoj proti fašizmu a nespolupráca so subjektmi, ktoré túto politiku presadzujú. Podpredseda Smeru Richard Raši sa k listu vyjadrovať nechcel, pretože to považuje za internú záležitosť strany.

Fico kritizuje členov predsedníctva a poslancov za ich verejné vyjadrenia k situácii v strane. V liste, ktorý im adresoval, ich okrem iného dôrazne žiada, aby sa zdržali verejných vyhlásení o vnútornom živote strany. Kritizuje ich za odchod Jána Podmanického, hovorí o „odsúdeniahodnej politickej naivite“ a vyhlasuje, že „natláčanie strany do bezhodnotového liberálneho priestoru“ bude považovať za konanie poškodzujúce záujmy Smeru.

Podpora Pellegriniho v strane silnie

Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) za Smer podporujú kandidatúru Petra Pellegriniho za predsedu Smeru a žiadajú zvolanie snemu čo najskôr. Povedala to predsedníčka poslaneckého klubu Božena Kováčová na štvrtkovej tlačovej konferencii. Podpredseda strany Richard Raši hodnotí ich vyjadrenie ako „úplne logickú reakciu“.

Dodala, že 16 poslanci klubu za Smer žiadajú, aby vedenie strany zvolalo snem bezodkladne po odznení pandémie, kde okrem voľby vedenia zhodnotia výsledky volieb a načrtnú ďalšiu víziu fungovania. Ak by si Pellegrini založil novú stranu, banskobystrickí poslanci sú podľa Kováčovej odhodlaní pridať sa k nemu.

Poslanci zastupiteľstva BBSK za Smer si podľa svojich slov politickú budúcnosť spájajú s osobou a štýlom politiky Pellegriniho, „ktorý sa stal prirodzeným lídrom sociálnej demokracie na Slovensku“. „Rozhodli sme sa, že jednoznačne, ak nebude vymenený predseda strany a pán Pellegrini si vytvorí svoju vlastnú stranu, tak ideme s ním,“ uviedla Kováčová.

K Pellegrinimu sa podľa poslancov viaže vysoká dôvera ľudí aj mimo členov strany. Dôveru si podľa nich získal v pozícii predsedu vlády i volebného lídra strany.

Smer môže podľa banskobystrických poslancov nadviazať na všetko dobré, čo sa za 20-ročnú históriu strane podarilo, „ale na druhej strane sa aj zbaviť nepríjemnej záťaže minulosti, spojenej s rôznymi kauzami politického a ekonomického charakteru, ktoré reprezentujú konkrétni jednotlivci“.

Pellegrini víta, že politika zodpovednej zmeny s hodnotami sociálnej demokracie oslovuje tak regionálne štruktúry, ako aj ľudí mimo strany. „Budem robiť všetko pre to, aby som takúto politiku pre ľudí na Slovensku ponúkal,“ reagoval.

Podpredseda strany Richard Raši hodnotí vyjadrenie banskobystrických poslancov ako „úplne logickú reakciu“. Chcú podľa neho využiť Pellegriniho potenciál. „Veria, že vďaka nemu vie byť Smer opäť lídrom na slovenskej politickej scéne a získať veľký koaličný potenciál,“ povedal Raši.

Podobné nálady sú podľa Rašiho aj v ostatných častiach Slovenska. „Za Košický kraj cítim veľmi podobné názory a myslím si, že by sme mali myslieť na budúcnosť strany. A keď osobnosť typu Petra Pellegriniho máme, bolo by asi zlé, keby sme ju pre našu stranu nevyužili,“ doplnil.