Ide o pravdu s Lászlóm Sólymosom: V menšinovej politike sme na tenkom ľade

Pravda | 08.06.2020 09:57
Spomienka na Trianon sa namiesto spolupráce skončila konfliktom. Premiér Matovič hovorí, že SMK mu "opľula podanú ruku." Aká bude situácia na juhu Slovenska, potom ako maďarská menšina nemá zastúpenie v parlamente? Pozrite si diskusiu Ide o pravdu s novým predsedom Mostu-Híd Lászlóm Sólymosom.

VIDEO: Pozrite si debatu Zuzany Martinákovej s predsedom Mostu-Híd Lászlóm Sólymosom v relácii Ide o pravdu.

Video

Strana Most-Híd vznikla v roku 2009, aby umierneným spôsobom presadzovala požiadavky maďarskej menšiny. Podľa Lászlóa Sólymosa v čase jej vzniku bolo cítiť napätie v spoločnosti medzi Maďarmi a Slovákmi. Počas existencie strany Most-Híd sa situácia zmenila, ale Sólymos sa obáva, aby sa situácia neobrátila.

„Netreba veľa, a to, čo sme dosiahli za posledné roky, že je to (vzťahy) na inej úrovni, netreba veľa, aby sa to vrátilo naspäť,“ povedal Sólymos.

„Všetci manévrujeme, keď robíme veci v menšinovej politike alebo v spolunažívaní väčšiny a menšiny, na veľmi tenkom ľade, musí ísť po ňom veľmi opatrne, aby sa zbytočne nenarobili problémy,“ uviedol a poukázal pri tom na podujatie premiéra Igora Matoviča, ktorý na Bratislavskom hrade zorganizoval stretnutie s predstaviteľmi maďarskej menšiny.

Na nej mu politici zo strany SMK odovzdali Memorandum maďarskej menšiny. Matovič to neskôr označil za zneužitie podujatia a hovoril o opľutí podanej ruky. Sólymosovi, ktorý tiež bol na stretnutí, sa nepáčil ani spôsob odovzdania memoranda, ani reakcia premiéra. Takisto poukázal na to, že výber hostí nebol reprezentatívny a niektorí významní ľudia z maďarskej komunity tam podľa neho chýbali.

„Od začiatku to bolo uchopené veľmi nešťastne, bolo to šité horúcou ihlou pánom premiérom a pánom Berényim, aj zoznam pozvaných bol čudný. Keď pozvem maďarskú menšinu a všetky politické strany, ktoré ju zastupujú, tak odtiaľ chýbali ľudia. Chýbali tam ľudia, ktorí dvadsať rokov vždy stáli na strane vývoja demokratického Slovenska, aby sme vedeli v tejto krajine spolu kľudne nažívať. Neviem akým spôsobom vyberali ľudí, v každom prípade to bolo neštandardné a veľmi nešťastné,“ uviedol Sólymos. Bolo z toho vidieť, že Matovič nepozná pomery v maďarskej komunite, dodal.

„Je nešťastné, keď na deň spolupatričnosti Maďarov slovenský premiér Maďarov rozdeľuje. Nepochopili myšlienku toho dňa, koledovalo si to o to, čo sa stalo,“ povedal.