V Donbase zahynulo už vyše tritisíc ukrajinských vojakov

TASR | 02.07.2020 22:22
Ukrajina Foto: ,
Príslušníci ukrajinskej armády v doneckom regióne.
V Donbase zahynulo v dôsledku ozbrojeného konfliktu, ktorý vyprovokovalo Rusko, už 3094 ukrajinských vojakov a takmer 12-tisíc ďalších utrpelo zranenia. Na štvrtkovom on-line Fóre pre bezpečnostnú spoluprácu v rámci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) to uviedol generálporučík ukrajinských ozbrojených síl Leonid Holopaťuk.

„Moja krajina musí platiť vysokú cenu pri obrane svojej nezávislosti a územnej celistvosti pred ruskou agresiou. V dôsledku ozbrojeného konfliktu vyvolaného Ruskom bolo zabitých 3094 obrancov Ukrajiny a takmer 12 000 zranených,“ cituje agentúra Ukrinform Holopaťuka, náčelníka hlavného riaditeľstva pre medzinárodnú spoluprácu a overovanie ozbrojených síl Ukrajiny.

Okrem toho si vojna podľa Holopaťuka vyžiadala životy 3353 civilistov a viac ako 7000 ďalších bolo zranených či zmrzačených. Približne 1,8 milióna Ukrajincov muselo utiecť zo svojich domovov, dodal.

Konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014 po anexii Krymského polostrova Ruskom a po náraste tamojších proruských nálad. V niektorých častiach tamojšej Doneckej a Luhanskej oblasti vyhlásili proruskí separatisti vlastné „ľudové“ republiky, čo však Kyjev ani medzinárodné spoločenstvo neuznali. Boje v Donbase si odvtedy vyžiadali už viac ako 13 000 životov.