Vyrieši Matovič krízu trojkoalíciou? Iba dočasne

Mária Hlucháňová, Pravda | 27.03.2021 06:00
Prezidentka Zuzana Čaputová bola voči premiérovi ostrejšia ako jej predchodca Michal Kováč. Ale na výzvu k demisii nemusí dostať odpoveď.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) dosiahol čo chcel. Richard Sulík (SaS) je preč. „Premiér ale nesedí doma. Hľadá podporu pre vládu v trojkoalícii,“ povedal v podcaste Počúvajte pravdu Marián Repa.

Podľa neho sa snahy Matoviča orientujú na jediný cieľ: získať čo najviac podporných hlasov z tábora strany Za ľudí a z partie nezaradených poslancov pre nový projekt trojkoaličnej vlády. Osud zoskupenia na pôdoryse hnutia OĽaNO, Sme rodina a „zvyšku“ strany Za ľudí však nevidí optimisticky.

„Ak takúto kombináciu podporia aj nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu, nebude to na dlhší čas. Konflikty sa vrátia,“ konštatoval komentátor v podcaste. Ako dodal, nie je to jednoduchá situácia pre líderku Za ľudí Veroniku Remišovú.

V zložitej situácii sa ocitne aj hlava štátu Zuzana Čaputová, ktorá nemusí dostať odpoveď na výzvu k demisii Matoviča. „Kríza sa napokon skončí ako fraška,“ konštatoval Repa.

Ako uviedol komentátor denníka Pravda: „najčistejším riešením sú predčasné voľby, a priznanie premiéra Matoviča, že nevie vládnuť.