Mal odvahu sa postaviť diktátorovi. Poslanci reagovali na zatknutie bývalého veľvyslanca Leščeňu

TASR | 12.08.2021 17:46, aktualizované: 
Igor Leščeňa Foto: ,
Igor Leščeňa na snímke z roku 2020.
Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) považuje za "absolútne neprijateľné", aby boli diplomati perzekvovaní len za vyslovenie svojho názoru. Uviedol to v reakcii na zadržanie bývalého bieloruského veľvyslanca na Slovensku Igora Alexandroviča Leščeňu. Ten ako prvý vedúci diplomatického zastupiteľstva verejne podporil minuloročné protesty proti režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Nezaradený poslanec parlamentu Tomáš Valášek považuje Leščeňu za slušného človeka, ktorý mal odvahu postaviť sa diktátorovi. „Stretol som sa s ním osobne, poznám ho ako slušného človeka, ktorý mal odvahu postaviť sa diktátorovi. Vedel, že ho to bude stáť zamestnanie. Že skončí v cele, to je už smutným dôkazom paranoje a pomstychtivosti režimu, ktorý drží aktuálne vo väzbe vyše 600 politických väzňov – tým prečíslil mnohé bývalé komunistické režimy vo východnej Európe,“ reagoval pre TASR Valášek.

Predsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková (Za ľudí) považuje, podobne ako Kollár, za neprijateľné prenasledovanie a kriminalizovanie predstaviteľov bieloruskej opozície, občianskej spoločnosti, médií, ako aj bežných občanov. „Slovensko podporuje občanov Bieloruska, zvlášť tých, ktorí sa ozvali ako prví proti nedemokratickému režimu. Volám po tom, aby bieloruské úrady neprenasledovali svojich občanov, aby boli politickí väzni prepustení a aby boli dodržiavané základné ľudské práva a slobody,“ skonštatovala pre TASR.

Igor Leščeňa lescena Čítajte viac Bývalý bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Leščeňa je vo väzbe

Podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer) v reakcii na zadržanie Leščeňu uviedol, že bezdôvodná kriminalizácia opozície v demokratickej krajine je neprípustná. Blanár povedal, že nepozná dôvody zatknutia bývalého veľvyslanca, ale akákoľvek bezdôvodná kriminalizácia opozície v demokratickej krajine je podľa neho neprípustná. „Každá vládna moc, ktorá nedokáže vládnuť hodnotovo a presvedčiť ľudí o svojej kompetentnosti, sa uchyľuje k takýmto praktikám, ako je to, bohužiaľ, v súčasnosti aj na Slovensku,“ doplnil podpredseda parlamentu.

Leščeňa bol zadržaný spolu s ďalšími zástupcami opozičnej platformy Schod. Bieloruské úrady vykonali domové prehliadky u viac ako 30 delegátov tejto platformy. Prehľadali aj Leščeňov byt. Následne ho zadržali a v súčasnosti sa nachádza vo väzbe.

Leščeňa v auguste 2020 vyjadril ako prvý vedúci diplomatického zastupiteľstva svojej krajiny solidaritu s účastníkmi protestov, ktoré sa v Bielorusku konali po prezidentských voľbách. Z postu veľvyslanca na Slovensku rezignoval 18. augusta 2020. Lukašenko Leščeňu z tejto funkcie oficiálne odvolal 24. augusta 2020.