V Líbyi sa do Stredozemného mora každý deň vypustia tisícky litrov odpadových vôd

ČTK | 27.08.2021 08:03
Líbyjské ministerstvo životného prostredia v júli uzavrelo asi 30 kilometrov piesočného pobrežia v hlavnom meste Tripolis. Miestne pláže sa topia v odpadkoch a na väčšine z nich sa nesmie kúpať. Do okolitých vôd sa každý deň vypustia tisícky litrov nevyčistených odpadových vôd.

„Situácia je katastrofálna. Potrebujeme tento problém rýchlo vyriešiť, pretože je to nebezpečné pre životné prostredie aj pre ľudí,“ povedal Abdalbásit Mírí z ministerstva životného prostredia.

Jediná čistička odpadových vôd v Tripolise je zatvorená desiatky rokov. „Výsledkom je, že do (Stredozemného) mora každý deň uniknú tisícky litrov odpadových vôd,“ uviedla Sara al-Namíová z mestskej rady hlavného mesta.

Nedávne analýzy podľa nej ukázali, že morská voda obsahuje o 500 percent viac baktérií než obvykle. Baktérie Escherichia coli, ktorá môže spôsobiť hnačku, zvracanie, bolesti žalúdka a zapríčiniť prítomnosť krvi v stolici, sa vyskytuje na najmenej piatich miestach v blízkosti Tripolisu, dodala úradníčka.

„Na problém morského znečistenia v Tripolise sme upozornili minulú aj súčasnú vládu a zdôraznili sme, že naliehavo potrebujeme čističku,“ dodala al-Namíová. Keďže zatiaľ žiadna nevznikla, úrady sa musia uchyľovať k dočasným riešeniam, ako je využívanie sedimentačných nádrží, v ktorých sa častice usadzujú na dne.

Sedemmiliónová Líbya sa snaží skoncovať s chaotickou situáciou, ktorá nastala po zvrhnutí Muammara Kaddáfího v roku 2011. Začiatkom roka bola ustanovená prechodná vláda, ktorej hlavnou úlohou je doviesť krajinu k voľbám.

Niektorí ľudia extrémne znečistenia ignorujú, iní sú ale opatrnejší. „Situácia sa počas posledných rokov zhoršila. Počas teplých dní sa vám z toho zápachu robí zle,“ opísal majiteľ obchodu so športovým oblečením Valíd Múldí. „Keď chceme nájsť čistejšie more, musíme ísť 100 kilometrov na východ od Tripolisu,“ dodal 39-ročný muž.