Kažimír nikam neodchádza. Politológ hovorí o bizarnom obvinení

Lívia Černická, hdm, Pravda, TASR | 14.10.2021 05:45, aktualizované: 
Peter Kažimír Foto: ,
Peter Kažimír
Mal by Peter Kažimír po obvinení odstúpiť z postu šéfa NBS? Vyzývajú ho na to koalícia aj prezidentka. Politológovia vnímajú dve roviny problému.

Nespáchal som žiadny trestný čin a budem si plniť svoje úlohy guvernéra aj naďalej," vyhlásil v stredu Peter Kažimír. V utorok NAKA obvinila guvernéra Národnej banky Slovenska z prečinu podplácania. Nateraz je najvyššie postaveným obvineným štátnym úradníkom.

„Obvinenie politického nominanta vo verejnej funkcii má dve roviny. Jedna je trestnoprávna, ktorá je na dokazovaní orgánov činných v trestnom konaní. Pri politickej sa ale berú do úvahy iné aspekty ako dokazovanie a snaha o obhajobu. V politickej rovine ide o to, že verejný činiteľ ako reprezentant politickej strany alebo priamo ľudí prijme morálnu zodpovednosť. Aj keď trestnoprávne previnenie nie je dokázané, odstúpenie z funkcie je vnímané ako signál na upokojenie situácie,“ pripomína politologička z Univerzity Komenského Aneta Világi s tým, že odstúpenie nie je možné vnímať ako priznanie.

Politológ Jozef Lenč túto situáciu vníma v dvoch protichodných rovinách. „Na jednej strane je obvinenie takého dôležitého reprezentanta štátu problém. Takýto funkcionár by mal odstúpiť, lebo to nerobí dobré meno ani samotnej inštitúcii a narúša sa aj dôvera v štát. Na druhej strane mi ale ten skutok, ktorého sa mal dopustiť, príde dosť iracionálny a to obvinenie bizarné. Sú to dve roviny, ktoré sa vo mne bijú,“ reagoval.

Kažimír v politike začínal ako poslanec za stranu Smer. Po prvý raz sa do parlamentu dostal v roku 2006 a hneď aj dostal funkciu štátneho tajomníka v rezorte financií. V roku 2012 sa stal šéfom tohto rezortu. Hovorí sa o ňom ako o najdlhšie slúžiacom ministrovi financií v histórii samostatného Slovenska. V roku 2015 bol krátko aj ministrom hospodárstva.

Kažimír bol vyhlásený za najlepšieho ministra financií Európy za rok 2018, ocenenie mu udelil britský časopis The Banker. V októbri 2019 dostal Európsku cenu Globsec. Zhruba pred troma rokmi sa začal zaujímať o kreslo prvého muža Národnej banky Slovenska. Parlament ho zvolil a 1. júna 2019 nastúpil do funkcie.

„Vyšetrovanie trestných činov korupcie a zneužitia právomoci bývalých verejných činiteľov, je veľmi dôležitá očista a nevyhnutný proces, ktorý musí pokračovať. Rešpektujem pritom prezumpciu neviny. Tak ako v ostatných prípadoch, aj v prípade Petra Kažimíra musí o vine rozhodnúť súd. Jeho odchod z funkcie nemusí byť považovaný za priznanie viny, ale za ochranu dôveryhodnosti inštitúcie, ktorú dnes vedie,“ uviedla prezidentka na sociálnej sieti. Dodala, že na Kažimírovom mieste by osvhod zvažovala.

V prípade obvinenia guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra je dôležité, aby orgány činné v trestnom konaní (OČTK) konali objektívne a spravodlivo. Vo štvrtok to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO).

„Je pre mňa dôležité, aby každý orgán, ktorý je v tomto zodpovedný, konal zákonne a objektívne. Ide o to, aby sme mali v SR spravodlivosť, aby bola obnovená dôvera v právny štát,“ povedal Heger.

Od roku 2010 bol Kažimír podpredsedom Smeru, v júni pred troma krokmi v strane skončil. Keď sa vlani po parlamentných voľbách jedenásť poslancov spolu s Petrom Pellegrinim odtrhlo od Smeru, pridal sa na nich stranu. Líder Smeru Robert Fico o týchto ľuďoch ešte aj dnes hovorí ako o zradcoch.

Napriek tomu sa však v kauze obvinenia stavia na Kažimírovu stranu. „Ak máme správne informácie, tak je tu jeden jediný udavač, pán Imrecze. A ten, keď bol obvinený a vo väzbe, tak vypovedal proti Petrovi Kažimírovi, že mu mal doručiť nejaké peniaze, hovorí sa o 48-tisíc eurách za nejakú vec. Nadriadený nesie peniaze podriadenému – to sú vymyslené nezmysly,“ rozohnil sa Fico.

A pripomenul, že Imrecze usvedčuje aj ďalších. „Keď pán Imrecze udáva ako obvinený a vo väzbe, výsledkom je, že je veľa ľudí obvinených: Páni Výboh, Brhel, Kažimír, udal aj Petra Pellegriniho. Ale tam, kde vystupoval tento kajúcnik a udavač ako slobodný človek, keď ešte nebol obvinený, tam sa nič nedeje,“ poukázal Fico na obvinenie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO).

VIDEO: Fico: Kažimír je obvinený a ten s ušami sa smeje v televízii.

Imrecze mal totiž v neformálnom rozhovore s Branislavom Zurianom, bývalým šéfom Národnej kriminálnej agentúry, povedať, že Mikulec za vlády Ivety Radičovej ešte ako šéf Vojenskej spravodajskej služby zobral stotisíc ako úplatok za štátnu zákazku pre nadnárodnú IT firmu. Mikulec na toto obvinenie už viackrát reagoval slovami, že „nikdy žiaden úplatok nezobral“.

„Kto má tomu veriť?“ pýta sa Fico s poukazom, že v prípade Mikulca sa nič nedeje. „To je neakceptovateľné. Teším sa na to, koho budú ponúkať na guvernéra NBS, keby sa im to podarilo dotiahnuť do konca. Bol by blázon, keby odstúpil. A za čo? Za tento vymyslený príbeh?“ Fico si nebral servítku pred ústa.

Svojho bývalého podpredsedu sa však zastal aj veľmi osobne: „Ľudsky poznám Petra Kažimíra a je to blbosť. Musím sa za neho postaviť.“

Obvinenie Kažimíra by sa mohlo považovať za maslo na hlave strany Hlas, teda odídencov zo Smeru okolo Petra Pellegriniho. Ten je tiež pomerne nekompromisný.

„Budem reagovať rovnako ako minister vnútra v prípade obvinených vyšetrovateľov. Platí prezumpcia neviny a obvinenie ešte neznamená, že človek je aj vinný. V tomto prípade by som sa ja oficiálne vyjadril na adresu guvernéra NBS Kažimíra takto: Je obvinený, ale platí prezumpcia neviny a myslím si, že mu to nebráni naďalej vykonávať funkciu guvernéra NBS až do času, kedy bude definitívne rozhodnuté,“ vyhlásil Pellegrini.

VIDEO: Pellegrini bráni Kažimíra a verí mu.

Poukázal pritom na obvinenie štyroch vyšetrovateľov NAKA, ktorí sú stíhaní z manipulovania výpovedí. Tak minister vnútra Mikulec, ako aj dočasný policajný prezident Štefan Hamran sú presvedčení, že vyšetrovatelia sú obvinení neprávom, a teda by nemali byť postavení mimo služby. Pellegrini tvrdí, že Kažimírovi verí.

„A verím aj jeho vyjadreniam, že nič také sa nestalo. Ako som počul, jeho obvinenie je postavené na jednej výpovedi jedného človeka, ktorý ako jediný dôkaz poskytol trestné oznámenie na Petra Kažimíra. Je to jeden jediný človek, kajúcnik, ktorý sa takto mstí Kažimírovi za to, aký mali vzťah a že musel odstúpiť zo stoličky prezidenta Finančnej správy,“ myslí si šéf strany Hlas. Poukázal pritom na to, že vzťah medzi ministrom Kažimírom a šéfom Finančnej správy Imreczem nebol v minulosti dobrý.

Podľa Pellegriniho nemožno vylúčiť, že sa „účelovo narába so silovými zložkami“. „Preto by som na jeho mieste zostal na mieste guvernéra. Takýmto spôsobom by do budúcna mohli odkrágľovať hocikoho. To by už musela byť odídená polka vlády… a zatiaľ tu máme všetkých… aj plagiátorov, aj podvodníkov, aj ministra vnútra, na ktorého Imrecze porozprával horšie,“ opäť obrátil pozornosť na Mikulca Pellegrini.

Predstaviteľom koalície pripomenul ich kauzy falšovaných a zbabraných diplomoviek. Za tie dosiaľ nikto z nich neniesol zodpovednosť.

„Pri tomto marazme, ktorý je vo vyšetrovaní, si myslím, že počkajme si, či sú to reálne obvinenia, alebo vykonštruované. Momentálne si nemyslím, že by mal Peter Kažimír odísť z postu. Dnes by asi nikto nedal ruku do ohňa, že sa vyšetruje poctivo,“ dodal Pellegrini s tým, že podľa neho sú Imreczeho výpovede nedôveryhodné.

Veronika Remišová (Za ľudí), ministerka investícií:

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír by si mal vziať príklad z rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza a odstúpiť. Ja si myslím, že pán Kažimír by mal odstúpiť sám. Videli sme to pri všetkých funkcionároch, nominantoch Smeru, či už to bol špeciálny prokurátor, šéf Finančnej správy a ďalší funkcionári. Je nenáležité, aby na čele nejakej inštitúcie bol niekto obvinený. Nemôžete mať guvernéra NBS, pri ktorom je podozrenie, že nosil niekomu úplatky.

SaS:

Strana vyzýva obvineného guvernéra NBS Petra Kažimíra, aby vyvodil osobnú zodpovednosť a vzdal sa funkcie. Nejde tak ani o to, že Peter Kažimír dodnes nevysvetlil pôvod svojho majetku, ale o vznesenie obvinenia voči nemu, ktoré v konečnom dôsledku znamená poškodzovanie reputácie celého Slovenska. Guvernér NBS ako člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky reprezentuje krajinu a takéto obvinenie preto nemôže v žiadnom prípade vzbudzovať dôveru u našich partnerov.

Peter Kremský (OĽaNO), šéf poslaneckého výboru pre hospodárske záležitosti:

A je to tu! Pred pár týždňami som guvernéra NBS Petra Kažimíra vyzval na odstúpenie, keďže sa jeho meno často spomína v súvislosti s korupciou na Finančnej správe a ministerstve financií. Odmietol to však a dnes bol obvinený! Takže to zopakujem ešte raz – odstúpte konečne, pán guvernér, a nerobte hanbu Slovensku! Zároveň v pondelok na finančnom výbore parlamentu podám návrh na uznesenie, ktorým vláde navrhneme, aby požiadala prezidentku, nech ho zbaví funkcie. Dúfam však, že to ani nebude treba a odstúpi dovtedy sám. Nemôžeme predsa nechať tak, aby človek obvinený z korupcie bol na čele národnej banky a reprezentoval Slovensko!

Exprezident Finančnej správy František Imrecze je obvinený z viacerých trestných činov v troch konaniach, ktoré vyplynuli z policajnej akcie Mýtnik.

Od 29. januára 2021, keď bol zadržaný, čelí spolu s ďalšími siedmimi ľuďmi obvineniu za machinácie pri verejnom obstarávaní, prijímanie úplatku a podplácanie. Medzi obvinenými sú aj podnikatelia Jozef Brhel a Michal Suchoba. Ako organizovaná skupina mali podľa vyšetrovateľov medzi rokmi 2013 až 2018 spoločne manipulovať tendre na dodanie softvérových riešení pre Finančnú správu tak, aby ich vyhrala firma Allexis. Štátu mali spôsobiť škodu viac ako 65 miliónov eur.

Z výpovedí viacerých obvinených vyplynulo 16. júna 2021 obvinenie aj z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmov z trestnej činnosti, prijímania úplatku a účasti na machinácii pri verejnom obstarávaní. Z analýzy výpisov z účtov polícia zistila, že zhruba 20 miliónov z trestnej činnosti sa skupina šiestich obvinených následne snažila zlegalizovať rôznymi prevodmi cez rad firiem z Českej republiky, Malty a Cypru.

Už po Imreczeho prepustení z väzby bolo 4. augusta 2021 proti nemu začaté trestné stíhanie za prijímanie úplatku. Spolu ním boli obvinení aj Michal Suchoba a známy podnikateľ Miroslav Výboh. Podľa polície sa rozdávali úplatky za pomoc pri zavedení projektu elektronickej registračnej pokladnice e-kasa.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ