Fico obvinil štát z falšovania údajov o očkovaní

pst, Pravda | 21.10.2021 05:55
Predseda Smeru Robert Fico tvrdí, že 31. júla za neho niekto vyplnil formulár eHranica. Tvrdí, že neznámy vo formulári uviedol, že je Fico plne zaočkovaný. Šéf Smeru však podľa jeho vlastných slov zaočkovaný nie je a v danom čase nebol za hranicami a nevypĺňal žiaden formulár.

Prechod cez hranice je od konca mája podmienený registráciou v systéme eHranica, ktorý spravuje Národné centrum zdravotníckych informácií. Vo formulári musí cestujúci vyplniť, či je, alebo nie je zaočkovaný. Ak cestujúci nie je zaočkovaný, musí ísť podľa vyhlášky do karantény.

Podľa Fica aj Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) priznalo, že išlo o hackerský útok. Úrad verejného zdravotníctva ho podľa jeho slov opakovane vyzýva, aby predložil doklad o očkovaní, pretože v eHranici o tomto doklade majú záznam. Fico tvrdí, že ho takto štát chce šikanovať a prenasleduje opozíciu. Podľa expremiéra za zneužitie formulára môže súčasná vláda.

VIDEO: Fico: Niekto za mňa v lete vyplnil formulár eHranica.

„Chcem upozorniť na tému mimoriadne aktuálnu, a tou je falšovanie údajov, ktoré sa týkajú očkovania. Budem hovoriť, dámy a páni, o sebe,“ pohoršoval sa Fico, podľa ktorého ten, kto to urobil, mal k dispozícii jeho osobné údaje. Na vyplnenie formulára stačí poznať rodné číslo osoby.

„Nie som zaočkovaný a nepôjdem sa dať zaočkovať,“ pripomenul šéf Smeru. Podľa neho nejde o malý incident, ale o politický útok. „Zaujíma ma, či sa takto nefalšujú všetky čísla a štatistiky,“ dodal bez dôkazov.

Fico okrem toho povedal, že do eHranice treba dať svoje mobilné číslo a e-mail. Predseda Smeru vyhlásil, že nepoužíva mobilný telefón a používa e-mailové adresy svojich kolegov, nie vlastný e-mail. „Mám na to svoje dôvody,“ ozrejmil.

Fico však za hackerský útok trestné oznámenie nepodal. „Aký to má význam?“ spýtal sa.

„Čo keď sú to desaťtisíce prípadov, kde sa zvyšuje miera zaočkovanosti falšovaním dokladov. Toto sa nedá pri týchto ľuďoch vôbec, ale že vôbec vylúčiť, a nech je môj prípad mementom zvrhlosti tejto vládnej koalície,“ hneval sa Fico, no NCZI odkazuje, že ide o dva rozličné systémy a podľa eHranice sa nevytvárajú žiadne štatistiky. Slovensko je pritom jednou z krajín Európskej únie, kde je najnižšia miera zaočkovanosti.

Na Slovensku je kompletne zaočkovaných 42 percent, kým v Česku 56 percent a najlepšie zaočkovanou krajinou je Španielsko s 86 percentami.

NCZI čelilo v auguste podľa riaditeľa centra Pavla Capeka viacerým hackerským útokom. Vtedy tvrdil, že to bolo v súvislosti s výberom generálneho riaditeľa.

„K prebiehajúcemu policajnému vyšetrovaniu v zmysle podania trestného oznámenia zo strany NCZI na neznámeho páchateľa v súvislosti spomínaného hackerského útoku sa nebudeme vyjadrovať,“ spresnila pre Pravdu Alžbeta Sivá, hovorkyňa NCZI.

„Stanovisko ku konkrétnym osobám nemôžeme vydať, pretože v zmysle zmluvy s Úradom verejného zdravotníctva nie sme oprávnení vec komunikovať neoprávnenej tretej strane,“ dodala Sivá. Podotkla, že oprávnenou stranou sú napríklad dotknuté osoby alebo orgány činné v trestnom konaní.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ