Mapa Slovenska černie: Najprísnejšie opatrenia budú v 36 okresoch

cr, TASR | 03.11.2021 10:50, aktualizované: 
Oranžové sú už len dva okresy. Bratislava ide od pondelka do červenej. Oranžové zostávajú už len okresy Komárno a Šaľa.

Červené budú od pondelka okresy Bratislava I.-V., Dunajská Streda a Galanta.

Bordovo sa sfarbia okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Štiavnica, Dolný Kubín, Gelnica, Hlohovec, Ilava, Košice I.-IV., Košice-okolie, Levice, Malacky, Myjava, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Prešov, Prievidza, Revúca, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Senec, Senica, Skalica, Trenčín, Trnava, Žarnovica, Žilina, Zlaté Moravce,Zvolen.

VIDEO: Minister Lengvarský o epidemickej situácii.

Najhoršia situácia a teda do čiernej sa dostávajú okresy Banská Bystrica, Bardejov, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Humenné, Kežmarok, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Rimavská Sobota, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žiar nad Hronom.

Vo štvrtok sa má Konzílium odborníkov zaoberať zmenou Covid automatu. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) hľadá možnosti, ako viac kontrolovať opatrenia v čiernych okresoch. Viac by mal povedať v najbližších dňoch.

Regionálne opatrenia platné od
Stupne Covid automatu
Monitoring
Ostražitosť
I. stupeň ohrozenia
II. stupeň ohrozenia
III. stupeň ohrozenia

zdroj: korona.gov.sk

VIDEO: Lengvarský: Zatiaľ je situácia stabilná, ale blížime sa k bodu keď budeme musieť prijať opatrenia

Vallo: Prechod Bratislavy do červenej fázy sa dotkne najmä neočkovaných ľudí

Prechod Bratislavy od pondelka do červenej farby, prvého stupňa ohrozenia v rámci COVID automatu, sa dotkne najmä neočkovaných ľudí, ktorí už bez testu alebo potvrdenia o prekonaní ochorenia nebudú môcť ísť do reštaurácie či posilňovne. Upozornil na to primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Novinkou podľa neho bude aj to, že v interiéri už bude namiesto nosenia ochranných rúšok povinný respirátor.

Červená fáza v rámci COVID automatu je pre Bratislavu najhoršia farba, v ktorej sa môže ocitnúť. Vďaka vysokej zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19 v kategórii nad 50 rokov sa totiž hlavnému mestu farba semafora zlepšuje o dva stupne. „Popravde však treba povedať, že situácia je vážna aj u nás a ak by sme si nemohli uplatniť tieto dva žolíky, boli by sme, ako väčšina slovenských miest, čierni,“ skonštatoval Vallo.

Od budúceho týždňa sa pre sprísnenie protipandemických opatrení nebude nič zatvárať a v režime kompletne zaočkovaní budú fungovať všetky prevádzky prakticky bez zmeny. „V režime OTP spravidla klesne ich kapacita na polovicu oproti oranžovej farbe a na hromadné podujatia v exteriéri bude pre OTP platiť maximálna kapacita 150 osôb. Režim ‚základ‘ sa pre viaceré podujatia a prevádzky (fitness, bazény, ubytovanie) úplne ruší,“ priblížil primátor.

Nové obmedzenia podľa neho odzrkadľujú, že situácia s novým koronavírusom je aj v Bratislave vážna. „Čo najviac potrebujeme, je uchrániť nemocnice pred ďalším návalom ‚covidových‘ pacientov, a tým pádom aj pred vynúteným obmedzovaním poskytovania ostatnej lekárskej starostlivosti,“ uviedol Vallo. Bratislavčanov vyzval, aby aktuálnu situáciu nepodceňovali a boli zodpovední i obozretní.