ÚVZ zverejnil vyhlášky upravujúce nové pandemické opatrenia

TASR | 09.12.2021 17:00, aktualizované: 
Núdzový stav / Opatrenia / Obchody / Foto:
Interiér tržnice na Trnavskom mýte v Bratislave
Úrad verejného zdravotníctva zverejnil vo štvrtok vo vestníku vlády dve vyhlášky, ktoré upravujú nové pandemické opatrenia. Informovala o tom hovorkyňa úradu Daša Račková. ÚVZ SR vysvetlil, ako budú fungovať režimy OP a OTP.

Hromadné podujatia sú zakázané

Hromadné podujatia sú od piatka (10. 12.) zakázané. Výnimku zo zákazu usporiadania majú hromadné podujatia v režime očkovaní a prekonaní (OP) do desiatich osôb. Podľa ÚVZ sa môžu konať len v súvislosti s výkonom práce. Organizátor musí zabezpečiť oznam o tom, že sa hromadné podujatie organizuje, pripomína Račková.

V kostoloch bude povolených najviac 30 ľudí alebo jedna osoba na 25 štvorcových metrov. Sobáše a krsty sa môžu uskutočniť maximálne za účasti šiestich osôb. Do tohto počtu sa nezapočítavajú osoby na strane organizátora, poukazuje Račková.

Vladimír Lengvarský Čítajte aj Lengvarský: Interval medzi podaním 2. a 3. dávky vakcíny by sa mohol skrátiť

Pokračuje, že výnimku majú i pohreby, ktoré sú bez kapacitných obmedzení. Dodržať sa majú opatrenia. Na sobášoch, krstoch, pohreboch, bohoslužbách sa budú musieť dezinfikovať použité predmety. Zakazuje sa pitie z jednej nádoby viacerým ľuďom. V prípade kontaktu rozdávajúceho s ústami veriaceho, si musí rozdávajúci zakaždým vydezinfikovať ruky, pri prijímaní ‚pod obojím‘ treba použiť pri každom prijímajúcom vždy novú lyžičku, uvádza sa vo vyhláške.

Povolené sú aj voľby a profesionálne športové súťaže. Tie majú byť bez účasti divákov. Povinné je tiež testovanie hráčov a členov organizačného tímu, tvrdí Račková. Dodáva, že činnosť karanténneho tréningového centra pre vrcholový šport je povolená len na základe súhlasu ministerstiev zdravotníctva a školstva.

V režime OP budú otvorené všetky obchody a niektoré služby

Od piatka (10.12.) môžu byť pre osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch a pre očkovaných proti tejto chorobe (OP) otvorené všetky obchodné prevádzky a niektoré služby. Obchody so základnými potrebami budú otvorené v režime základ. Vyplýva to z vyhlášky, ktorú vo štvrtok zverejnil Úrad verejného zdravotníctva.

V režime základ, to znamená bez kontroly zdravotného stavu, budú otvorené napríklad predajne potravín, lekárne, predajne krmív pre zvieratá, čerpacie stanice, predajne náhradných dielov pre autá, drogérie či predajne novín a tlačovín. Fungovať môžu aj výdajné miesta tovarov zakúpených na diaľku, balíkomaty, pošty, banky či obchodné miesta sieťových operátorov.

Otvorené môžu byť v režime základ aj predajne domácich a záhradkárskych potrieb, nekryté alebo čiastočne kryté trhoviská s predajom sadeníc, kvetov, zeleniny, ovocia, potravín. V tomto prípade však prevádzkovatelia trhovísk musia zabezpečiť jednosmerný pohyb zákazníkov, regulovaný vstup a výstup a vzdialenosť predajných miest dva metre od seba.

Korona / Covid / Zdravotník / Hospitalizácia / Nemocnica / Čítajte aj Seniori sú najväčšou skupinou ľudí, ktorí sú hospitalizovaní a nezaočkovaní

V režime základ môžu byť otvorené aj niektoré služby ako napríklad kľúčové služby, opravy a servis elektroniky, obuvi, odevov, vozidiel, bicyklov a ďalších či opravy strojov a zariadení. Fungovať bez obmedzení môžu aj liečebné kúpele a kúpeľné liečebne poskytujúce služby pacientom na základe predpisu lekára, pohrebné služby, technické a emisné kontroly, taxislužby, advokáti, notári či exekútori.

Len v režime OP môžu od 10. decembra fungovať prevádzky fitness, autoškoly, kaderníctva, holičstvá, prevádzky manikúr alebo pedikúr. Len v režime očkovaní, testovaní alebo prekonaní (OTP) môžu fungovať hotely a podobné služby krátkodobého ubytovania, avšak iba v súvislosti s výkonom práce alebo za účelom návštevy zdravotníckeho zariadenia.

ÚVZ spresnil, že obchody, ktoré predávajú viac druhov sortimentu, môžu v režime základ predávať iba ten tovar, ktorý predávajú ostatné prevádzky s povoleným režimom základ. Do obchodných domov tak môžu vstúpiť všetci bez ohľadu na imunitný status. Na ten sa potom prihliada pri vstupe do jednotlivých prevádzok. Napríklad do lekárne môžu vstúpiť všetci, avšak do predajne šatstva iba v režime OP.

Návštevy otvorených prevádzok treba zvážiť

ÚVZ SR v súvislosti s otváraním prevádzok obchodu a služieb prosí obyvateľov, aby sa zamysleli nad ich každou osobnou návštevou. Zároveň žiada prevádzkovateľov, aby k dodržiavaniu nastavených podmienok pristupovali zodpovedne.

„Upozorňujeme, že epidemiologická situácia na Slovensku je stále veľmi krehká a nestabilná a COVID-19 sa šíri komunitne. Každodenná prax nám ukazuje, ako ľahko a rýchlo sa dokáže ochorenie prenášať medzi ľuďmi,“ povedala hovorkyňa Račková. Ľahkovážny prístup podľa ÚVZ nikomu nepomôže.

Prosí preto obyvateľov, aby sa zamysleli nad každou osobnou návštevou povolenej prevádzky. „Zvažujte, či sa napríklad tovar nedá z uvedenej predajne objednať online, alebo či sa nedá zvoliť čas, kedy je v prevádzkach obchodu a služieb menej ľudí,“ doplnila Račková.

Úrad upozorňuje, že otvorenie prevádzok prinesie so sebou zvýšený pohyb ľudí a väčší počet medziľudských kontaktov. „Je preto nevyhnutné, aby ste dôsledne dbali na povinné nosenie respirátorov v interiéroch s prekrytými ústami a nosom, dôkladnú hygienu rúk a udržiavanie si odstupov od iných ľudí. V prevádzkach uprednostňujte vopred premyslené nakupovanie viacerých vecí naraz a vyhnite sa tak opakovaným návštevám,“ zhrnula Račková.

ÚVZ žiada prevádzkovateľov, aby k dodržiavaniu nastavených podmienok pristupovali zodpovedne. To znamená, aby dbali na dôsledné dodržiavanie kapacitných obmedzení, pravidelné vetranie a dezinfekciu plôch a dohliadli na riadne prekrytie horných dýchacích ciest a dodržiavanie rozostupov vo svojom zariadení či prevádzke.

Môžu fungovať vleky, hotely na pracovné účely

Hotely a krátkodobé ubytovanie môžu od piatka fungovať v režime OTP na pracovné účely, podnikanie či ubytovanie súvisiace s návštevou zdravotníckeho zariadenia. Od 25. decembra môžu hotely poskytovať služby aj na iné účely, ale v režime OP. Povolené sú vleky, lanovky aj wellness v hoteloch, vyplýva ďalej z vyhlášky ÚVZ.

Očkovaní či prekonaní návštevníci, ktorí prídu do hotela po 25. decembri, budú musieť mať aj negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19. RT-PCR test alebo LAMP test nemôže byť starší ako 72 hodín, antigénový test nie starší ako 48 hodín. Nazálny antigénový test môže byť vykonaný aj na mieste, približuje Račková.

„Pre hotely a podobné služby krátkodobého ubytovania platí obmedzenie kapacity na 75 percent,“ poukazuje hovorkyňa. V hoteloch má byť podľa nej zvýšená frekvencia upratovania, čistenia a dezinfekcie dotykových plôch prostriedkami s virucídnym účinkom. Hygienické zariadenia majú byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami. „Na služby dlhodobého a karanténneho ubytovania sa tieto obmedzenia nevzťahujú,“ tvrdí Račková.

Reštaurácie a wellness, ktoré sú súčasťou hotelov, musia postupovať podľa pravidiel uvedených vo vyhláškach. Znamená to, že napríklad hotelové reštaurácie môžu vo svojich priestoroch poskytovať jedlo pre ubytovaných návštevníkov, nie však organizovať oslavy a iné podujatia, vysvetlila Račková.

Lanovky a vleky budú môcť byť len v režime OP. Maximálna kapacita uzavretých kabínkových lanoviek je 25 percent, dodala. Iné lanovky a vleky môžu fungovať bez kapacitných obmedzení, dodržať sa však musia ostatné platné protiepidemické opatrenia. Napríklad pri státí v rade alebo pri použití otvorenej lanovky majú byť prekryté horné dýchacie cesty vo vzdialenosti menšej než dva metre od iných osôb či dodržanie odstupu.

Wellness v ubytovacích zariadeniach môže byť podľa Račkovej povolené najviac pre 30 osôb alebo s maximálnou kapacitou jedného človeka na 25 štvorcových metrov.

Ako budú fungovať režimy OP a OTP?

Úrad verejného zdravotníctva vysvetlil, aké podmienky budú platiť pre režimy OP a OTP v súvislosti s novými pandemickými opatreniami.

Pojem OP znamená očkovaných a prekonaných. Za očkovaných (O) sa považujú osoby najmenej 14 dní a najviac jeden rok po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou. Tiež sa pod týmto pojmom myslia osoby najmenej 21 dní a najviac jeden rok po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou. Rovnako ide o osoby najmenej 14 dní a najviac jeden rok po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka podaná do 180 dní od prekonania ochorenia, prípadne o deti do 12 rokov a dvoch mesiacov veku.

Pod pojmom prekonaní (P) treba rozumieť osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami. Uvedenú skutočnosť je potrebné preukázať na základe pozitívneho výsledku RT-PCR testu, u detí do 12 rokov aj na základe potvrdenia od všeobecného lekára pre deti a dorast vydaného na základe antigénového testu vykonaného v mobilnom odberovom mieste (MOM), vydaného do 15. novembra 2021.

Pod pojmom OTP sa okrem očkovaných a prekonaných myslia aj testovaní (T). Za takéto osoby sa považujú tie, ktoré majú negatívny výsledok RT-PCR alebo LAMP testu nie starší ako 72 hodín od odberu, prípadne negatívny výsledok antigénového testu nie starší ako 48 hodín od odberu.

ÚVZ SR pripomenul, že potvrdenia o očkovaní, negatívnom výsledku testu alebo prekonaní COVID-19 možno nahradiť digitálnym COVID preukazom EÚ. V opačnom prípade je potrebné tieto skutočnosti preukazovať dokladom, z ktorého je určiteľná identita preukazujúcej sa osoby.