Namiesto šiestich už po troch mesiacoch. Menia sa pravidlá pre tretiu dávku

TASR | 13.12.2021 18:13
Podať posilňujúcu dávku vakcíny proti COVID-19 bude na Slovensku možné už po troch mesiacoch. Vyplýva to z aktualizácie usmernenia k aplikácii dodatočnej tretej dávky mRNA vakcíny.

Informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Posilňujúcu dávku je možné podať kompletne zaočkovanej osobe vo veku od 18 rokov najskôr o tri mesiace po podaní poslednej dávky základnej dvojdávkovej očkovacej schémy. Ako doplnila Eliášová, aj osobám, ktoré okrem absolvovania základnej vakcinačnej schémy následne prekonali ochorenie COVID-19, alebo im boli podané monoklonálne protilátky, je možné podať posilňujúcu dávku tiež po troch mesiacoch buď od prekonania ochorenia, alebo po podaní monoklonálnych protilátok.

Eduard Heger a Vladimír Lengvarský očkovali v Ivachnovej Čítajte viac Štát nevie, koľko ľudí za očkovanie odmení

Kompletne zaočkovanej osobe jednodávkovou vakcínou je možné podať posilňujúcu dávku už po dvoch mesiacoch.

„Umožnenie skrátenia intervalu medzi podaním posilňovacej dávky je ďalším výrazným krokom k záchrane zdravia a životov občanov, a to najmä v čase, keď sa očakáva výrazný nástup ďalšej mutácie koronavírusu – omikronu,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Slovensko sa tak podľa jeho slov pripojilo k ostatným krajinám sveta, kde tento interval na základe relevantných vedeckých štúdií už skrátili.

koronavírus očkovanie Barteková Čítajte viac PCR testy odhalili 2 370 nakazených, pribudlo 61 obetí