Heger: Slovensko na summite EÚ podporí deväťmesačnú platnosť covidpasov

TASR | 16.12.2021 11:49
Belgicko EÚ SR Heger summit lídri Foto: ,
Premiér SR Eduard Heger odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 16. decembra 2021.
Slovensko na štvrtkovom summite EÚ v Bruseli podporí kompromisný návrh na skrátenie platnosti covidpasov na deväť mesiacov. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger po príchode na štvrtkové zasadnutie Európskej rady.

Heger pripomenul, že na Slovensku majú covidpasy v súčasnosti platnosť 12 mesiacov. Potvrdil však, že lídri EÚ majú vo štvrtok prijať dohodu o platnosti tohto dokladu na deväť mesiacov, proti čomu Slovensko nebude namietať.

„My to podporujeme, pretože nový variant Omicron je veľké riziko. Takže súhlasíme s návrhom na skrátenie platnosti covidpasov na deväť mesiacov,“ uviedol premiér pred novinármi.

Niektoré členské krajiny EÚ, napríklad Írsko, Portugalsko a Taliansko, už naznačili, že z dôvodu rýchleho šírenia variantu Omicron budú požadovať PCR testy pre všetkých návštevníkov, aj pre tých zaočkovaných.

Heger na otázku aká je pozícia Slovenska v tejto záležitosti uviedol, že je dôležitá požadovať tieto testy pri vstupe do Európskej únie. „Potrebujeme mať ten záchyt a aj sekvenovanie vírusu, aby bolo možné zachytiť, či to riziko prichádza,“ opísal situáciu. Ale vzápätí dodal, že aj o tomto sa budú viesť diskusie na summite, kde boj proti pandémii ochorenia Covid-19 je úvodnou témou a jedným z najdôležitejších bodov rokovaní.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus už v utorok, na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti naznačil, že otázka covidpasov je v krajinách EÚ vnímaná rôzne. Sú krajiny, ktoré nemajú určenú platnosť tohto certifikátu. Ďalšie žiadajú len jeho šesťmesačnú platnosť.