Rusko vylučuje ústupky Spojeným štátom na rokovaniach o Ukrajine

TASR | 09.01.2022 12:35, aktualizované: 
Rusko v nedeľu prostredníctvom svojho ministerstva zahraničných vecí vyhlásilo, že na rozhovoroch o Ukrajine a bezpečnosti v Európe vylučuje akékoľvek ústupky Spojeným štátom a je rozčarované z doterajších signálov prichádzajúcich z USA.

„Nebudeme súhlasiť s nijakými ústupkami. To je úplne vylúčené,“ povedal ruským tlačovým agentúram pred svojimi blížiacimi sa ženevskými rokovaniami námestník šéfa ruskej diplomacie Sergej Riabkov.

„Sme sklamaní zo signálov, ktoré v posledných niekoľkých dňoch prichádzajú z Washingtonu, ale aj z Bruselu,“ konštatoval Riabkov.

Rozhovory na najvyššej úrovni medzi Ruskom a Spojenými štátmi majú odštartovať týždeň diplomacie, v rámci ktorého sa ruskí činitelia stretnú s predstaviteľmi NATO a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európu (OBSE).

Spojené štáty sa pritom svojich európskych spojencov snažia uistiť, že na rokovaniach s Ruskom nebude Washington vedľajším hráčom, analyzuje agentúra AFP.

Rusko začalo koncom vlaňajška rozmiestňovať pri ukrajinských hraniciach desiatky tisíc svojich vojakov a žiada záruky, že Severoatlantická aliancia sa už nebude ďalej rozširovať smerom na východ.

Kremeľ trvá na tom, že NATO nesmie nikdy poskytnúť Ukrajine členstvo, akokoľvek sa o to táto bývalá sovietska republika snaží.

Spojené štáty, ktoré má na rokovaniach v Ženeve zastupovať námestníčka ministra zahraničných vecí Wendy Shermanová, síce súhlasili, že na rozhovoroch v Ženeve sa zúčastnia, dávajú však jasne najavo, že mnoho z návrhov, z ktorými prichádza Moskva, nemá šancu prejsť, komentuje AFP.

Ženevské rokovania sa podľa pôvodného plánu majú začať v pondelok, podľa komuniké Štátneho departmentu má mať však Shermanová ešte predtým v nedeľu pracovnú večeru s Riabkovom.

Šéf diplomacie USA Blinken: Rusko si musí vybrať medzi dialógom a konfrontáciou

Minister zahraničných vecí Spojených štátov Antony Blinken v nedeľu uviedol, že Rusko si musí vybrať medzi dialógom a konfrontáciou. Vyjadril sa tak v relácii „State of the Union“ americkej stanice CNN pred pondelkovými rokovaniami v Ženeve, na ktorých majú predstavitelia Ruska a USA hovoriť o rastúcom napätí ohľadom Ukrajiny.

„Existuje cesta dialógu a diplomacie s cieľom pokúsiť sa vyriešiť niektoré z rozporov a vyhnúť sa konfrontácii,“ povedal Blinken, ktorého citovala agentúra AFP. „Druhou cestou je konfrontácia a rozsiahle následky pre Rusko v prípade, že obnoví svoju agresiu voči Ukrajine. Chystáme sa otestovať, ktorým (z týchto dvoch) smerov je prezident (Vladimir) Putin pripravený vydať sa,“ dodal šéf americkej diplomacie.

Blinken varoval, že akýkoľvek pozitívny výsledok rokovaní bude čiastočne závisieť od ochoty Ruska upustiť od svojho agresívneho postoja, ktorý prirovnal k „atmosfére eskalácie so zbraňou pri hlave Ukrajiny“. „Ak teda máme dospieť k pokroku, budeme musieť vidieť deeskaláciu, Rusko bude musieť prestať byť hrozbou, akú aktuálne predstavuje pre Ukrajinu,“ zdôraznil.

Blinken tiež priznal že neočakáva, že rozhovory prinesú výraznú zmenu, ale zároveň prízvukoval, že Washington môže pristúpiť k prípadným ekonomickým sankciám, ak sa Moskva nebude snažiť o diplomatické riešenie.

Agentúra AP v sobotu s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa Bieleho domu informovala, že vláda vo Washingtone je pripravená nájsť kompromis a rokovať s Moskvou o možnom obmedzení ďalšieho rozmiestňovania rakiet na Ukrajine, ako aj o nastavení maximálneho počtu vojenských cvičení USA a NATO vo východnej Európe. Rusko však v nedeľu prostredníctvom svojho ministerstva zahraničných vecí vyhlásilo, že na rozhovoroch o Ukrajine a bezpečnosti v Európe vylučuje akékoľvek ústupky Spojeným štátom.