Fico kritizuje zmluvu s USA, Korčok hovorí o zavádzaní a šírení strachu

TASR | 16.01.2022 13:37, aktualizované: 
Robert Fico Foto: ,
Poslanec Robert Fico (Smer)
Predseda Smeru Robert Fico v nedeľnej relácii RTVS O päť minút dvanásť uviedol, že obranná dohoda s USA odovzdáva slovenské letiská i vzdušný priestor cudzím ozbrojeným silám, umožňuje nástup ozbrojených síl USA na Slovensko a približuje USA k ruskej hranici. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) to odmieta.

Korčok vyhlásil, že Fico zavádza. Deklaroval, že na základe tejto zmluvy na územie SR nevstúpi ani jeden vojak cudzieho štátu bez toho, aby o tom nerozhodovala Národná rada. „Zmluva, ktorú vláda schválila, nie je žiadna politická deklarácia,“ podotkol Fico s tým, že garantuje kompletnú kontrolu USA nad vzdušným priestorom SR. Označil ju za nevýhodnú a zbytočnú.

Tvrdí, že v nej absentuje reciprocita, zasahuje do zvrchovanosti SR a je súčasťou geopolitického boja. Viackrát zopakoval, že ozbrojené sily USA dostanú k dispozícii naše letiská a budú ich môcť využiť aj na svoje účely. Vláda podľa Fica pri zmluve plne rešpektovala návrh zo strany USA. Jedinú cestu vidí v tom, že zmluvu odmietne NR SR a bude sa o nej nanovo rokovať.

„Vo všetkom, čo ste povedali, zavádzate,“ reagoval Korčok. Deklaroval, že na základe tejto zmluvy „nevstúpi na územie SR ani noha“ a že dohoda neobmedzuje právomoc NR SR rozhodovať o prítomnosti cudzích vojsk na Slovensku. Zdôraznil, že zmluva prešla riadnym procesom v zmysle Ústavy SR.

Podotkol, že dlhodobo veľká časť slovenskej politickej scény kultivuje negatívny postoj k USA a že opozícia si zo zmluvy vyberá len to, čo sa jej hodí. „Vy Slovákov strašíte. O nič iné vám nejde, ako dostať USA do polohy agresora,“ povedal.

V súvislosti s názormi v koalícii Korčok uviedol, že aj partneri môžu mať otázky a budú o tom diskutovať. Ocenil, že za ňu hlasovali všetci členovia vlády. Ak sa prezidentka Zuzana Čaputová obráti so zmluvou na Ústavný súd, budú sa s tým musieť vyrovnať. Poznamenal pritom, že zmluvu pripomienkoval aj rezort spravodlivosti či legislatívna rada vlády a nenašli v nej rozpor s ústavou.

Zuzana Čaputová Čítajte viac Heger s Kollárom idú k Čaputovej. Téma: obranná zmluva s USA

Vicepremiér Richard Sulík (SaS) by podľa svojho osobného názoru dal obrannú zmluvu s USA posúdiť Ústavnému súdu. Považuje zároveň za dobré, že sa o obrannej zmluve diskutuje. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike

„Ja by som to Ústavnému súdu posúdiť dal,“ povedal Sulík. Podotkol, že ide o kompetenciu prezidentky SR a je na nej, ako sa rozhodne. „Prezidentka má takúto možnosť, je to jej rozhodnutie,“ podotkol.

Za dobré považuje fakt, že sa o obrannej zmluve diskutuje. Vyvrátiť sa tak dajú obavy verejnosti. „V zásade je dobré o tom diskutovať a zobrať ľuďom obavy. Vysvetliť im, ktorý článok o čom hovorí,“ myslí si Sulík.

lietadlo, Kuchyňa, F 16 Čítajte viac POLEMIKA: Dohoda o obrannej spolupráci medzi Slovenskom a USA

Na margo referenda v súvislosti s obranou zmluvou s USA člen predsedníctva Smeru Robert Kaliňák v TA3 poznamenal, že Smer to s referendami určite nepreháňa. Zmluva bola podľa neho vyrokovaná zle a tí, čo ju vyrokovali, sa za ňu hanbia a vyhovárajú sa na opozíciu.

Tvrdenia, že strana o zmluve klame, dôrazne odmieta. „Zmluva by mala byť vyrokovaná lepšie,“ povedal Kaliňák s tým, že v zásade ju krajina ani nepotrebuje, rovnako tak, ak ju nemá Česká republika. V súvislosti so zmluvou hovorí ako o pozývacej. Je presvedčený, že o zmluve sa treba baviť.

Predseda Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO) oponuje, že zmluva potrebná je, pripomenul, že ju má 23 krajín. USA označil za najsilnejšieho spojenca, s ktorým má Slovensko dlhodobo rozvinutú bilaterálnu spoluprácu.

„Zmluva definuje právny rámec, čo môžeme,“ uviedol Krúpa s dôvetkom, že je to rámcová zmluva. Zdôraznil, že opozícia šíri klamstvá a polopravdy. Vyzdvihol však zároveň to, že pri aktuálnej diskusii na politickej scéne sme "aktuálne dali vydýchnuť vedcom a lekárom.

Protest / SR / Slovensko / Vlajka / Obranná dohoda / Čítajte viac Stovky ľudí protestovali v Bratislave proti obrannej dohode s USA

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v relácii televízie Markíza Na telo uviedol, že plánuje spolu s ministrom Korčokom budúci štvrtok stretnutia s poslaneckými klubmi OĽaNO aj Sme rodina k obrannej dohode s USA. Povedal, že zo spätných reakcií, ktoré má, je presvedčený, že sa nedali vystrašiť a budú hlasovať za. To, či by mohli hlasovať niektorí z OĽaNO proti, Naď nevedel povedať.

Podpredseda strany Smeru Juraj Blanár v relácii viackrát zopakoval, že zmluva je pre Slovensko nepotrebná a dokonca aj nebezpečná. Dodal, že Slovensko je členom NATO, a preto nepotrebuje samostatnú zmluvu s USA.

„Slovenská republika sa necíti byť ohrozená viacej dnes, ako to bolo v roku 2018, keď sme tú zmluvu odmietli. Toto vytvára priestor na to, aby si americká armáda priblížila svoje vzdušné sily k ruským hraniciam, a toto je priame ohrozenie,“ povedal. Podľa Naďa bývalá vláda nič neodmietla, zároveň nesúhlasil ani s posledným tvrdením Blanára.