Smer opäť vyzval Hlas a SNS k predvolebnej spolupráci

TASR | 02.02.2022 14:48, aktualizované: 
fico, pellegrini Foto: ,
Zľava predseda strany Smer Robert Fico a predseda strany Hlas Peter Pellegrini
Šéf opozičného Smeru Robert Fico opäť vyzval mimoparlamentný Hlas na rokovanie o spolupráci pred jesennými komunálnymi a regionálnymi voľbami, ktorá by mala vyvrcholiť pri parlamentných voľbách.

Fico chce, aby súčasťou rokovaní bola aj mimoparlamentná SNS. Potenciál Smeru a Hlasu je podľa neho veľký, pričom by mohli vyhrať parlamentné voľby s výsledkom, ktorý by stačil na zostavenie vlády len z týchto dvoch strán.

„Jedine spolupráca je schopná doviesť krajinu k predčasným voľbám a zmene vlády,“ povedal Fico na stredajšej tlačovej konferencii a opäť vyzval Hlas na vytvorenie predpokladov na predvolebnú spoluprácu. Je to podľa neho aj výsledkom rokovaní okresných a krajských štruktúr Smeru. Zdôraznil, že hovorí o spolupráci strán či vytváraní koalícií, nie o integrovaní strán.

Fico si myslí, že súčasná koalícia by sa mohla pokúsiť vytvárať bloky aj napríklad s pravicovými opozičnými stranami, preto by sa mali spájať aj opozičné strany, ako Smer a Hlas.

Robert Fico Čítajte viac Fico rastie na úkor Pellegriniho. Ten stráca vlastnú tvár

„Musíme predpokladať, že zúfalstvo dovedie predstaviteľov strán vládnej koalície, ale aj pravicovej mimoparlamentnej opozície, teda strán, ktoré sú ku koalícii blízko, k tomu, že budú vytvárať bloky alebo jeden blok,“ povedal. „Realita nás núti, aby sme aj v opozícii silné politické strany takto rozmýšľali,“ dodal.

Šéf Smeru zopakoval ambíciu strany vyhrať parlamentné voľby, ak by sa to však nestalo, bude rešpektovať výsledky aj to, že vládu má zostavovať víťaz. Nemal by problém ani s tým, aby bol premiérom líder Hlasu Peter Pellegrini.

„Keď niekto vyhrá voľby regulárnym demokratickým spôsobom, povinnosťou jeho súputníka je rešpektovať výsledky volieb a to, že víťaz má byť poverený zostavením vlády. Tak bude (Pellegrini) predsedom vlády, ja nemám s tým žiadny problém,“ reagoval s tým, že v súčasnosti je potrebné ponúknuť voličom alternatívu.

Tomáš spoluprácu so Smerom nevylučuje

Podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas Erik Tomáš nevylúčil spoluprácu so Smerom pri blížiacich sa komunálnych voľbách. Ponuku lídra Smeru Roberta Fica však označil za trochu schizofrenickú. Podčiarkol, že karty rozdajú voliči. Do parlamentných volieb pôjde Hlas podľa jeho slov určite ako samostatná strana.

„Na jednej strane sa o nás vyjadruje, že sme zradcovia, a potom nás volá do spolupráce. Je to trochu schizofrenické,“ reagoval Tomáš na ponuku spolupráce zo strany Fica, ktorý súčasných členov Hlasu kritizoval po ich odchode z jeho strany.

Robert Fico Čítajte viac Prieskum: Smer už predbehol Hlas. Z koalície je najúspešnejšia SaS

Tomáš zopakoval, že z volebnej spolupráce Hlas vylúčil len ĽSNS a OĽaNO. Priblížil, že vylúčenie ĽSNS je ideologické a vylúčenie OĽaNO súvisí s ich amatérskym riadením krajiny.

SNS chce spolupracovať

Slovenská národná strana podporuje vyhlásenia predsedu Smeru Roberta Fica o spolupráci. Národniari sa pridávajú k spolupráci pri referende aj pri komunálnych voľbách. Uviedla to pre TASR hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.

SNS zároveň opäť kritizuje lídra Hlasu Pellegriniho, ktorého správanie označuje za povýšenecké. Vyčíta mu, že nechodí na protesty a necháva za seba hovoriť podpredsedu Erika Tomáša. Ten v stredu zo spolupráce vylúčil opäť iba OĽANO a ĽSNS, iné strany nie.

„Ponúkame vám spoluprácu, pretože si ľudia želajú zmenu. Ak chcete koalíciu so SaS a Sme rodina, je to vaša vec. Náš volič spoluprácu očakáva, je to zodpovedný prístup a veríme, že dáme emócie bokom. Chceme predsa spoločne pomôcť slovenskému národu. Ešte je šanca to spolu dokázať,“ odkázala Pellegrinimu SNS.

Predsedu Hlasu kritizoval líder SNS Andrej Danko aj na sociálnej sieti, kde zároveň oznámil, že má COVID-19. „Mám COVID a tri dni som ledva prežíval. Je to šialená choroba. Vyjadrujem obrovskú úctu každému, kto to prekonal,“ napísal Danko.

Pellegriniho obviňuje z klamstva a tvrdí, že aj kvôli nemu budú na Slovensku americké vojská. „Peter aj kvôli tebe a Kmecovi tu budú americké vojská, kvôli tvojej politike a bratríčkovaniu sa s prezidentkou. Hráš na milión strán, pridaj sa k nám a porazíme toto, čo tu je. Ak vôbec ešte môžeš,“ dodáva Danko.