Šeliga: Hlasovanie o zmluve s USA bude tesné, poslanci čelia veľkému tlaku

TASR | 06.02.2022 14:20
Výsledok hlasovania o obrannej zmluve DCA medzi SR a USA v Národnej rade SR môže byť veľmi tesný. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to pripustil poslanec parlamentu a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Podľa neho to bude dôsledok veľkého tlaku, ktorý má byť vytváraný na poslancov, súhlasiacich s uzavretím zmluvy. Jeho oponent v diskusii, člen predsedníctva Smeru Robert Kaliňák spochybnil opodstatnenie samotnej zmluvy, v ktorej navyše vidí rozpor s Ústavou SR.

Protiústavným je podľa Kaliňáka vzdávanie sa časti práv Slovenska v prospech USA, upozorňuje tiež na obmedzenie kontroly prítomnosti a činnosti amerických vojakov na území SR. Nerozumie, prečo sa táto zmluva, navyše v takom chvate, vôbec uzatvára v kontexte napätej situácie na Ukrajine, keď je SR navyše chránená ako členský štát NATO. "Čo nám dáva táto zmluva, čo nám nemôže poskytnúť NATO a čo nám poskytne USA?“ pýta sa Kaliňák, ktorý spochybňuje celkovo nevyváženosť zmluvy.

Šeliga zdôraznil, že zmluva je štandardnou dohodou, ktorú podpísali iné členské krajiny NATO. Upozornil, že zmluva posilní bezpečnosť krajiny a prinesie prostriedky pre modernizáciu slovenských ozbrojených síl a vojenskej infraštruktúry. „Akákoľvek prítomnosť zahraničných vojsk na území Slovenska je podmienená súhlasom parlamentu,“ pripomenul. Kaliňákovu interpretáciu považuje za cielené zavádzanie, ktoré má vyvolať strach a vytĺkať politické body.