V Poľsku pristáli ďalšie lietadlá s americkými vojakmi a technikou

TASR | 06.02.2022 21:22, aktualizované: 
USA Poľsko armáda vybavenie vojaci Foto: ,
Americkí vojaci nastupujú do lietadla amerických vzdušných síl na letisku vo Fort Bragg, v štáte Severná Karolína.
Ďalšie, v poradí druhé, lietadlo s americkými vojakmi a vojenským vybavením pristálo v nedeľu večer na letisku Jasionka pri poľskom meste Rzeszów. Informovala o tom v nedeľu poľský spravodajský web tvn24.pl.

Toto lietadlo typu Boeing C-17 Globemaster pristálo v Jasionke v nedeľu po 19.00 h.

Predtým, krátko pred 14.00 h, pristálo na letisku v Podrzeszówe americké lietadlo Boeing C-17 Globemaster III, ktorým z leteckej základne Dover v štáte Delaware odletela do Poľska skupina vojakov 82. výsadkovej divízie.

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak v prejave na letisku v Podrzeszówe uviedol, že títo americkí vojaci sú vojakom poľskej armády dobre známi.

VIDEO: V Poľsku pristáli ďalšie lietadlá s americkými vojakmi a technikou.

„Veľakrát spolu cvičili. Viackrát sa zúčastnili misií. Slúžili bok po boku v mnohých krajinách po celom svete,“ dodal.

Oznámil vtedy, že ďalšie lietadlá s americkými vojakmi „pristanú v najbližších hodinách“.

Dodal, že vojaci „budú pôsobiť v juhovýchodnej časti našej krajiny, teda na východnom krídle Severoatlantickej aliancie, na východnej hranici Poľskej republiky“.

Blaszczak v súvislosti s presunom amerických síl zdôraznil, že „toto je najlepšia odpoveď“ na hrozby, ktoré postihujú východné krídlo NATO. Dodal, že ide aj dôkaz, že k spojeneckým záväzkom sa pristupuje veľmi vážne.

„Odstrašenie a solidarita sú najlepšou odpoveďou na agresívnu politiku Moskvy, na agresívny pokus o obnovu ruského impéria,“ povedal šéf poľského ministerstva národnej obrany.

Poznamenal, že „toto je odpoveď“, ktorá bola pripravená počas rokovaní, vrátane bilaterálnych.

Vysvetlil, že mal príležitosť niekoľkokrát hovoriť s ministrom obrany USA Lloydom Austinom a absolvoval aj mnoho ďalších stretnutí – podobne ako aj prezident Andrzej Duda, najvyšší veliteľ poľských ozbrojených síl.

„Toto je najlepšia reakcia na hrozby, toto je jediná metóda na zaistenie bezpečnosti pre Poľsko, ale aj pre ostatné krajiny Severoatlantickej aliancie na východnom krídle NATO,“ zdôraznil Blaszczak.

V sobotu ráno pristálo na letisku v Jasionke jedno malé lietadlo s americkými vojakmi z 82. výsadkovej divízie. Major Przemyslaw Lipczyňski z 18. mechani­zovanej divízie poľskej armády v sobotu informoval, že lietadlom prileteli členovia prípravnej skupiny a časť velenia vojakov, ktorí budú dislokovaní v Poľsku.

Agentúra Reuters priniesla správu, že americká armáda potvrdila, že do Poľska pricestoval veliteľ 82. výsadkovej divízie generál Christopher Donahue.

Deň predtým – v piatok – pristálo na letisku v Jasionke osem amerických lietadiel, ktorými priletel tím poverený úlohou zabezpečiť logistickú podporu pre vojakov dislokovaných v Poľsku.

Pentagón vo svojom vyhlásení z 2. februára oznámil dočasné zvýšenie počtu amerických vojakov v Európe s cieľom posilniť východné krídlo NATO z dôvodu koncentrácie ruských jednotiek na ukrajinskej hranici. Spresnil, že do Poľska pôjde 1700 vojakov, do Nemecka 300 a z Nemecka do Rumunska sa ich presunie asi tisícka.

Web TVN24.pl pripomenul, že v USA bolo v posledných týždňoch do stavu vysokej pripravenosti na nasadenie v Európe uvedených 8500 vojakov.

Západ obviňuje Rusko z prípravy možnej invázie na Ukrajinu, pri ktorej hraniciach Moskva sústredila údajne už viac ako 100.000 vojakov.

Moskva plány na vpád na Ukrajinu popiera s tým, že si chce len zaistiť vlastnú bezpečnosť, a z agresívneho správania obviňuje – naopak – alianciu NATO.

Scholz: Nemecko je pripravené posilniť vojenské jednotky v Pobaltí

Nemecko je pripravené poslať do pobaltských štátov ďalších svojich vojakov. Povedal to v nedeľu v rozhovore pre stanicu ARD nemecký kancelár Olaf Scholz pred odletom do Spojených štátov, kde sa v pondelok stretne s americkým prezidentom Joeom Bidenom v rámci rokovaní o deeskalácii krízy na Ukrajine spôsobenej hromadením ruských vojsk pozdĺž jej hranice.

„Sme pripravení spraviť všetko, čo je nutné na posilnenie“ nemeckej prítomnosti v operáciách NATO v Pobaltí, povedal Scholz. Agentúra AFP pripomína, že Nemecko už piaty rok vedie približne 1200-člennú misiu NATO v Litve, kde má okolo 500 svojich vojakov.

Na otázku, či by sa o posilnení počtu vojakov mohlo rozhodnúť na zasadnutí ministrov obrany členských krajín NATO, ktoré sa bude konať v polovici februára, Scholz odpovedal: „Sme pripravení spraviť rozhodnutie.“

Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová ešte predtým v nedeľu pre médiá skupiny Funke povedala, že Berlín je pripravený posilniť svoju prítomnosť v Litve. „Vojaci na posilnenie (misie) sú v zásade k dispozícii, momentálne rokujeme s Litvou o tom, čo presne by bolo užitočné,“ uviedla.

Scholz v nedeľu zopakoval, že Nemecko naďalej odmieta dodávky zbraní pre Ukrajinu. „Už veľa rokov má nemecká vláda jasný postoj, že nedodáva (zbrane) do krízových zón a takisto nedodáva smrtiace zbrane na Ukrajinu,“ zdôraznil. „Tak to robila i moja predchodkyňa (Angela Merkelová), a bolo to správne. A je to tak správne naďalej,“ dodal.

Členské krajiny Severoatlantickej aliancie, partneri vo východnej Európe i Spojené štáty obviňujú Scholza z toho, že na Rusko v súvislosti s Ukrajinou nevyvíja dostatočný tlak. Na otázku, či USA považujú Nemecko podľa neho za „slabý článok“ v rámci NATO, odvetil: „Ide o mylný dojem, ktorý neprevláda ani vo Washingtone.“

Scholz sa tento týždeň stretne s lídrami pobaltských štátov v Berlíne a počas februára navštívi i Ukrajinu a Rusko.