Kto chce Ficovi zavariť? Kiska aj svedkovia, ktorých vraj trápi svedomie

cr, Pravda | 23.04.2022 13:37
PREZIDENT: Prijatie demisie vlády SR Foto: ,
„Pán prezident, ty buď kľudný, ja nikam neodchádzam, ja chcem byť aktívnym predsedom politickej strany,“ oznámil Robert Fico Andrejovi Kiskovi pri podaní demisie v roku 2018.
Odôvodnenie uznesenia obvinenia proti Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi má 99 strán. Podľa neho už boli v tejto veci vypočutí Ľudovít Makó, Slobodník, Tomáš Rajecký, ale aj Andrej Kiska. Všetci sú pritom obvinení v iných kauzách. Ľútosť nad svojimi prešľapmi vyslovili iba Imrecze a Slobodník. Všetci však zhodne tvrdia, že šéfom zločineckej skupiny bol Fico.

Podľa vyšetrovateľa sa Fico s Kaliňákom snažili získať informácie o súkromnom a pracovnom živote rôznych fyzických osôb, a tak si vytvoriť podmienky „pre ďalšie účelové neobjektívne posúdenie a zabezpečenie dôkazov pri realizácii trestných konaní“. Išlo konkrétne aj o Borisa Kollára, Daniela Lipšica, prokurátora Vasiľa Špirku a ďalších.

Ľudovít Makó

Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Makó mal podľa uznesenia o obvinení povedať, že Fico „za čias svojej vlády zneužíval svoje postavenie na diskreditáciu rôznych osôb, najmä tých, ktoré by ho mohli nejakým spôsobom politicky ohroziť“.

Miesto na Finančnej správe mu vraj ponúkal Norbert Bödör. Stretli sa niekedy v marci 2014, keď mu nitriansky oligarcha vysvetľoval, že Kaliňák si silové rezorty obsadzuje vlastnými ľuďmi. Bödör sa chválil, že má možnosť ovplyvňovať ich výber.

Makó tvrdí, že ponuku najskôr odmietol, potom naňho tlačil Bödör spolu s Gašparom. Nakoniec ponuku prijal, keď mu Bödör sľúbil, že v úrade nemusí zamestnať ďalších jeho ľudí. Aj za to mu dorovnával plat – k trom tisíckam šéfa kriminálneho úradu dostával Makó 16 až 18 mesiacov po desaťtisíc eur.

V roku 2015 mala prísť prvá požiadavka – zistiť, či sa Matovič dopustil daňových podvodov. Išlo o jeho firmu RegionPress a nákup tlačiarenských strojov. Smer mal podľa neho eminentný záujem o diskreditáciu Matoviča, pretože bolo rok pred parlamentným voľbami. Štyria obvinení vraj žiadali aj sledovanie Matoviča či Pavla Vandáka, ktorý RegionPress kúpil.

Na kompromitácii Matoviča pracovali Makóovi podriadení ako aj ľudia šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho. Výsledkom bolo zaistenie účtovníctva (známa scéna, keď bolo účtovníctvo uložené na povale domu Matovičovej starej mamy – pozn. red.). Makó opisoval, ako Kaliňák pýtal viac informácií.

Spomenul si na stretnutie v kancelárii policajného prezidenta Gašpara, kde riešili vyšetrovanie kauzy Borisa Kollára, ktorý si písal s chovankyňou resocializačného centra Čistý deň. Makó tvrdí, že na základe týchto informácií nemohli diskreditovať Kollára. Dostal sa dokonca do sporu s Gašparom. Podobným sporov bolo viac, Bödör mu preto dokonca dohováral, že „ťahajú za rovnaký povraz“. Domov za ním prišiel Kaliňák a apeloval, aby „nenaťahoval strunu“.

Gašpar a Bödör mali Makóa niekedy na prelome jari a leta 2017 požiadať, aby im pomohol pri zbieraní informácií, ktoré sa týkajú podozrení z trestných činov prezidenta Kisku. O tejto téme hovorili viackrát, stretávali sa v kancelárii policajného prezidenta, v Zlatom Kľúčiku v Nitre, na 6. poschodí budovy Transpetrolu na Vajnorskej v Bratislave. Objednávateľom mal byť Fico, ktorému Kiska ako prezident nevychádzal politicky v ústrety. Bödör mu vysvetľoval, že Fico „nie je stotožnený so svojou porážkou v prezidentských voľbách“. Makó tvrdí, že odovzdal rešerš výstupu konaní Finančnej správy voči Kiskovej spoločnosti KTAG.

Po prvý raz sa stretol s Ficom v novembri alebo v decembri 2017. Rozoberali spis vyšetrovania Kiskovej firmy. Makó vypovedal, že svoju účasť na stretnutí vnímal ako akési potvrdenie skutočností, ktoré už Fico vedel. „Chcel si byť na 100 percent istý, či to, čo je v spise, má reálny základ,“ píše sa v uznesení o Ficovom obvinení. Makó s Imreczem mali stretnutie vyhodnotiť ako prípravu na úderný krok voči Kiskovi.

František Imrecze

Aj František Imrecze sa do funkcie šéfa Finančnej správy dostal po známosti. Miesto mu mala dohodiť bývalá manželka, ktorá sa kamaráti s Kaliňákovou ženou. Práve Kaliňák mu mal volať s ponukou na miesto prezidenta Finančnej správy. Hovoril aj s vtedajším ministrom financií Petrom Kažimírom. No dorovnanie platu mu sľúbil Jozef Brhel st. Kompenzáciu si dohodli na úrovni 200-tisíc eur ročne, no len za roky, ktoré Imrecze odslúžil ako šéf Finančnej správy. Takže za roky 2013 až 2017 dostal dvestotisíc eur, za rok 2018 stotisíc. Peniaze mal dostávať v hotovosti priamo od Brhela. Imrecze vypovedal, že takto mali dostávať odmeny aj ďalší ľudia z ministerstva financií. Podľa jeho slov o tom vedel aj Kažimír.

Erik Tomáš vraj naňho tlačil, aby zbieral informácie o Matovičových daňových deliktoch. Tomáš mu mal povedať, že chce informácie, ktoré „by sa dali mediálne využiť na diskreditáciu Matoviča“ a využiť ich chce Fico „v politickom boji do volieb do NR SR konaných v roku 2016“. Imrecze bol svedkom, ako Tomáš vysvetľoval Ficovi, že „má plné politické právo komunikovať túto tému osobne prostredníctvom tlačovej besedy“. V uznesení sa konštatuje: „Úlohou bolo nájsť čo najviac daňových deliktov tejto spoločnosti (RegionPress – pozn. red.) s doplnením, že Igor Matovič nie je oficiálne daňovým podvodníkom, pretože jeho daňové delikty boli nejakým spôsobom zahladené pani Radičovou.“

Ďalšie stretnutia sa týkali požiadavky na diskreditáciu prezidenta Kisku cez spoločnosť KTAG. Fico chcel podľa Imreczeho výpovede dosiahnuť dve veci. „Primárna vec bola, že Andrej Kiska sa nestal prezidentom v súlade so zákonom. Druhou vecou bolo to, aby mohol mediálne komunikovať, že Andrej Kiska je daňový podvodník,“ píše sa v uznesení o obvinení Fica s Kaliňákom. Imrecze ďalej uviedol, že Kiska si zavolal na stretnutie vtedajšieho ministra financií Kažimíra, na ktorom „mu veľmi dôrazne vyčítal, že ako môžu takto unikať informácie z Finančnej správy“. Išlo o informácie, ktoré dostali viaceré médiá od anonyma a ktoré popisovali schému, ktorou si KTAG mala uplatňovať nadmerné odpočty DPH.

Imrecze tvrdí, že on aj Kažimír boli z politického zneužívania Finančnej správy nešťastní, pričom sa snažili celý proces čo najviac zdržovať. Viackrát pritom zdôraznil, že zadávateľom bol Fico ako premiér.

Kauzy Matovič a Kiska však neboli jediné, pri ktorých mal Imrecze podávať správy. Tvrdí, že bol požiadaný aj o informácie o kontrolách v spoločnostiach Taper, Budamar či Loject 1–6 a ďalších. Teda firiem, ktoré boli prepojené na predstaviteľov strany Smer. Imrecze vypovedal, že mu je ľúto, že príkazy zo strany vrcholových politikov neodmietol. Systém sa podľa neho sústreďoval v rukách predsedu vlády a jeho blízkych osôb. Patrili medzi nich Brhel starší, Miroslav Výboh, Bödör. Vyslovil sa, že ak chcel zastávať miesto prezidenta Finančnej správy, tak musel byť súčasťou tohto systému a plniť príkazy.

Daniel Čech

Daniel Čech bol generálnym riaditeľom daňovej sekcie Finančnej správy. Jemu túto funkciu ponúkol Imrecze, schváliť ho musel Kaliňák. Čech vypovedal, že na Imreczeho žiadosť sa stretával s rôznymi podnikateľmi a riešil ich daňové problémy. No a pomáhal získavať informácie, ktoré sa použili na diskreditáciu prezidenta Kisku a Matoviča. Bývalý šéf daňovej sekcie ďalej povedal, že vyčítal Imreczemu, že zaťahuje Finančnú správu do predvolebných politických bojov. No a Imrecze mu mal odpovedať, že má sľúbené miesto ministra financií.

Bernard Slobodník

Bernard Slobodník zasa tvrdí, že si ho do funkcie riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA doslova vybrali. Gašpar mu mal povedať, že Bödör „je vlastne poverený koordinovať činnosť polície prenášať a koordinovať politické požiadavky na bezpečnostné orgány“.

Skupina podľa neho mala rozhodujúci dosah na nielen na Finančnú správu, ale aj na ministerstvá financií, výstavby, životného prostredia. „Hlboko zasahovala do rôznych štátnych zákaziek, cez ktoré zarobila obrovské miliardy, ktoré končili tak ako sa v tej dobe šuškalo vo vreckách oligarchov ako bol Bödör, Široký, Výboh, Brhel, ktorí následne cestou ďalších finančných operácií, hlavne cestou rôznych schránkových firiem v daňových rajoch sa mali postarať a zrejme sa aj postarali o finančné benefity vtedajších vládnucich politikov Smeru a ostatných, pričom tieto peniaze majú pripravené na územiach, kde ich odhalenie nie je jednoducho reálne“.

Podľa Slobodníka boli benefity kryté štátnymi zákazkami, ktoré dostávali cez vysokých štátnych úradníkov, teda cestou politiky a vládnucich strán. Vysokí úradníci, teda „naši ľudia“, museli plniť úlohy, ktoré im zadávali nielen politici. Hovorí o mafiánskom biznise. Mnohé pritom prikrývala protikorupčná jednotka NAKA, ktorú viedol Krajmer. Sám seba Slobodník opisuje ako akéhosi kontrolóra, či boli úlohy splnené. A tie sa týkali najmä osôb, ktoré „nevyhovovali vtedajšej politickej garnitúre“.

V kauze Matovič tvrdí, že NAKA pripravovala Vandáka na mediálne vystúpenia, pod dohľadom to mal Krajmer a Hraško. Aj Slobodník popisuje stretnutia, kde sa politické a policajné špičky radili, ako sa bude postupovať či už v prípade Matovič, alebo v prípade Kiska. Hovoril aj o prípadoch, keď Kaliňák ako minister vnútra zasahoval do vyšetrovania napríklad podnikateľa Ladislava Bašternáka.

Ďalej vypovedal, že Gašpar sa pokúšal riadiť Policajný zbor aj v čase, keď bol policajným prezidentom Milan Lučanský.

Andrej Kiska

Tomáš Rajecký zasa vypovedal, že on cez svojho známeho Michala Chovanca zverejnil daňové tajomstvo prezidenta Andreja Kisku. O zverejnenie ho mal v septembri 2017 požiadať Bödör. Chovancovi sľúbil, že vyrieši jeho prípadné daňové problémy.

Kiska pripomenul ešte prezidentskú kampaň, ktorá sa na jar 2013 vyostrila, keď do boja vstúpil Fico. Útoky ustali, keď sa Kiska stal prezidentom. Dokonca sa začali pravidelne stretávať, Kiska bol na oslave Ficovej päťdesiatky. Kiska však hovorí, že keď Fico zistil, že sa s prezidentom nedá politicky obchodovať, vzťahy sa zhoršili. Ďalej pospomínal všetky „naschvály“, ktoré mu vtedajší premiér robil.

Fico mu vraj tvrdil, že nemá informácie, ako sa problémy okolo firmy KTAG dostali na verejnosť. Kiska je presvedčený, že ak „Fico osobne neriadil celú túto akciu, tak minimálne bol o nej veľmi dobre informovaný“.

Obvinenie Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, nitrianskeho veľkopodnikateľa Norberta Bödöra a bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara sa týka zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa (v prípade Fica a Kaliňáka) a všetkým štyrom osobám bolo vznesené obvinenie pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Bývalého premiéra a bývalého šéfa rezortu vnútra vyšetruje Národná kriminálna agentúra, odbor Východ.

Podľa uznesenia o obvinení mal Fico, ktorý bol od 4. apríla 2012 do 22. marca 2018 premiérom, spolu s Kaliňákom, ktorý bol v rovnakom čase ministrom vnútra, „ako vysokopostavení verejní činitelia výkonnej moci ústrednej štátnej správy SR zosnovať od presne nezisteného obdobia zločineckú skupinu spolu s Gašparom a Bödörom“. Dosadzovali do vysokých štátnych funkcií, „z pozície politickej moci“, vopred pripraveným a dohodnutým spôsobom osoby, ktoré si vybrali a boli im lojálne, hovorí uznesenie.

Takýmto spôsobom mal byť do funkcie policajného prezidenta dosadený Gašpar, na pozíciu riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó, na pozíciu riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard Slobodník.

Cieľom malo byť utajenie „samotnej existencie zločineckej skupiny“, ďalej „utajenie páchania samotnej trestnej činnosti“, ale aj „utajenie spáchania vlastných trestných činov“, teda aj Ficovho a Kaliňákovho zneužívania právomoci verejného činiteľa či ohrozenie daňového tajomstva.

Okrem toho si však Fico, Kaliňák a Bödör takto mali „zabezpečiť výhody aj v politickom súboji pre stranu Smer v rámci politického súboja“. Išlo o získavanie informácií, ktorými diskreditovali svojich politických oponentov. To vyšetrovateľ hodnotí ako „upevnenie a predĺženie politického vplyvu a moci strany Smer“, čo umožnilo aj ďalšie fungovanie zločineckej skupiny.

Rozhodujúci vplyv na výkonnú zložku mal mať Bödör, a to buď prostredníctvom členov tejto zločineckej skupiny, alebo ľudí, ktorí pracovali v Policajnom zbore či na Finančnej správe, ale aj v štátnych inštitúciách či podnikoch.

Uznesenie doslova hovorí, že takýmito ľuďmi boli Gašpar, Róbert Krajmer – riaditeľ národnej protikorupčnej jednotky NAKA, Marián Zetocha – riaditeľ odboru podpory riadenia NAKA, Peter Hraško – riaditeľ NAKA, Bernard Slobodník – riaditeľ národnej jednotky finančnej polície NAKA, Pavol Vorobjov – riaditeľ finančnej spravodajskej jednotky NAKA, Milan Mihálik – Slobodníkov zástupca, Vladimír Bisták – zástupca riaditeľa expozitúry Západ národnej finančnej jednotky NAKA, Ľudovít Makó, František Imrecze.

Pre Fica s Kaliňákom získavali informácie o obchodnej činnosti rôznych právnických osôb – minimálne o vtedajšom prezidentovi Andrejovi Kiskovi a vtedajšom opozičnom politikovi z OĽaNO Igorovi Matovičovi. Prostredníkom mal byť Erik Tomáš (dnes Hlas). Ten mal požiadať Imreczeho a Daniela Čecha, ktorý bol vtedy riaditeľom daňovej a colnej sekcie Finančnej správy, aby pripravili pre Fica podrobnú analýzu daňového deliktu spoločnosti RegionPRESS, ktorej konateľom bol práve Matovič. Fico potom túto analýzu využil na verejnú diskreditáciu Matoviča.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ