Putin zaželal pokojnú budúcnosť občanom Ukrajiny, na ktorú Rusi útočia

ČTK | 08.05.2022 17:13
Vladimir Putin Foto:
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin dnes zaželal všetkým občanom Ukrajiny "pokojnú a spravodlivú budúcnosť".

K občanom a vojenským veteránom krajiny, na ktorú od konca februára útočia jeho vojská, sa obrátil v súvislosti so 77. výročím konca druhej svetovej vojny. Posolstvo adresoval Kremeľ tradične tiež do ďalších krajín niekdajšieho Sovietskeho zväzu, v prípade Ukrajiny a Gruzínska sa Putin obrátil na tamojšie „národy“, pri ďalších postsovietskych krajinách oslovil tiež ich lídrov.

"Bohužiaľ, nacizmus teraz opäť dvíha hlavu a snaží sa vnútiť nám svoj barbarský, neľudský poriadok. Je našou svätou povinnosťou zabrániť odplate ideologických nástupcov tých, ktorí boli porazení počas Veľkej vlasteneckej vojny. Veteránom Veľkej vlasteneckej vojny úprimne želám duševnú statočnosť, zdravie a dlhý život a všetkým občanom Ukrajiny pokojnú a spravodlivú budúcnosť, "uviedol ruský prezident podľa internetovej stránky Kremľa.

Svoju zatiaľ síce krvavú, ale doteraz neúspešnú inváziu na Ukrajinu, ktorú začal 24. februára, pritom Putin spočiatku ospravedlňoval práve potrebou „denacifikácie“ Ukrajiny. Podľa pozorovateľov bola pôvodným cieľom Moskvy rýchla zmena režimu v Kyjeve, po krachu pokusu o dobytie ukrajinského hlavného mesta sa teraz ruské vojská snažia obsadiť územia na východe a juhu susednej krajiny. Boje si zatiaľ vyžiadali tisíce mŕtvych civilistov, Rusi raketovými a leteckými údermi ničia ukrajinské mestá.

Ruské správanie voči Ukrajine dnes s postupom nacistických vojsk počas druhej svetovej vojny porovnal vo vlastnej, asi desaťminútovej videonahrávke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko obvinil z opakovania nacistických zločinov a poznamenal, že po dianí na Ukrajine prestalo po ruskej invázii 24. februára byť pre ľudí na Ukrajine pravdivé heslo „Už nikdy!“, pripomínajúce, že zverstvá druhej svetovej vojny nie je možné opakovať.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte viac Zelenskyj ku Dňu víťazstva: Zlo a vojna sa po 77 rokoch vrátili na Ukrajinu