Kaliňák je vonku. Tvrdí, že je stíhaný za to, že "sme mali nelegitímneho prezidenta"

Lívia Černická, Pravda | 13.05.2022 11:19, aktualizované: 
Robert Kaliňák Foto: ,
Robert Kaliňák
Najvyšší súd v piatok prepustil obvineného exministra vnútra Roberta Kaliňáka z väzby na slobodu. Senát 5T zrušil predchádzajúce aprílové uznesenie Špecializovaného trestného súdu jednomyseľne.

„Senát 5T Najvyššieho súdu na neverejnom zasadnutí v zložení z predsedu senátu Petra Hatalu a členov Juraja Klimenta a Petra Štifta rozhodol jednomyseľne tak, že napadnuté uznesenie Špecializovaného trestného súdu z 23. apríla 2022 zrušil a obvineného R. K. prepustil z väzby na slobodu,“ skonštatovala hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Video: Exminister vnútra Robert Kaliňák po prepustení z väzby.

Video

Dodala, že trestné stíhanie obvineného považuje senát Najvyššieho súdu vo všetkých bodoch, ktoré sa mu kladú za vinu za dôvodné, avšak „sťažnostný súd – na rozdiel od sudcu pre prípravné konanie, žiadne dôvody kolúznej väzby u obvineného nezistil“.

Podľa Kaliňáka a jeho právnych zástupcov boli všetci členovia senátu zaujatí. „Iný senát tunajšieho súdu rozhodol 1. mája 2022 tak, že nie sú zaujatí,“ informovala Važanová.

Potom senát rozhodol o námietke zaujatosti voči sudcovi Klimentovi tak, že ani jeho nepovažuje za zaujatého.

„Prístup samotného ústavu a jeho personálu bol profesionálny,“ povedal po prepustení Kaliňák. Vraj sa vo väzbe veľa učil a veľa čítal.

Tvrdí, že orgány činné v trestnom konaní za ním vo väzbe ani raz neboli. Jeho právny zástupca David Lidnter však povedal, že úkony prebiehajú štandardne. „Niektorým naplánovaným výsluchom nerozumieme, lebo nerozumieme, akú majú súvislosť s obvinenými,“ vysvetľoval Lindtner.

Napriek tomu považuje kolúznu väzbu sa istý spôsob mučenia. „Tým vás mučia, že vás odtiahnu od rodiny a všetkého diania vôkol. Ale do väzby neposiela Zbor väzenskej a justičnej stráže. Posiela špeciálna prokuratúra Špecializovaný trestný súd, ale a Snažia sa vás obmedziť na slobode. Mám byť obmedzený na slobode kvôli tomu, že bývalý pán prezident a pán Matovič kradli dane, to je dosť vtipné,“ povedal. „Teraz som vychádzal a teraz mi doručili listy od mojej rodiny, teraz prišli od Národnej kriminálnej agentúry Východ,“ argumentoval. Dodal však, že telefonovať s rodinou mohol.

Vo väzbe sa stretával s advokátmi, duchovným aj psychológom. „Určite sa teším na svoju rodinu, to je to najdôležitejši­e,“ dodal.

Video: Kaliňák o väzbe, ale aj smrti Milana Lučanského.

Video

Kaliňák ďalej vyhlásil, že sa chystá zostať na Slovensku. „Tu platím dane, tu žije moja rodina. Preto tu hodlám pracovať ďalej,“ vysvetľoval Kaliňák, ktorý z Justičného paláca vyšiel v dobrej nálade.

„Myslel som si, že je to naopak. Ten pocit, že ste nespravodlivosti vo väzbe, lebo tá vec je vymyslená a streštená, som si myslel, že viacej ubíja. Naopak, pravda je tá, že to vám dáva silu, aby ste zvládli celú situáciu. Z tohto pohľadu sa to dalo ľahšie stráviť,“ povedal Kaliňák.

Na otázku, že obvinenia odmietal aj bývalý policajný prezident Milan Lučanský, ktorý vo väzbe zomrel koncom roka 2020. „Mal som šťastie, že som mal pri sebe advokátov, ktorí mali šancu byť so mnou každý deň a mohli sme debatovať. To sa nedá porovnávať. V tomto prípade platí, že ten, kto je zodpovedný za smrť Milana Lučanského, je špeciálna prokuratúra a vyšetrovatelia NAKA,“ dodal.

Obvinenie odmietol s tým, že ide „o stalinizáciu práva“. „Tu nejde len o mňa, ale aj o ďalších, ktorí boli boli vo väzbe,“ myslí si bývalý šéf rezortu vnútra. „Ak súdy a orgány činné v trestnom konaní porušujú ústavu, tak sa raz dotkne aj vás,“ povedal novinárom.

Zdôraznil, že sa nebude vyjadrovať k svojmu vlastnému trestnému konaniu, ale „to neznamená, že sa nebudem vyjadrovať k ďalším“.

Na otázku, či sa bude zúčastňovať tlačových besied, podotkol, že „upozorňuje len na porušovanie práva“.

Podľa neho súčasná vláda robí chyby a má pocit, že jej „pomáha kriminalizácia opozície“. „Sme stíhaní za to, že sme mali nelegitímneho prezidenta, ktorý nelegitímne vyhral voľby,“ vyhlásil Kaliňák.

Kaliňákov právny zástupca David Lidtner pripomenul, že keď Špecializovaný trestný súd poslal Kaliňáka do väzby, uviedol, že „nedostali žiadne relevantné odpovede na otázky“. Väzobné dôvody považuje za absurdné a myslí si, že je „absurdné, aby sa kolúzne dôvody opierali o tlačové konferencie z roku 2020 a nahrávky z poľovníckej chaty“.

„Je normálne, aby môj klient išiel do kolúznej väzby preto, lebo na tlačovej besede hovoril o kajúcnikoch ako o udavačoch?“ spýtal sa Lindtner. Podľa neho sudca pre prípravné konanie, ale aj Najvyšší súd nemali čas preštudovať si spis v tejto kauze, pretože odkazuje na kauzu Očistec, ktorej spis „má desaťtisíce strán“.

Kaliňáka poslal do kolúznej väzby Špecializovaný trestný súd 23. apríla. Dôvodom bolo, že by mohol ovplyvňovať svedkov najmä verejnými vyhláseniami či tlačovými besedami, na ktorých sa bývalý minister vnútra často zúčastňovať.

Kaliňák spolu s jeho straníckym šéfom a viacnásobným premiérom Robertom Ficom, bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom a nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvnil zo zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Kaliňáka s Ficom aj zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, a ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Ide o prípady daňových deliktov Igora Matoviča (OĽaNO) v čase, keď bol opozičným politikom, a exprezidenta Andreja Kisku. Ten je už aj z deliktu, ktorého sa mal dopustiť v čase prezidentskej kampane, obžalovaný.

Poslanci Národnej rady nedovolili, aby súd rozhodoval o väzbe poslanca Fica. Podľa žiadosti prokurátora o vydanie Fica na väzobné stíhanie sú výsluchy svedkov naplánované do konca mája.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ