Heger: Nezotínam hlavy. Sulíkova červená čiara je v rozpore s programom vlády

Mária Hlucháňová, Pravda | 16.05.2022 06:15
ide o pravdu, Eduard Heger Foto: ,
Eduard Heger
Nie som ten, kto zotína hlavy, uviedol v televíznej relácii Ide o pravdu premiér Eduard Heger (OĽaNO). Svojho straníckeho šéfa Igora Matoviča pokladá za veľmi dobrého ministra financií. Ustojí súčasná koalícia spor o pomoci pre občanov?

Koalícia sa opäť rozhádala na balíku protiinflačnej pomoci. SaS nesúhlasí, aby bol financovaný aj zvýšenými daňami pre topfirmy. Dohodnete sa napokon?

Chcem dostať SaS na palubu. Nechceme schvaľovať zvýšenie detských prídavkov a daňového bonusu s pomocou opozície, lebo máme dosť hlasov. Koalícia rokuje, a chce to schváliť spoločne. Áno, liberáli majú výhrady. Program vlády hovorí o tom, že budeme znižovať daňové zaťaženie na strane práce, čo je prípad daňového bonusu. Musíme to ale niekde kompenzovať. Zaviazali sme sa k zvýšeniu daní na strane majetku, spotreby a negatívnych vedľajších následkov. V programe vlády je záväzok zdaňovania monopolov a oligopolov. Tejto línie sa držíme, a to je aj v návrhoch, ktoré odmieta SaS. Nechcú zvyšovať dane pre najbohatšie firmy. To je v rozpore s vládnym programom, za ktorý hlasovali aj poslanci SaS.

Najziskovejšie firmy už platia okrem daní aj mimoriadny odvod. Neobávate sa, že ak budú platiť viac, odídu zo Slovenska?

Ministerstvo financií je odborne najsilnejšie ministerstvo, má najlepších odborníkov. Návrhy pripravujú tak, aby obstáli. Zvýšený odvod je navrhnutý ako jeden z viacerých zdrojov pre financovanie pomoci pre ľudí. Za najdôležitejšie teraz považujem vysvetliť verejnosti, že s peniazmi na ministerstve nehazardujeme.

VIDEO: Eduard Heger o prejave Volodymyra Zelenského v parlamente a neúčasti prezidentky a niektorých ministrov, aj o vzťahoch so Zuzanou Čaputovou.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) obvinil Richarda Sulíka (SaS), že sa zastáva bohatých a nie ľudí v núdzi…

Kedy sa začalo hovoriť o zvyšovaní cien energií? Na jeseň minulého roku. Bolo to poháňané konaním ruského prezidenta Vladimira Putina, keď sme začali dostávať menej plynu, a ceny cez zimu raketovo narástli. Logicky sa zvýšila aj cena elektriny. Tú sme na dva roky zastabilizovali, ale problémom zostáva cena plynu. Nevieme ho takto vyriešiť, lebo ho dovážame. Musíme schváliť kompenzácie, aby sme ľuďom pomohli aj v budúcom roku, keď cena plynu narastie ešte viac. Chceme im dať toľko, aby to každý mesiac mali z čoho zaplatiť. Preto sme schválili jednorazovú pomoc vo výške 100 eur pre ohrozené skupiny, a ešte chceme dať systémovú pomoc, prídavky na deti, daňový bonus, od tohto leta. Diskutujeme o tom už od januára, a výsledkom je konkrétny návrh. SaS prišla a povedala, že nie sú s ním stotožnení, rozmýšľajú, ale nechcú to vetovať, lebo je to dôležité. Ja som povedal, prepáčte, už nebudeme čakať, vo štvrtok oznámime pomoc. Oni reagovali, že v poriadku. Diskutujeme ďalej, lebo chceme mať ich podporu. Niekedy je to plné emócií, ale ľudí by sme nemali zaťažovať našimi problémami. Oni chcú výsledky, a diskutovať by sme mali za zatvorenými dverami. Nakoniec výsledky povedať občanom.

Verejnosť je z toho nervózna, a považuje to za ignorovanie svojich problémov, niektorí až za aroganciu z vašej strany…

Dávam im za pravdu, a je mi ľúto, že to takto vyznieva. Mrzí ma to, a môžem sa občanom za to len ospravedlniť. Ale hľadáme dohodu, aby sme to schválili bez opozície.

Čo sa zmení za ten týždeň, ktorý dal Igor Matovič liberálom na zmenu postoja?

Je nešťastné, keď si Richard Sulík stanoví červenú čiaru, ktorá je v rozpore s programom vlády. Nemôže hovoriť, že žiadne dane sa zvyšovať nebudú. To je v rozpore so záväzkami, za ktoré hlasovali aj poslanci SaS. Ako sa dá takto fungovať?

Ak by k dohode v koalícii nedošlo, čo bude nasledovať?

Pýtate sa, čo sa stane, keď to nevyjde. Ale ja sa nechcem sústrediť na to, čo sa nepodarí, ale na to, čo sa podarí. Zatiaľ sa to vždy podarilo, a dávam do toho všetko. Mám cieľ dosiahnuť na budúci týždeň schválenie návrhov v parlamente, ale bez pomoci opozície. To je môj cieľ, a na to sa sústreďujem.

Vy ste za toho dobrého a Igor Matovič za toho zlého?

Žiadna stratégia dobrý a zlý nie je. Nie som za dobrého, ani Igor Matovič za zlého. Len komunikujeme každý iným spôsobom.

Ste spokojný s prácou ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského? Váš stranícky šéf Matovič ho chce vymeniť. Navrhli by ste prezidentke jeho odvolanie?

Ministrov posudzujem podľa výsledkov, to je úloha premiéra. Vidím, kde to škrípe, naznačil to aj Igor Matovič, ale ja nie som ten, kto hneď zotína hlavy. Treba vidieť aj príčiny problémov. Objektívne to škrípe preto, lebo to bolo dlhodobo zanedbávané…

Navrhli by ste prezidentke odvolanie ministra Lengvarského?

Nie. Keby to tak bolo, tak by som to povedal.

Na samite EÚ koncom mája chcú členské krajiny rozhodnúť o ďalšom balíku sankcií voči Rusku. Bude Slovensko spokojné s trojročným odkladom na zastavenie dodávok ropy?

Návrh odkladu na tri roky vychádza z odborných odhadov. Rozšíriť ropovod sa nedá za dva týždne, ale ak to podarí skôr, napríklad v polovici alebo na konci roka 2024, tak nebudeme váhať dodávky z Ruska ukončiť. Bývalé vlády situáciu výrazne podcenili, a stali sme sa závislí od jedného zdroja. Platíme za to vysokú cenu. Je to ponaučenie, a preto musíme urobiť všetko pre to, aby dodávky z Ruska prestali čo najskôr. K nám prichádza ropa cez ropovod Družba, a alternatívna cesta je Adria. Slovensko jasne povedalo, že čo sa týka ropy, do našej rafinérie prichádza ropa ropovodom Družba a alternatíva je Adria. Ak by sme prestali brať ropu cez Družbu, cez Adriu potrebujeme dostať z prístavov taký objem, ktorý potrebujeme. Prebiehajú technické rokovania, kde počítame, koľko času potrebujeme na zabezpečenie adekvátnej náhrady. Krajiny, ktoré sú pri mori, majú výhodu, ktorú my nemáme. Napoja sa na tankery a majú to vyriešené. My sme vo vnútrozemí, a sme odkázaní na ropovody, ktoré k nám vedú. V ropovode Adria je úzke hrdlo, ktoré treba rozšíriť a investovať do toho. To je neuralgický bod celého procesu.

Česká republika od júna ide na štyri mesiace zastropovať ceny nafty a benzínu. Je to reakcia na dodávky Slovnaftu. My budeme stále na trhových cenách a budeme platiť najviac. Neuvažuje vláda o takomto podobnom zastropovaní?

Zastropovanie nie je dobré a poviem vám prečo. Neviem, či to idú robiť Česi. Ak sa nemýlim, tak oni, myslím, idú znížiť spotrebnú daň. Ale zastropovanie sme videli v Maďarsku, kde sme potom videli, že na pumpách nebolo dosť paliva. Myslím, že ste si mohli natankovať len istý objem. Alebo vôbec nebolo prítomné. Ale zoberte si, čo sme spravili s elektrinou. To je pekný príklad. Výrobcovi sme povedali – moment, prepáč, ale ty tu dnes generuješ extrémny zisk za situácie, keď za normálnych okolností by si takéto zisky nikdy nemal. Takže my ti ho zdaníme. A on povedal, že nemusíte zdaňovať, ja vám zagarantujem cenu. A je iné, keď nám cenu garantuje výrobca, a iné, keď ju zastropujeme. Lebo on sám dobrovoľne ponúkne tú cenu. Ak by sa nám podarilo takéto niečo dosiahnuť aj so Slovnaftom, že povie, pozrite sa, ja nepotrebujem mať maržu 10-násobne väčšiu, ako mám štandardne, zachovám si maržu, ktorú mám a toto venujem občanom Slovenskej republiky. Tak to je dohoda…

Ako dlho budeme čakať na konkrétny výsledok?

Podľa mňa príde rýchlo. Veď aj pri cene elektriny ste videli, že to bola otázka týždňov. Samozrejme, nevyrokujete to na jednom stretnutí a za pár hodín. Je to skôr otázka týždňov. A tam to tiež prebehlo za pár týždňov a zrazu bola cena na stole na dva roky výrazne výhodnejšia. Toto sa práve deje so Slovnaftom. Tie rokovania prebiehajú a ak budú úspešné, tak potom budú môcť opäť priniesť ľuďom zaujímavú cenu, ktorá bude garantovaná na isté obdobie a nebude to pod hrozbou zastropovania. Lebo to zastropovanie môže v konečnom dôsledku spôsobiť, že bude nedostatok paliva. To nechceme. Chceme, aby si ľudia mohli natankovať, koľko potrebujú – a za výrazne lepšie ceny.

Bude to ešte do času dovoleniek?

Čas dovoleniek závisí od toho, kedy kto ide na dovolenku. A do času dovoleniek máme ešte týždne. Ale, samozrejme, keď je to otázka týždňov, tak ideálne by bolo dokončiť túto diskusiu ešte pred letom.

Pri plyne je situácia ešte zložitejšia…

Preto robíme balíček pomoci. To je to, čo som hovoril, že jedna je teraz pomoc inflačná, ale zároveň chceme priniesť dlhodobé opatrenie, aby sa vedelo reagovať práve na zvýšenú cenu plynu. Pretože neočakávame, že teraz pôjde prudko dole.

Tam je situácia oveľa dramatickejšia, aj čo sa týka vzťahu s Gazpromom. Šéf SPP Richard Prokypčák dokonca povedal, že sa zásadne zmenili veci, pretože dostal list od Gazpromu, že sa neudeje nič dramatické, ak sa nepodarí k danému dátumu zaplatenie preklopiť z rubľov na eurá, a že tie dodávky pôjdu ďalej. Myslím, že to mal rozhovor v stredu. Čiže znamená to, že 20. mája máme platiť. Bude to všetko v poriadku?

Tak áno, tak by to malo byť nastavené. My intenzívne komunikujeme s Európskou úniou, aby sme boli v súlade s nastavením, ktoré oni povedali, a tohto sa držíme.

Aká čaká budúcnosť v tejto plynovej otázke Slovensko?

Ako viete, cez Poľsko je vybudovaná infraštruktúra, ktorej testovacia prevádzka by sa mala spustiť teraz v júni, resp. v júli. Potom spustíme ostrú prevádzku, cez ktorú budeme vedieť od poľského mora tlačiť plyn na Slovensko priamo cez plynovod.

Aký ste mali pocit ako predseda vlády, keď rozprával Volodymyr Zelenskyj v slovenskom parlamente? Opozícia odchádzala počas jeho prejavu, ale ani z vlády tam neboli všetci ministri. Je to prezident krajiny, ktorá 24 hodín bojuje o svoje prežitie. Aká bola vaša emócia? Nemrzí vás, že ste tam nedosiahli kompletnú účasť členov svojho kabinetu?

Po prvé, tým, že som mal viac rozhovorov s ukrajinským prezidentom, ale aj návštev v Kyjeve, tak tie veci, ktoré hovoril, mám navnímané a som rád, že ocenil pomoc Slovenska. To bolo, myslím, veľmi jasne počuť. Oni sú veľmi vďační za našu pomoc. Vyjadril pochopenie aj pre to, že sme tak vysoko závislí, a preto sa nám snažil ukázať príklad, že tá závislosť je veľmi nebezpečná a škodlivá. Potvrdzuje moje slová, že sa potrebujeme odpojiť, aby sme boli slobodní a nevydierateľní. Potvrdil to na príklade svojej krajiny, Ukrajinci na to doplácajú vlastnými životmi. Vladimir Putin jasne hovorí o svojich plánoch a predstavách, ako by mala vyzerať stredná a východná Európa. Nerešpektuje, že sme demokratická krajina, v ktorej občania majú slobodne rozhodnúť o tom, kam krajina bude patriť a kam patriť nebude. Takže príhovor bol veľmi silný a Ukrajinci sú nám veľmi vďační. Čo sa týka ministrov, povedal som, že idem do parlamentu na toto rokovanie. Ministri sa nahlasovali, ale ja nerobím prezenčku. Samozrejme, bolo by lepšie, ak by sme tam boli všetci. Myslím, že by to bolo úctivejšie. Ale holt, na mieste sa to už nedalo riešiť.

Prezidentka Zuzana Čaputová si vyslúžila kritiku aj z radov koalície. Spomeniem aj Igora Matoviča, ktorý sa voči nej ohradil dosť tvrdými slovami. Budete ju podporovať? Myslíte si, že by mala kandidovať v ďalšom období, alebo chystáte vlastných kandidátov?

Opäť to sú dve odlišné roviny. Stranícke rozhodnutie urobíme ako hnutie v čase, keď to bude aktuálne, a budeme ho komunikovať. Podlieha to viacerým procesom.

Lenže vy ste premiér, vy s ňou komunikujete…

Ale preto hovorím, že stranícka rovina je úplne iná. Premiér ako funkcia nevyjadruje do volieb nejakú podporu. To nezvykne byť štandardom. Väčšinou si vyberú kandidáta strany, alebo podporia iného. Ale na to je ešte čas. Čo sa týka samotnej komunikácie medzi premiérom a prezidentkou, tak tam je veľmi dôležité, aby spolupráca fungovala. Aby sme mali korektné vzťahy, aby sme rešpektovali kompetencie, ktoré máme a vzájomne si pomáhali v záujme Slovenska.

A funguje to? Máte s ňou dobré vzťahy?

Ale myslím si, že áno..

Čiže na ňu máte iný názor ako Igor Matovič. Vy ste s prezidentkou spokojný?

Spokojný som so spoluprácou. Viete, to sú také hodnotiace otázky. Zabaľme to do jednej odpovede. Veď keby sme sa bavili konkrétne, tak niektoré kroky prezidentky by som vedel ohodnotiť možno konkrétnejšie a poviem, že v tejto oblasti mohla byť pani prezidentka možno ráznejšia. Myslím si, že bola príliš opatrná. V tejto zase zachovala veľmi správne stanovisko. To, že nás teraz podporuje v našej iniciatíve, aby sme pomohli Ukrajine nadobudnúť kandidátsky status, to vítam, to ma teší. Ale vo všeobecnosti tie vzťahy sú korektné, musia byť profesionálne, o tom to je. Musíme si povedať vždy veci tak, ako sú a takto tá komunikácia aj prebieha. Takže z tohto pohľadu si myslím, že to je nastavené dobre. A pre Slovensko je dôležité, aby premiér a prezidentka mali korektný a dobrý vzťah.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ