Amerických kongresmanov znepokojujú dezinformácie na Slovensku

TASR, SITA, Pravda | 18.05.2022 15:19, aktualizované: 
Facebook je v súčasnosti nástrojom ruského prezidenta Vladimira Putina a táto sociálna sieť sa stáva zbraňou informačnej vojny. Spoločnosť Meta pritom nerobí dosť na to, aby tento fenomén zastavila. Uviedol to americký kongresman Patrick Maloney, ktorý je jedným zo signatárov otvoreného listu, v ktorom americkí zákonodarcovia žiadajú spoločnosť Meta, aby riešila proruské dezinformácie na Slovensku.

„Žiadame Facebook o podniknutie opatrení na zastavenie ruských dezinformačných kampaní, ktoré podkopávajú demokratické režimy vo východnej Európe,“ napísal Maloney na sociálnej sieti Twitter.

Jeho kolega z výboru pre tajné služby Snemovne reprezentantov Jason Crow v tejto súvislosti uviedol, že „nemôžeme dovoliť“, aby proruské dezinformácie stále zaplavovali Facebook. „Nedávno sme sa dozvedeli o škodách, ktoré tieto dezinformácie spôsobujú v krajinách akou je Slovensko, a naliehame na (šéfa spoločnosti Meta) Marka Zuckerberga, aby zakročil proti kremeľskej propagande na Facebooku,“ napísal Crow na Twitteri.

Predseda výboru Snemovne reprezentantov USA Adam Schiff a ďalší štyria zákonodarcovia z Demokratickej strany poslali otvorený list Zuckerbergovi a žiadajú spoločnosť Meta, aby riešila proruské dezinformácie, ktoré sa šíria v SR. Členovia výboru pre spravodajské služby dospeli k názoru, že Facebook nepodniká kroky na zastavenie šírenia proruskej propagandy a dezinformácií, aj napriek tomu, že slovenská a americká vláda na problém opakovane upozorňujú.

„Výbor je hlboko znepokojený pokračujúcou prítomnosťou škodlivých dezinformácií a proruskej propagandy na slovenskom Facebooku a vyzýva Facebook, aby okamžite zaistil rýchle zníženie viditeľnosti alebo odstránenie všetkých proruských dezinformácií,“ uvádza sa v otvorenom liste.

Materská spoločnosť Facebooku, Meta, sa k otvorenému listu amerických zákonodarcov zatiaľ nevyjadrila. TASR v tejto súvislosti požiadala o stanovisko hovorcu firmy.

Kongresmani navštívili Slovensko v apríli

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že list členov výboru tajnej služby americkej snemovne súvisí s aprílovou návštevou členov Kongresu USA na Slovensku, počas ktorej boli o vplyve dezinformácií informovaní. „S odhodlaním budeme na ministerstve pokračovať vo všetkých ďalších dôležitých stretnutiach a rokovaniach, pretože bez nich a bez budovania korektných vzťahov by nebolo možné zatlačiť na správne miesta," povedal minister.

Na vytvorení tlaku smerom k spoločnosti Meta sa podieľal aj slovenský Policajný zbor. Informuje o tom vo svojom profile polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti.

Policajný zbor pripomína, že proti dezinformáciám bojuje už od roku 2017, pričom od roku 2018 sa zaoberá hoaxami na špecializovanej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR. Boj proti dezinformáciám sa zintenzívnil ešte viac po tom, ako bola Ukrajina napadnutá Ruskou federáciou. Polícia chce v najbližšom období svoj tím rozšíriť aj o nových analytikov.

Rusko, Ukrajina, vojna na Ukrajine Čítajte viac Prokremeľskej propagande dôveruje vyše pätina Slovákov a Sloveniek

Heger upozornil na zneužívanie slobody slova a prejavu

Premiér Eduard Heger (OĽANO) ocenil list amerických zákonodarcov, v ktorom požiadali spoločnosť Meta, aby riešila proruské dezinformácie na Slovensku. Na sociálnej sieti im poďakoval za pomoc.

„Sme síce malá krajina, malý trh. Ale sme členom Severoatlantickej aliancie, Európskej únie a susedíme s Ukrajinou. Je v našom národnom záujme, aby čo najviac ľudí malo jasno v hodnotách a vedelo sa správne pohybovať v zložitostiach sveta,“ vyhlásil Heger.

Ocenil, že členovia výboru Snemovne reprezentantov pre tajné služby sa osobne zasadzujú, aby sociálna sieť Facebook „okamžite zabezpečila, že všetky proruské dezinformácie budú rýchlo vyhodnotené, overené faktami a označené, zaradené alebo odstránené v súlade s verejnými prísľubmi a deklarovanými politikami Facebooku“. List je podľa neho výsledkom spoločného úsilia mnohých ľudí, ktorí sa zasadzujú u nás i vo svete za pravdu.

Predseda vlády upozornil na zneužívanie slobody slova a prejavu. „Dezinformácie tu boli od nepamäti, ale ešte nikdy v histórii v takom masovom meradle a s takým ničivým dosahom nebola sloboda slova a prejavu zneužívaná v prospech vraždenia a ničenia,“ komentoval. Poukázal pritom na ruskú propagandu a jej nosičov dezinformačnej scény, ktoré podľa neho rozleptávajú súdržnosť spoločnosti, navádzajú ľudí k nesprávnym záverom, falošným hodnotám, vzbudzujú nenávisť, ale aj zbavujú schopnosti rozoznávať spojencov od nepriateľov.

Korčok: Iniciatíva išla zo slovenskej strany

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) tiež víta tento krok amerických kongresmanov. Korčok si myslí, že odozva sociálnej siete Facebook na manipuláciu verejnej mienky na Slovensku nie je adekvátna. Korčok tvrdí, že táto aktivita vyšla zo slovenskej strany. Dodal, že o téme hovoril s kongresmanmi minister Jaroslav Naď a zdôraznil pred nimi veľký význam sociálnych sietí, cez ktoré sú šírené dezinformácie. Vplyv kongresmanov je podľa Korčoka veľký.

Nielen konšpiračná scéna, ale aj mnohí politickí predstavitelia si podľa Korčoka urobili zo sociálnych sietí svoju politickú živnosť. „Dlhodobo je témou aj to, že keď sú požiadavky na to, aby reagovala napríklad sociálna sieť Facebook a nestala sa priestorom šírenia dezinformácií, ktoré evidentne manipulujú verejnú mienku, tak odozva zo strany tejto sociálnej siete v prípade SR podľa nás nie je adekvátna,“ priblížil s tým, že na to poukázal Naď v rozhovore s kongresmanmi.