Rozjarení Droba, Stančík a Žiak zinscenovali bitku: Taiwancom pripomenuli národnú hanbu

Peter Madro, Pravda | 13.06.2022 18:39
Taiwan, poslanci, zinscenovaná bitka
Zinscenovaná bitka členov slovenskej delegácie v taiwanskom parlamente.
Členovia slovenskej delegácie na Taiwane zinscenovali bitku v miestnom parlamente. Niekto to považuje za "zmysel pre humor", iní za neokrôchanosť.

Portál Global Network uvádza, že na nedávnej návšteve taiwanského parlamentu tzv. Legislatívneho Jüanu slovenskí poslanci napodobňovali poslaneckú bitku medzi tradičnými taiwanskými politickými tábormi „modrých“ a „zelených“.

Delegáciu tvorili podpredseda Národnej rady Milan Laurenčík (SaS), poslanec Miroslav Žiak (SaS) a Andrej Stančík (OĽaNO) ako aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba (SaS). Mali to byť práve Droba, Žiak a Stančík, ktorí podľa taiwannews.com zinscenovali nelichotivo známu scénu z taiwanského parlamentu. Pritom ich mali sprevádzať aj taiwanskí zákonodarcovia zo zeleného tábora, ktorí sa k nim pridali a hrali sa, že poslancov od seba odťahujú.

VIDEO: Slovenskí poslanci v taiwanskom parlamente zinscenovali bit­ku.

Video

Návštevníci si mali všimnúť dieru v portréte Sun Jat–sena, významného čínskeho politika začiatku 20. storočia. Obraz bol poškodený počas májovej bitky medzi opozičnými poslancami, v ktorej jeden z nich hodil do portrétu fľašu.

Po tom, ako sa zábery z „potýčky“ dostali do médií, sa ostrovania ohradili, že ich politiku vníma zahraničie len skrz poslanecké šarvátky.

Napriek tomu, že hostitelia z tamojšej Demokratickej progresívnej strany sa snažili vysvetliť „zmysel pre humor“ slovenských politikov ako priateľské gesto, časť miestnych obyvateľov to podľa portálu Global Times považovala za urážlivé a zahanbujúce zosmiešňovanie ostrovnej „kung-fu demokracie “.

Téma vyvolala búrlivú diskusiu na internete, pričom mnoho obyvateľov Taiwanu sa voči konaniu slovenskej delegácie ohradilo. „Som zahanbený! Celý svet vie, že sme nanič!“

„Ak by slovenská delegácia navštívila USA namiesto Taiwanu, pokúsila by sa "dokázať priateľstvo“ rovnako, ako si priaznivci Trumpa vykladali nohy na kancelársky stôl hovorkyne Nancy Pelosiovej?" pýtal sa ďalší a obviňovali predstaviteľov Demokratickej progresívnej strany, že sa vysmievajú dôstojnosti krajiny.

No Taiwan má vcelku bohatú históriu na parlamentné bitky, kde si poslanci rozpravu, či hlasovanie vybavujú „ručne-stručne“. Britská BBC v roku 2017 o nich napísala: „Zatiaľ čo v iných krajinách občas dochádza k parlamentným bitkám, taiwanský parlament je nimi povestný."

Slovenská delegácia na Taiwan pricestovala v nedeľu 5. júna. Jej cieľom bolo poďakovať sa krajine za humanitárnu pomoc počas pandémie. Podpredseda Národnej rady Milan Laurenčík poďakoval za dodanie rúšok počas pandémie koronavírusu ako aj za ponuku tejto ostrovnej krajiny v oblasti zamestnanosti a investícií. Droba povedal, že delegácia podpíše dohodu o spolupráci medzi bratislavským krajom a taiwanským mestom Kao-siung.

Bitky v zákonodarnom zbore sú v Taiwane považované za hanbu a domáci ich považujú za stereotyp. Prvú zaznamenanú roztržku rozpútal provokatívny zákonodarca Chu Kao-čcheng 7. apríla 1988.

Úradujúci zákonodarca Liu Kuo-tsai podľa Taipei Times práve počítal hlasy, keď Chu Kao-čcheng vyskočil na rečnícky stôl. Chvíľu sa naťahovali až následne ďalší zo zákonodarcov Jaw Shaw-kong vyliezol cez stôl, aby zastavil Chua, čo viedlo k potýčke, pri ktorej sa obaja zrútili po schodoch.

Na to, aby ich od seba oddelili, sa do potýčky muselo zapojiť ďalších desať zákonodarcov. Legislatívne šarvátky sa odvtedy stali tradíciou, o ktorej zmienky sa dostali aj do zahraničia.

Facka za Anču

S parlamentnými šarvátkami má poslanec Žiak aj vlastné skúsenosti. V roku 2020 predstúpil pred rečnícky pult, v ktorom v tej chvíli rečnil poslanec Milan Mazurek (nezarad. Republika) a vytiahol papier s nápisom „urevaný nácek“. Mazurek ho následne volal k sebe a papier mu z rúk vytrhol. Pre Žiaka to však nebolo posledné parlamentné vyčíňanie. Prednedávnom sa spoločne zo straníckou kolegyňou Janou Bittó Cigánikovou dostal do šarvátky s extrémistami kvôli ukrajinskej vlajke.

„Na najbližšiu schôdzu podáme návrh na vytvorenie parlamentnej stráže. Čo dnes predvádzajú kotlebovci je neprijateľné!,“ hneval sa poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí).

Poslanecké roztržky nie sú v slovenskej Národnej rade ničím výnimočným.

Napríklad, keď poslanec, vtedy ešte za SaS, Igor Matovič dostal v roku 2010 facku od bývalej podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej. Utŕžil ju priamo v rokovacej sále.

„Prišla za mnou pani Belousovová, ukázala mi článok, ktorý som napísal do novín, a spýtala sa ma, či som ten článok písal ja. A ja hovorím, že ja som ho písal, keď som tam podpísaný. Tak sa ma spýtala, či ona je pre mňa Ančou. Ja že áno, keď som to napísal, tak ste pre mňa Ančou. Tak mi jednu dala tak z otočky,“ povedal pred dvanástimi rokmi Matovič pre denník SME.

Incident potvrdila aj Anna Belousovová. „Pán Matovič zrejme nemá dostatočnú výchovu a nevie, ako sa správať k dáme. Ja som sa mu snažila takou jemnou formou pripomenúť, ako by sa muž k dáme správať mal,“ reagovala pre agentúru SITA na incident Belousovová.

V článku siete Regionpress Matovič spomínal svoje prvé dojmy zo zasadania parlamentu. „Anču som vyzval, nech si strhne kríž, ktorý nosí. Lebo si myslím, že politik-kresťan by nikdy nemal mlčky tolerovať zlodejov. Tak nech nerobí kresťanom hanbu.“

Expremiérka Iveta Radičová (SDKÚ) obdivovala Matoviča, že si po facke od Belousovovej zachoval dôstojnosť. Bývalý podpredseda Národnej rady Pavol Hrušovský považoval incident za nehoráznosť.

Striekačky, makety a vlajky

No nebolo to jediné extempore Igora Matoviča. V roku 2012 sa do histórie slovenskej politiky zapísal záber, ako vysypal bývalému poslancovi za SaS Martinovi Poliačikovi na hlavu injekčné striekačky.

Prekážalo mu tvrdenie Poliačika, že čistý heroín nie je sám o sebe škodlivý.

Matovič zároveň žiadal uvoľniť Poliačika na dlhodobo neplatené voľno, aby sa mohol venovať drogovo závislým deťom, ktoré podľahnú pokušeniu vyskúšať si podľa Poliačika pre ich telo neškodný heroín.

„Kolegu Poliačika upozorňujem, že ak ešte raz bude nabádať naše deti na užívanie heroínu, tak aj keď bude na neho zákon krátky, moja ruka bude dostatočne dlhá,“ odkázal.

V roku 2013 sa zase pohádal vtedajší poslanec Alojz Hlina s bývalým poslancom Smeru Antonom Martvoňom. Celý incident sa odohral podľa Martvoňa pred tajnou voľbou kandidátov na disciplinárnych sudcov. „Napadol ich za stenou. Bolo to fyzické napadnutie, niektorých poslancov pod krky, ďalších sotil dolu schodmi, jedného obúchal o stenu. Čiže tvrdý útok z jeho strany,“ popísal Martvoň, ktorý nechcel prezradiť mená napadnutých zákonodarcov. „V každom prípade to bolo nedôstojné,“ konštatoval. Hlina tvrdí, že neútočil. „V prvom rade existuje také niečo ako gentlemanský súboj. A keď niekto napadne zozadu za krk a v presile, tak hovorme o sebaobrane. Len som sa bránil,“ reagoval Hlina na tvrdenia o útoku na zákonodarcov. Na otázku, prečo na neho poslanci zaútočili a musel sa brániť, nepovedal. „Nechcem sa s nikým dostať do krížku,“ poznamenal.

Bitku v roku 2013 vyvolala aj papierová maketa expremiéra Roberta Fica s nápisom, že daroval Slovensko zbohatlíkom.

Vtedajší predseda poslaneckého klubu OĽaNO Jozef Viskupič skončil po fyzickej potýčke s piatimi poslancami Smeru s jeden a pol centimetrovou tržnou ranou v ústach a pomliaždeninami svalov, na ktorých má otlačené ruky. „Mal som vysoký tep, dostal som dve injekcie,“ povedal Viskupič pre tlačovú agentúru SITA v noci po vyšetrení parlamentnou zdravotnou službou.

Poslanci Smeru po hlasovaní o zmene programu mimoriadnej schôdze Národnej rady o odvolávaní premiéra Roberta Fica chceli z rokovacej sály vyniesť papierovú maketu zobrazujúcu Fica vo futbalovom drese s nápisom „Daroval Slovensko zbohatlíkom“. Tú po odchode premiéra Fica ešte na začiatku mimoriadnej schôdze priniesol, ako bývalo zvykom, poslanec Matovič.

Poslanci Matovič a Viskupič sa snažili maketu získať späť a medzi poslancami Smeru a Viskupičom sa už mimo rokovacej sály strhla fyzická potýčka. „Pre mňa z nepochopiteľných príčin sa na mňa vrhlo päť podnapitých poslancov Smeru. Pod znôškou vulgarizmov som bol takmer prehodený cez zábradlie,“ tvrdil Viskupič a dodal, že z poslancov vraj aj cítil alkohol. „Nieslo sa to vo výrazne vulgárnom tóne o tom, čo mi všetko rozbijú a ako dopadnem. Bol to amok vyvolaný alkoholom,“ skonštatoval Viskupič. „Nechápem to, keďže s tými poslancami sa poznám a prichádzam s nimi dosť často do styku,“ poznamenal.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ