139. deň: Raketomety HIMARS sa postarali o ohňostroj. Rusi verbujú aj medzi väzňami, tvrdia Briti

ČTK, TASR, SITA, Pravda | 12.07.2022 05:55, aktualizované: 
Nova Kachovka Foto:
Ukrajinská armáda začala protiofenzívu v Chersonskej oblasti. Tvrdí, že zasiahla sklad zbraní v meste Nova Kachovka. Ruské zdroje uvádzajú, že použila salvové raketomety HIMARS.
Rusi tlačia na juhu. V meste Mykolajiv zasiahli obytné domy a dve zdravotnícke zariadenia. Ukrajinská armáda začala protiofenzívu v Chersonskej oblasti. Tvrdí, že zasiahla sklad zbraní v meste Nova Kachovka. Ruské zdroje uvádzajú, že použila salvové raketomety HIMARS. Britské ministerstvo obrany zverejnilo správu o vývoji bojov na Ukrajine, z ktorej vyplýva, že netradičný nábor v ruských väzniciach sa má robiť pre tzv. vagnerovcov. Ako neakceptovateľnú označil Volodymyr Zelenskyj výnimku zo sankcií pre dodávku turbíny pre plynovod Nord Stream. Rusi plyn aj tak vypnú, tvrdí.

Najdôležitejšie udalosti

  • Invázia ruských vojsk pokračuje už 139. deň
  • Irán plánuje dodať Rusku stovky bezpilotných lietadiel
  • OSN: Počet civilných obetí na Ukrajine prekročil hranicu 5000
  • Proruskí separatisti z Donecka otvorili v Moskve svoje „veľvyslanectvo“
mier-ukrajine-2

VIDEO: České raketomety RM-70 Vampire v bojoch na Ukrajine.

22:59 Na vyšetrenie vojnových zločinov na Ukrajine chce Európska únia (EÚ) využiť existujúce súdy. Vytvorenie špeciálneho tribunálu bez ďalších mocností nebude možné, uviedli v utorok eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders a český minister spravodlivosti Pavel Blažek. TASR správu prevzala zo servera iDNES.cz.

So želaním diskutovať o vzniku špeciálneho tribunálu prišiel do Prahy ukrajinský minister spravodlivosti Denys Maľuska. Reynders ale po rokovaní povedal, že Únia sa pokúsi využiť súdy, ktoré už má k dispozícii – teda národné súdy a Medzinárodný trestný súd (ICJ) v Haagu.

Eurokomisár apeloval na členské štáty EÚ, aby spustili vyšetrovanie na svojej úrovni a využili pri tom dôkazy, ktoré Eurojust zhromažďuje v spoločnej databáze. Reynders zároveň pripomenul, že v súčasnosti sa vedie viac než 21.000 vyšetrovaní vojnových zločinov na Ukrajine, pričom 14 štátov EÚ ich vyšetruje individuálne.

Blažek podotkol, že na medzinárodnej úrovni doposiaľ nevládne zhoda na tom, ktorý súd má mať na starosti vojnové zločiny na Ukrajine. Podľa Reyndersa je však najdôležitejšie zhromaždiť dôkazy o trestnej činnosti na Ukrajine na jednom mieste, cituje iDNES.cz.

20:22 Ukrajinskí proruskí separatisti v utorok v Moskve otvorili veľvyslanectvo medzinárodne neuznanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR). TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Novootvorené veľvyslanectvo sa v ruskej metropole nachádza v blízkosti diplomatických misií západných krajín. Na otvorení neboli prítomní vysokí ruskí predstavitelia, aj to napriek ich avizovanej účasti. Šéfka rezortu zahraničných vecí DĽR Nataľja Nikanorovová uviedla, že v čase zvyšujúceho sa napätia sa rozhodli pre skromnejšiu ceremóniu.

Proruskí separatisti dlhodobo vyhlasujú, že ich hlavným cieľom je pripojiť sa k Rusku. Nikanorovová však uviedla, že sa snažili najmä „oslobodiť republiku“.

„Nasledovať bude referendum,“ vyhlásila Nikanorovová spolu s „veľvyslankyňou“ DĽR Oľgou Makejevovou.

Ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislosť separatistickej DĽR a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) len niekoľko dní pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára. Okrem Ruska ich nezávislosť uznala len Sýria.

18:34 Viac než 5000 civilistov prišlo na Ukrajine o život od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy 24. februára, oznámil v utorok Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR). TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

OHCHR zároveň dodal, že reálny počet civilných obetí vojny na Ukrajine môže byť omnoho vyšší.

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva má na Ukrajine desiatky pracovníkov, ktorí monitorujú situáciu, a vo svojej pravidelnej týždennej správe uviedol, že vojna si doposiaľ vyžiadala 5024 potvrdených civilných obetí. Zranenia pritom utrpelo ďalších 6520 civilistov, píše Reuters.

OHCHR na svojej webovej stránke uvádza, že medzi obeťami je 1905 mužov, 1316 žien, 161 chlapcov, 141 dievčat i 41 detí a 1460 dospelých, ktorých pohlavie doposiaľ nie je známe.

17:14 Spojené štáty a Svetová banka poskytnú Ukrajine ďalšiu pomoc, a to vo výške 1,7 miliardy dolárov na vyplatenie miezd pre zdravotníkov a poskytovanie ďalších nevyhnutných služieb v krajine. TASR správu prevzala z agentúry AP, ktorá o tom informovala v utorok.

Finančné prostriedky z Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj (USAID), ministerstva financií a Svetovej banky sú zamerané na zmiernenie akútneho rozpočtového deficitu spôsobeného „brutálnou agresívnou vojnou“ ruského prezidenta Vladimira Putina, uviedla USAID vo vyhlásení.

Množstvo zdravotníkov Ukrajinu v dôsledku vojny opustilo, niektoré nemocnice sú zatvorené a ďalšie zdravotnícke zariadenia sú zbombardované, pripomína AP. Zdravotníci, ktorí v krajine zostali, vykonávajú svoju prácu v náročných podmienkach. Ukrajinský minister zdravotníctva Viktor Ľaško uviedol, že vyplácanie miezd je v dôsledku vojny čoraz ťažšie.

16:00 Ukrajinské sily za pomoci bezpilotných lietadiel podnikli nálet na okupovaný Enerhodar, kde priamy zásah utrpela budova obsadená ruskými vojakmi, uviedol na svojom webe denník Ukrajinska pravda. Okupačné úrady podľa ruskej agentúry TASS nálet potvrdili a ubezpečili, že tamojšia Záporožská jadrová elektráreň funguje normálne.

15:45 Jednotky Kremľa zablokovali východy z Ruskom okupovaného mesta Melitopol v Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny, oznámil v utorok tamojší starosta Ivan Fedorov. Ruské jednotky sa podľa Fedorova „natoľko boja protiofenzívy“ ukrajinských ozbrojených síl, že sa „ukryli za tisícky civilistov ako za živé štíty“.

„Celé mesto je rukojemníkom,“ napísal Fedorov na sociálnej sieti Telegram. „Nie je známe, koľko dní bude blokáda trvať. Bojujeme však za to, aby bol prechod otvorený,“ dodal.

15:20 Ukrajinské jednotky zachránili piatich Ukrajincov v rámci špeciálnej operácie v Ruskom okupovanej Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, uviedla ukrajinská vojenská tajná služba s tým, že išlo o jedného vojaka, jedného bývalého policajta a troch civilistov. „Jeden z prepustených mal vážne zranenia z bojov,“ uvádza sa ďalej v správe.

15:00 Ministri financií krajín Európskej únie schválili poskytnutie dodatočnej finančnej pomoci Ukrajine vo výške jednej miliardy eur. Spolu s núdzovou pomocou vo výške 1,2 miliardy eur vyplatenou začiatkom tohto roka dosiahne celková makrofinančná podpora EÚ Ukrajine od začiatku vojny 2,2 miliardy eur, píše sa vyhlásení Rady EÚ.

14:40 Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že celkový počet žoldnierov pôsobiacich na Ukrajine je 2 700, a nie je 20 000 – ako tvrdí Kyjev. Ministerstvo však nepredložilo žiadne dôkazy, píše The Guardian.

Ruský rezort obrany takisto uviedol, že za tri týždne bolo zabitých 166 poľských, 21 rumunských a 15 kanadských militantov, ako aj 50 gruzínskych a 23 britských žoldnierov.

Rusko tiež tvrdí, že za posledných 24 hodín zabilo najmenej 180 príslušníkov 30. ukrajinskej mechanizovanej brigády a zostrelilo sedem ukrajinských bezpilotných lietadiel. Tieto tvrdenia však nebolo možné nezávisle overiť, píše The Guardian.

13:45 Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vyhlásil, že Západ sa pripravuje zaútočiť na Rusko cez jeho krajinu. O údajnom komplote podľa vlastných slov hovoril v pondelok s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

„Pripravujú sa strategické plány na útok proti Rusku,“ tvrdí Lukašenko s tým, Západ sa bude snažiť zacieliť na Rusko „cez Ukrajinu a cez Bielorusko“. „História sa opakuje,“ povedal bieloruský líder vo vystúpení pred absolventmi vojenských škôl a dôstojníkmi.

13:30 Európska únia od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z 24. februára zmrazila ruské aktíva v hodnote 13,8 miliardy eur. Oznámil to v utorok eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

Ide o prostriedky od ruských oligarchov a ďalších subjektov. Eurokomisár dodal, že veľká časť zmrazených aktív, viac než 12 miliárd, pochádza z piatich členských krajín EÚ. Tieto krajiny odmietol menovať.

Nemecký minister financií Christian Lindner v polovici júna hodnotu aktív zmrazených Nemeckom určil na 4,48 miliardy eur, približuje AFP.

Pracovná skupina REPO (Russian Elites, Proxies and Oligarchs) na konci júna uviedla, že zmrazila finančné prostriedky ruskej centrálnej banky a ruských oligarchov v celkovej hodnote 330 miliárd dolárov (312,47 miliar­dy eur).

13:00 V Odeskej oblasti sa ruským silám podarilo zničiť odpaľovacie zariadenie protilodných striel Harpoon dodaných z USA, oznámil podľa agentúry Interfax hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

12:50 Ruská agentúra TASS s odvolaním sa na predstaviteľa proruských separatistov Rodiona Mirošnika informovala, že ruské sily v Doneckej oblasti obkľučujú mesto Siversk, ktoré malo pred vojnou asi 11 000 obyvateľov. Mirošnik vyhlásil, že v najbližšom čase ruská armáda a proruskí separatisti mesto „oslobodia“, a to s minimálnymi stratami.

12:40 Ruský prezident Vladimir Putin na budúci týždeň navštívi Teherán, kde sa stretne s prezidentmi Iránu a Turecka.

Vladimir Putin Čítajte viac Putin na budúci týždeň navštívi Irán, oznámil Kremeľ

12:30 Ministri spravodlivosti členských krajín EÚ rokujú na neformálnom zasadnutí v Prahe o ochrane zraniteľných osôb – utečencov. Diskutovať budú aj o zbieraní a uchovávaní dôkazov pri vyšetrovaní trestných činov v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine.

12:05 Zástupcovia Ukrajiny a OSN sa v stredu v Istanbule zrejme pripoja ku konzultáciám medzi Ruskom a Tureckom ohľadom exportu obilia z Ukrajiny. S odvolaním sa na ruské ministerstvo zahraničia o tom informovala agentúra Interfax. V dôsledku ruskej invázie v susednej krajine sú v ukrajinských prístavoch zablokované milióny ton obilia určeného na vývoz.

Záchranári a hasiči odpratávajú trosky zničenej...
Ukrajinská vojačka usmerňuje novinárov neďaleko...
+2Pohľad na zničenú budovu v meste Irpiň v...

11:25 „Za uplynulých 24 hodín v dôsledku ostreľovania zomrelo v Charkovskej oblasti sedem ľudí a 34 bolo zranených,“ citovala agentúra Unian miestnu správu. Dve rakety dopadli na otvorené priestranstvo medzi domami a administratívnou budovou priamo v Charkove, podľa prvých správ na mieste nie sú zranení.

V meste Mykolajiv na juhu Ukrajiny boli ráno pri ruskom ostreľovaní zasiahnuté obytné domy a dve zdravotnícke zariadenia, oznámil podľa ukrajinskej agentúry Unian gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim. Zranenia podľa neho utrpelo najmenej 12 ľudí.

10:36 Ruská armáda utrpela pri útoku v meste Nova Kachovka v Chersonskej oblasti ťažké straty, napísalo internetové médium Nexta. S odvolaním sa na Južné veliteľstvo ukrajinských síl uviedlo, že ruská strana v jeho dôsledku prišla o 52 vojakov, húfnicu Msta-B, mínomet, sedem vozidiel a že zničené boli aj muničné sklady.

Ukrajinská armáda v posledných dňoch s úspechom nasadila salvové raketomety dodané západnými spojencami proti ruským muničným skladom v obsadených častiach krajiny. Podľa ruskej agentúry Interfax ukrajinské sily použili na zásah Novej Kachovky americké raketomety HIMARS.

10:30 Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva (OHCHR) potvrdil, že v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu zomrelo k 3. júlu najmenej 4 889 civilistov, vrátane 335 detí. Ďalších 6 263 (vrátane 521 maloletých) utrpelo zranenia. OHCHR zároveň upozornil, že skutočné počty obetí budú zrejme výrazne vyššie, pretože príjem informácií z niektorých oblastí mešká a mnoho ohlásených prípadov ešte nemohol overiť.

10:20 Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu bolo v Doneckej oblasti zabitých najmenej 602 civilistov a ďalších 1 552 ďalších utrpelo zranenia, napísal server Ukrajinska pravda. Zároveň nemožno v súčasnosti určiť presný počet obetí v mestách Mariupoľ a Voľnovacha, uviedol gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko.

Napríklad starosta prístavného mesta Mariupoľ, ktorý teraz okupujú ruské invázne sily, tvrdí, že od vpádu Rusov do tohto strategicky dôležitého mesta na juhovýchode krajiny v ňom zomrelo najmenej 22 000 ľudí.

Podobné vyhlásenia oboch bojujúcich strán nie je možné ihneď nezávisle overiť.

10:10 Ukrajinsko-maďarské hranice prekročilo v pondelok 5 762 Ukrajincov a na rumunsko-maďarských hraniciach zaznamenali vstup 4 658 osôb prichádzajúcich z Ukrajiny.

Do Maďarska pricestovalo z Ukrajiny od vypuknutia vojny vyše 900 000 utečencov. Štatút utečenca udelili vyše 26 000 z nich. Ostatní nepožiadali o azyl a pokračovali v ceste do iných európskych štátov.

9:40 Počet obetí víkendového ruského raketového útoku na východoukrajinské mesto Časiv Jar vzrástol na 34. S odvolaním sa na gubernátora Doneckej oblasti o tom informovali ukrajinské médiá. Záchranná operácia pokračuje, pracovníci Štátnej služby pre mimoriadne udalosti (DSNS) podľa neho k dnešnému ránu odpratali asi 70 percent trosiek.

9:35 Britské ministerstvo obrany vo svojej pravidelnej rannej analýze situácie na Ukrajine uviedlo, že Rusko ďalej zaznamenáva drobné územné úspechy v Doneckej oblasti. Ruské vojská tiež pokračujú s útokmi na diaľnicu E40, ktorá zabezpečuje zásobovanie Slovianska a Kramatorska.

Rusko sa podľa Londýna pravdepodobne tiež uchyľuje k netradičným spôsobom dopĺňania preriedených vojenských jednotiek a je možné, že verbuje osadenstvo ruských väzníc do Wagnerovej (v ruskom prepise Vagnerovej) súkromnej vojenskej spoločnosti.

Vagnerova skupina sa v minulosti angažovala v konfliktoch na Kryme, v Sýrii či v Afrike a býva obviňovaná z páchania násilností. Časť jej žoldnierov bojuje v prospech Moskvy aj na Ukrajine.

9:30 Ukrajinské ozbrojené sily odrazili ruské útoky v oblasti Slovianska na východe Ukrajiny, uviedlo velenie ukrajinskej armády. Ukrajinskí obrancovia sa okrem toho podľa rovnakého hlásenia vysporiadali s ruskými útočnými akciami v Charkovskej oblasti.

„Ruskí vojaci pokračovali s útokmi v okolí Slovianska s cieľom zlepšiť svoje taktické pozície. Žiadne protivníkove akcie v tejto oblasti sa nestretli s úspechom,“ uvádza sa v správe generálneho štábu ukrajinskej armády.

„Ukrajinskí obrancovia tvrdo potlačili pokus nepriateľa o útok pri Dementijivke (v Charkovskej oblasti),“ oznámilo tiež ukrajinské velenie.

9:15 Z časti Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, ktorú má pod kontrolou ukrajinská vláda, evakuovali dosiaľ približne 80 percent predvojnovej populácie.

Gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko uviedol, že na „kontrolovanom území“ tejto oblasti zostáva okolo 340 000 ľudí, pričom pred začiatkom ruskej invázie 24. februára tam malo trvalé bydlisko 1,67 milióna obyvateľov.

9:10 Hraničnými priechodmi prešlo v pondelok (11. 7.) na Slovensko 2 264 ľudí z Ukrajiny. Z toho bolo 620 mužov, 1 227 žien a 417 detí. O dočasné útočisko požiadalo 280 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 2 822 osôb.

8:45 Novú Kachovku ruské sily obsadili hneď v prvý deň invázie, 24. februára. V meste sa nachádza vodná elektráreň, je tiež dôležité pre zásobovanie Ruskom okupovaného Krymu vodou.

8:40 Člen Chersonskej regionálnej rady Serhij Chlaň na Facebooku uviedol, že v Novej Kachovke bol zničený ruský muničný sklad. „Mínus jeden ruský sklad munície v Novej Kachovke. Vozili, vozili, hromadili, hromadili a majú z toho navečer ohňostroj,“ uviedol. Chlaň, ktorý nie je v Rusmi ovládanej oblasti, odkázal tam žijúcim ľuďom, aby na seba dávali pozor a nechodili na miesto výbuchu.

Ruská agentúra TASS uviedla, že v meste explodovali sklady s dusičnanom draselným, ktorý sa používa ako prísada do hnojív. Ako silné oxidačné činidlo je však tiež súčasťou munície a mnohých pyrotechnických výrobkov.

Ruskojazyčná verzia BBC poukazuje na to, že žiadne verejné zdroje doteraz neuvádzali, že by boli v meste uskladňované hnojivá.

8:30 Pri explózii v Rusmi okupovanom meste Nova Kachovka v Chersonskej oblasti zomrelo najmenej sedem ľudí a ďalších 60 utrpelo zranenia. Pod troskami zrútených domov sú stovky ľudí, uviedol šéf miestnej ruskej okupačnej správy Vladimir Leontev. Informácie z miesta nemožno nezávisle overiť.

8:15 OSN bude monitorovať vojnu na Ukrajine z hľadiska porušovania práv detí vrátane zabíjania, zranení, náboru vojakov a znásilňovania či iných foriem sexuálneho násilia.

Generálny tajomník OSN António Guterres vo výročnej správe Bezpečnostnej rade o deťoch a ozbrojených konfliktoch uviedol, že Ukrajina a konflikty v Etiópii, Mozambiku a africkom regióne Sahel sa pridali k 21 ďalším, ktoré už OSN monitoruje pre porušovanie práv detí. Podľa jeho správy v nich v roku 2021 zaznamenali „vysoký počet závažných porušení“.

7:50 Irán plánuje dodať Rusku stovky dronov schopných niesť zbrane, ktoré budú následne použité na Ukrajine. Oznámil to poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Russia Ukraine War Drones Čítajte viac Rusi majú dostať iránske drony. Dochádzajú im zbrane?

7:09 Mestom Nova Kachovka v prevažne Ruskom okupovanej Chersonskej oblasti na juhovýchodnej Ukrajine v pondelok v noci otriasol výbuch. Ukrajinskí predstavitelia na sociálnych sieťach informovali o zničenom muničnom sklade. Ruská tlačová agentúra Tass však tvrdí, že vybuchol sklad minerálneho hnojiva a explózia poničila trh, domy a nemocnicu. Tass tiež hovorila o obetiach, ale neposkytla odhad, a vyhlásila, že za útokom je salvový raketomet HIMARS, ktorý Ukrajine poskytli Spojené štáty. Ukrajinskí predstavitelia použitú zbraň nekomentovali.

Ukrajinské sily útočia na ruské muničné sklady, čo podľa agentúry AP môže byť predzvesťou protiofenzívy s cieľom získať späť územia okupované Ruskom. (sita)

6:43 Na 33 stúpol v noci na utorok počet obetí sobotňajšieho raketového útoku na bytový dom v meste Časiv Jar na východe Ukrajiny. Oznámila to na sociálnej sieti Facebook Štátna služba Ukrajiny pre mimoriadne situácie (DSNS).

„Počas záchrannej operácie v päťposchodovej obytnej budove v meste Časiv Jar bolo nájdené telo dieťaťa (odhadovaný rok narodenia 2013). Od začiatku operácie bolo nájdených 33 tiel vrátane jedného dieťaťa,“ uviedla DSNS s tým, že záchranné práce stále pokračujú.

Ukrajinský prezident Ukrajinský prezident krátko predtým vo svojom pravidelnom nočnom príhovore informoval o 31 obetiach tohto raketového útoku. „Odpratávanie sutín pokračovalo dnes v meste Časiv Jar v Doneckej oblasti celý deň. Predvčerom zasiahli ruskí teroristi dve výškové budovy, zomrelo 31 ľudí, deväť bolo zachránených,“ uviedol Zelenskyj.

5:55 Ukrajina si predvolala kanadskú veľvyslankyňu pre rozhodnutie Ottawy vrátiť do Nemecka plynové turbíny potrebné pre plynovod Severný prúd 1 (Nord Stream 1) vedúci do Ruska. Oznámil to v pondelok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom pravidelnom nočnom príhovore.

„Ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo kanadskú vyslankyňu pre našu krajinu pre absolútne neakceptovateľnú výnimku zo sankcií mierených proti ruskému režimu,“ uviedol Zelenskyj.

„Nemožno pochybovať o tom, že Rusko sa bude snažiť nielenže čo najviac obmedziť, ale v najnaliehavejšom momente úplne zastaviť dodávky plynu do Európy. Na toto sa musíme teraz pripraviť,“ uviedol Zelenskyj na sieti Telegram.

„Každý ústupok v takýchto podmienkach vníma ruské vedenie ako podnet na ďalší silnejší tlak. Samozrejme, toto rozhodnutie o jednej turbíne, ktoré vedie k mnohým ďalším problémom, sa dá ešte prehodnotiť. Rusko nikdy nehralo podľa pravidiel v energetickom sektore a nebude hrať ani teraz, kým neuvidí silu,“ dodal ukrajinský prezident.

Podľa ukrajinského prezidenta bude Moskva toto rozhodnutie Kanady vnímať „výlučne ako prejav slabosti“.

Kanada cez víkend súhlasila, že doručí do Nemecka turbíny potrebné pre plynovod Severný prúd 1, a to aj napriek sankciám uvaleným na Rusko a výzvam Ukrajiny, aby tak nerobila.

Spomínané turbíny boli poslané do Kanady do továrne nemeckej spoločnosti Siemens Energy na údržbu. Rusko pritom odôvodnilo zníženie dodávok plynu prúdiacich cez plynovod Severný prúd 1 do Európy práve týmito chýbajúcimi turbínami.

Ruský plynárenský gigant Gazprom v pondelok začal desaťdňovú každoročnú údržbu na plynovode Severný prúd 1. Nemecko ako aj ďalšie európske krajiny majú pritom obavy, že po tejto odstávke sa dodávky plynu cez potrubie neobnovia.