Irán zozbieral a zapečatil kamery MAAE na monitorovanie jadrových zariadení

TASR | 26.07.2022 15:17
Irán Foto: ,
Iránska vlajka nad hlavným mestom Teherán
Teherán zozbieral a zapečatil kamery Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) na monitorovanie iránskeho jadrového programu. V utorok to uviedla iránska tlačová agentúra Fars citujúc Iránsku organizácia pre atómovú energiu (AEOI).

Dovedna 27 kamier vypol Irán v niekoľkých jadrových zariadeniach na začiatku júna. Išlo o reakciu na rezolúciu Rady guvernérov MAAE kritizujúcu Teherán za to, že s touto organizáciou dostatočne nespolupracuje. Podľa Iránu išlo o „politické“ a „nekonštruktívne“ rozhodnutie.

Šéf AEOI Mohammad Eslámí v pondelok zdôraznil, že kamery MAAE, ktoré Teherán pred niekoľkými týždňami vypol, budú znovu zapnuté, až keď bude uzavretá nová jadrová dohoda.

MAAE viackrát upozornila, že Irán delí len niekoľko týždňov od toho, aby mal také množstvo obohateného uránu, z ktorého by sa potenciálne dala vyrobiť atómová bomba. Teherán, naopak, zdôraznil, že jadrové technológie plánuje použiť iba na mierové účely.

Diplomati z Británie, Číny, Francúzska, Nemecka a Ruska začali koncom vlaňajšieho novembra s Teheránom rozhovory o obnovení jadrovej dohody z roku 2015. V marci však boli rokovania prerušené.