AI: Ukrajinská armáda ohrozuje civilistov umiestňovaním zbraní do obytných oblastí

ČTK, TASR | 04.08.2022 12:11, aktualizované: 
vojna na Ukrajine, Svätá Javelina Foto: ,
Nástenná maľba zobrazuje obraz známy ako „Saint Javelina“ – Pannu Máriu, ktorá drží v rukách protitankovú zbraň FGM-148 Javelin americkej výroby – na stene obytného domu v Kyjeve na Ukrajine. Ilustračné foto.
Ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že pri obrane pred ruskou inváziou zriaďuje základne a umiestňuje zbrane v obytných oblastiach. S odvolaním sa na svoje zistenia o tom informovala ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI). Podľa nej ukrajinské sily konajú v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom, pretože robia z civilných cieľov vojenské. Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba označil správu za nespravodlivú voči Ukrajine.

Mimovládna organizácia uviedla, že od apríla do júla strávili jej pracovníci niekoľko týždňov vyšetrovaním ruských úderov v Charkove, Donbase a Mykolajive. Z vyšetrovania vyplynulo, že ukrajinské sily v niektorých prípadoch vykonávali údery z obytných oblastí a že v uvedených regiónoch rozmiestňovali jednotky do civilných budov.

„Väčšina obytných oblastí, kde sa vojaci nachádzali, bola vzdialená niekoľko kilometrov od frontových línií a existovali reálne alternatívy, ktoré by neohrozovali civilistov – napríklad vojenské základne, husto zalesnené oblasti alebo iné stavby ďalej od obytných oblastí,“ uviedla AI s tým, že nenašla dôkazy o tom, že by ukrajinská armáda požiadala civilistov o evakuáciu z priľahlých budov alebo im pri nej pomáhala.

„To, že sa ukrajinská armáda bráni, ju nezbavuje povinnosti dodržiavať medzinárodné humanitárne právo,“ uviedla vo vyhlásení riaditeľka organizácie Agnès Callamardová. „Ukrajinská vláda by mala bezodkladne zabezpečiť, aby rozmiestňovala svoje sily mimo obývaných oblastí alebo evakuovala civilistov z oblastí, kde armáda pôsobí,“ dodala.

Organizácia pripúšťa, že nie všetky ruské útoky na civilné oblasti na Ukrajine mali zasiahnuť vojenskú infraštruktúru. Tvrdí naopak, že niektorými útokmi spáchali ruské sily vojnové zločiny, keďže mierili na civilné ciele. Prax ukrajinskej armády, keď rozmiestňuje vojakov do obývaných oblastí, v žiadnom prípade neospravedlňuje náhodné ruské útoky proti civilným cieľom, vrátane útokov medzinárodne zakázanou muníciou, zdôrazňuje AI.

Reznikov: Zvrátené

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba kritizoval správu AI ako „nespravodlivú“. „Toto správanie Amnesty International nie je o nájdení a oznamovaní pravdy svetu, ale o vytváraní falošnej rovnosti – medzi páchateľom a obeťou, medzi krajinou, ktorá ničí stovky a tisíce civilistov, miest a území, a krajinou, ktorá sa zúfalo bráni,“ uviedol Kuleba vo videu na sociálnej sieti.

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov označil správu AI za „zvrátenosť“ s tým, že spochybňuje právo Ukrajincov brániť svoju krajinu, píše AFP.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak zdôraznil, že ukrajinské ozbrojené sily podnikajú všetky opatrenia na presun civilistov do bezpečnejších oblastí. Organizáciu Amnesty International obvinil, že sa podieľa na šírení dezinformácií Kremľa.