Obnova Ukrajiny má prospieť aj Slovensku. Pomáhať chcú politici aj firmy

Lucia Lauková, Pravda | 10.08.2022 16:46
kreston, obnova ukrajiny, Foto: ,
Stretnutie k obnove Ukrajiny
Vojna na Ukrajine sa ešte neskončila, už teraz je však najvyšší čas začať debatu o tom, ako môže Slovensko východnému susedovi pomôcť. Stretnutie a diskusie problém nevyriešia, no je to kľúčový krok pre vznik nápadov, ako našej krajine pomôcť, otvoril stretnutie o pláne obnovy Ukrajiny a s tým súvisiacej spolupráci Jurij Muška, veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku, ktoré v stredu ráno organizovala spoločnosť Kreston.

Prítomní boli aj zástupcovia vlády, ktorí zdôraznili, že záujem pomáhať Ukrajine v obnove regiónov a čo najhladšom vstupe do Európskej únie poháňa aj obava z geopolitických ambícií Ruska. „Ukrajina bol len prvý nárazník, kam totalitná vláda Moskvy udrela ako prvá. Kremeľ hovorí aj Poľsku, o Pobaltí, ale aj o Košiciach,” upozornil na ďalšie možné hrozby smerujúce z východu Peter Kremský (OĽaNO), predseda parlamentného Výboru pre hospodárske záležitosti.

„V prvej vlne pomoci reagovalo Slovensko dobre, zapájali sa bežní ľudia, chodili na hranice, pomáhali. Som veľmi rád, že v tomto sme nesklamali. No situácia na Ukrajine sa neskončila a v pomoci musíme pokračovať aj ďalej,” dodal Kremský.

kreston, obnova ukrajiny, Jurij Muška - veľvyslanec Ukrajiny n Čítajte viac Ukrajinský veľvyslanec: Slovensko je pre nás kontaktným bodom s Európou

„V polovici októbra sa v Košiciach uskutoční medzinárodná konferencia, na ktorej budú minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a zástupcovia Ukrajiny diskutovať o konkrétnych stratégiách obnovy Ukrajiny a oblastiach, v ktorých Slovensko môže pomôcť,” ohlásil Taras Holub, poradca vicepremiéra pre európsku a euroatlantickú integráciu z kabinetu ministrov Ukrajiny, ktorý týmto pozval na účasť aj šéfa hospodárskeho výboru.

Účastníci stredajšieho stretnutia sa zhodli, že po prvej pomoci by mala nasledovať spolupráca, aby Slovensko našlo priestor a konkrétne oblasti, v ktorých treba konať. Treťou fázou bude potom dlhodobé partnerstvo, ktoré bude obojstranne výhodne pokračovať aj po skončení vojny. Vladimír Vaňo, analytik a ministerský poradca v oblasti ekonomiky, takéto efekty ilustroval napríklad pozitívnym prínosom Ukrajincov pre slovenské hospodárstvo, ktorý bol v posledných mesiacoch mimoriadne citeľný hlavne na východnom Slovensku.

Stretnutie k obnove Ukrajiny

Stretnutie o pláne obnovy Ukrajiny organizovala spoločnosť Kreston. Prítomný bol ukrajinský veľvyslanec, ako aj zástupcovia vlády a priemyslu.

Fotogaléria
Stretnutie k obnove Ukrajiny
Peter Kremský (OĽaNO), predseda hospodárskeho...
+2Ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška

Ukrajinské deti čaká nástup do škôl

Ukrajinskí predstavitelia na stretnutí skonštatovali, že chápu, že Slovensko nie sú Spojené štáty, a preto akceptujú, že aj susedská pomoc a ukrajinský Marshallov plán budú nevyhnutne ovplyvnené samotnými kapacitami našej krajiny. Už teraz však apelovali na slovenských partnerov, aby si vytýčili čo najkonkrétnejšie oblasti, do ktorých pomoc nasmerujú, a bude tak adresnejšia aj účinnejšia.

„Momentálne najakútnejším problémom je blížiaci sa začiatok školského roka. O mesiac budú ukrajinské deti potrebovať nastúpiť do škôl, tie však musíme postaviť a opraviť,” zdôraznil Jurij Muška, veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku. V tejto súvislosti pripomenul, že boje sa odohrávajú najmä v srdci krajiny a život v pohraničných oblastiach na východ od nášho územia nezastal.

Miesta pre ukrajinské deti vytvorili aj slovenské školy a škôlky. Prieskum medzi 6-tisíc učiteľmi z konca júna ukázal, že ukrajinské deti má v triede viac ako polovica učiteľov slovenských základných škôl. Učitelia sa zhodli, že vnímajú ochotu ukrajinských detí učiť sa po slovensky, ale narážajú na jazykovú bariéru a inú úroveň vedomostí a spôsobilostí týchto žiakov. Až 77 percent pedagógov v prieskume Komenského inštitútu uviedlo, že ukrajinskí žiaci vytvárajú priateľstvá so spolužiakmi, a podľa 69 percent učiteľov začínajú deti z Ukrajiny rozumieť slovenskému jazyku.

Podobne aj podľa analýzy Centra vzdelávacích analýz (CVA) sa zatiaľ ukrajinské deti nedarí úspešne začleňovať do vzdelávania. Jedným z problémov podľa výskumníkov je, že školy nie sú pripravené na vzdelávanie detí cudzincov. „Údaje zo štúdie OECD Talis z roku 2018 ukazujú, že učitelia na Slovensku sú v porovnaní s priemerom OECD menej pripravení na výučbu v multikultúrnych a viacjazyčných podmienkach takmer vo všetkých sledovaných indikátoroch,“ odôvodnilo CVA.

Kľúčová pracovná sila v zdravotníctve

Rovnako významní sú podľa ekonóma Vaňa aj ukrajinskí odborníci, ktorí posilňujú pracovnú silu na Slovensku, napríklad zdravotníci a ošetrovatelia. Spoluprácu je však nutné rozvíjať, rovnako ako aj zlepšovať životné a pracovné podmienky Ukrajincov na našom území. Podľa štatistík totiž len asi 10 percent Ukrajincov, ktorí prešli od začiatku vojny hranicami, ostalo na Slovensku.

„Je viac ako 10,5 milióna Ukrajincov, ktorí od vypuknutia vojny opustili jej územie. A zabúda sa, že Ukrajina je dôležitý, ale podceňovaný partner. To sme vedeli už pred vojnou. Lekári, zubári v regiónoch – ukrajinskí experti dlhodobo pomáhajú udržať v regiónoch ambulancie, ktoré by inak nefungovali,” povedal Vaňo.

Na problém ohľadom pracovnej sily poukázala aj Zuzana Rumiz, členka Prezídia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) a generálna manažérka spoločnosti Manpower. „V prvom rade nám chýbajú ľudia. Ukrajinská komunita, ktorá tu bola už pred vojnou, bola drvivo najsilnejšia spomedzi zahraničných pracovníkov na Slovensku. Išlo dokopy približne o 70-tisíc ľudí,” vyčíslila Rumiz.

Podľa údajov z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny ešte v roku 2012 malo pracovné povolenie na Slovensku len 678 Ukrajincov, začiatkom tohto roka to bolo už vyše 13-tisíc. K tomu sa pridávajú ďalšie desaťtisíce ľudí, ktorí pracujú na takzvanú informačnú kartu. V porovnaní s občanmi Srbska, čo je druhá najpočetnejšia skupina cudzincov na Slovensku, je Ukrajincov u nás viac ako dvojnásobok. Najväčší zamestnávatelia na Slovensku preto aj pre aktuálnu situáciu žiadajú, aby štát Ukrajincom, ale aj ľuďom z iných krajín pomohol dostať sa na Slovensko a umožnil im prístup k zamestnaniu.

AZZZ upriamuje pozornosť na kvalifikovaných pracovníkov, ktorých je už dnes u nás nedostatok. Príkladom je zjednodušenie uznávania napríklad zdravotníckych kvalifikácií pri personáli z tretích krajín – najmä lekárov a sestier, ale aj iných profesií. Rumiz v tejto oblasti ocenila, že poslanci na jar schválili aj takzvaný lex Ukrajina, aby sa zdravotníci z Ukrajiny u nás zamestnali jednoduchšie. Môžu nastúpiť do nemocníc aj do ambulancií ako odborní stážisti pod dohľadom lekára alebo zdravotníckeho pracovníka v našom systéme.

„Stačí doklad o vzdelaní alebo o predchádzajúcom zamestnaní v ich pôvodnom jazyku,“ povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Dlhoročnú prax s Ukrajincami majú hlavne nemocnice na východe Slovenska. Často tam doteraz pracovali Ukrajinky a Ukrajinci, ktorí chceli mať blízko k rodinám a blízkym doma za hranicami.

Napríklad v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine zriadili UKRAINE CARE CENTER (UCC), kde zdravotníci poskytovali pomoc pacientom, utečencom z Ukrajiny.

Oddelenie vedie Oksana Bazel-Slafkovská, lekárka pôvodom z Ukrajiny, ktorá v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura pôsobí už sedem rokov. „Je to ťažké, mám na Ukrajine rodinu, veľmi ťažko to všetci prežívame. Tu v centre sa snažíme spraviť pre pacientov všetko, čo sa dá, pomôžeme každému, ako sa len dá. A, samozrejme, robíme aj zbierky zdravotníckeho materiálu, potravín, aby sme ich mohli posielať ľuďom na Ukrajinu,“ dodáva. Spolu s ňou poskytujú zdravotnú starostlivosť v UCC aj ďalší dvaja lekári a sestra z Ukrajiny.

„Skúsenosti máme prevažne pozitívne, Ukrajinci sa vedia rýchlo adaptovať na naše podmienky, majú veľmi dobrý prístup k pacientom a hendikepom nie je ani ich odborná stránka. Žiaľ, pre neústretovú legislatívu naša krajina a sektor zdravotníctva nikdy nemohli naplno využiť práve tento imigračný potenciál na zmiernenie dlhodobého nedostatku zdravotníkov,” skonštatoval Tomáš Kráľ, hovorca siete ProCare a Svet zdravia. Dodal, že okolité štáty preto nadobúdajú konkurenčnú výhodu – ponúkajú jednoduchšie zamestnanie aj vyššie platy. „O Ukrajincov, ktorí sú odborne zdatní, majú dnes eminentný záujem okolité krajiny ako Česko, Poľsko a Nemecko. Tento konkurenčný súboj so Slovenskom jednoznačne vyhrávajú,” uzatvoril.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ