Škótky budú mať od budúceho týždňa menštruačné potreby zadarmo

ČTK | 14.08.2022 12:52
Škótsko Foto: ,
Ilustračné foto
Všetky škótske ženy budú mať od budúceho týždňa vložky a tampóny zadarmo. Nový zákon, ktorý nadobúda platnosť v pondelok, si kladie za cieľ bojovať proti takzvanej menštruačnej chudobe, keď si ženy nemôžu dovoliť kúpiť každý mesiac hygienické pomôcky. Takýto zákon je vo svojom meradle prvý na svete.

Príslušný zákon schválil v roku 2020 jednomyseľne škótsky parlament. Menštruačné pomôcky podľa neho budú musieť poskytovať miestne úrady, školy a univerzity. S vyhľadaním najbližšieho distribučného miesta bude slúžiť špeciálna aplikácia pre mobilné telefóny PickMyPeriod.

„Poskytovanie prístupu k bezplatnej hygienickej ochrane je zásadné z hľadiska rovnosti a dôstojnosti,“ uviedla v tlačovej správe škótska ministerka pre sociálnu spravodlivosť Shona Robisonová. „Ešte dôležitejšie je to v čase, keď ľudia musia robiť ťažké rozhodnutia kvôli kríze životných nákladov,“ dodala.

Miera inflácie v Británii sa blíži k desiatim percentám, prudko rastúce účty za energie dopadajú najhoršie na najchudobnejšie obyvateľstvo.

Podľa prieskumu z mája 2019 medzi tisíc dospievajúcimi dievčatami v Spojenom kráľovstve vynechala viac ako polovica dospievajúcich dievčat (52 percent) kvôli pravidelnému mesačnému krvácaniu školu. Bezplatné hygienické pomôcky ponúkajú študentkám aj francúzske školy alebo školy na Novom Zélande.