Školám chýba 3,5-tisíc učiteľov. Štát im ponúkol príspevok 50 eur

Peter Madro, Pravda | 04.09.2022 12:49, aktualizované: 
SR Košice ZŠ príprava nový školský rok KEX Foto:
Príprava triedy na nový školský rok v základnej škole na Hroncovej ulici v Košiciach.
Žiaci by si v pondelok 5. septembra mali k peračníku, telesnej, desiatej, učebniciam a zošitom pribaliť aj jedného učiteľa navyše. Na Slovensku je ich pred začiatkom nového školského roka žalostne málo.

Ministerstvo školstva vyhlásilo, že by ich v zborovniach mohlo chýbať zhruba 3 500 pedagógov. Opierajú sa pritom o výpočty Inštitútu vzdelávacej politiky, ktorý tvrdia, že učiteľov chýba oproti vlaňajšku 1 300. Ministerskí analytici predpovedajú, že na rok to už bude takmer trojnásobok a o dva roky 8 500 chýbajúcich vyučujúcich. Hoci sú to alarmujúce čísla, inštitút ich buď nechce alebo nevie podložiť.

„Inštitút vzdelávacej politiky vypustil krátku informáciu o chýbajúcich učiteľoch na jar tohto roku. Odvtedy neboli schopní publikovať konkrétnu štúdiu alebo výpočty, ako sa k týmto číslam dopočítali a zároveň podrobnejšie rozdelenie, kde chýbajú aký učitelia,“ spochybňuje štúdiu ministerských výsledkov analytik INESS Robert Chovanculiak.

Otvorenie nového školského roka 2022/2023 na ZŠ...
Otvorenie nového školského roka 2022/2023 na ZŠ...
+5Otvorenie nového školského roka 2022/2023 na ZŠ...

Faktom tiež ostáva, že v súčasnosti je podľa Štatistického úradu takmer 24-tisíc pedagógov vo veku od 55 do 64 rokov. Viac ako 2 500 ďalších má viac ako 65 rokov. Od minulého roka navyše vstúpil do platnosti zákon, ktorý všetkým pedagógom nad 65 rokov prikazuje odchod do dôchodku.

Katastrofu v školstve zvýrazňuje aj počet nepovšimnutých pracovných ponúk na portáli edu-jobs. Slovenské školy uverejnili na portáli počas leta viac než 2 000 pracovných ponúk, väčšinou hľadali pedagogických pracovníkov. Najžiadanejšími predmetmi sú matematika, informatika a fyzika. Avšak nie je to len o chýbajúcich učiteľoch. Školám chýbajú vychovávateľky, asistenti, kuchári, či ostatné profesie.

„Vedenie školy nám mailom oznámilo, že napriek snahe sa nepodarilo personálne zabezpečiť družinu a vraj sú nútení pozastaviť jej činnosť pre žiakov štvrtých ročníkov,“ opisuje nepríjemnú situáciu mama deväť ročného žiaka školy Nina Bacharová. S manželom tak stoja pred dilemou, ako budú od septembra fungovať. „Obaja sme zamestnaní na plný úväzok a naozaj si zatiaľ nevieme predstaviť, že deväť ročné dieťa necháme viac ako tri hodiny denne doma bez dozoru. Syn je jedináčik, takže v našom prípade nemôže pomôcť starší súrodenec. Družinu jednoducho potrebujeme,“ dodala.

Vždy je to o peniazoch

„Učiteľov pre prvý stupeň je ako šafránu. Chýbajú nám a sme nútení ich suplovať vysokoškolsky vzdelanými vychovávateľmi, pedagógmi, ktorý nemajú priamu špecializáciu na primárne vzdelávanie alebo dôchodcovia,“ priblížila kritický stav Renáta Dvončová, zástupkyňa na Základnej škole Ružová Dolina v Bratislave.

Spresnila, že sú vďační, ak matematiku učí dôchodca, alebo inžinier s doplnkovým pedagogickým štúdiom. „Šikovný a jazykovo zdatný mladý človek nezostane pracovať v škole, nakoľko tam nie je nič, čo by ho v školstve držalo a motivovalo,“ upozornila.

Takisto v rámci školského klubu detí, teda družiny, je stav po personálnej stránke katastrofálny. „My sme obsadenosť lepili mladými dievčatami, ktoré skončili strednú školu alebo dievčatami, ktoré si vo svojom odbore nenašli prácu,“ doplnila. No tam to nekončí. Je nedostatok upratovačiek ako aj pomocných pracovníkov v školských jedálňach.

Nástupný plat učiteľa je nižší ako priemerná mzda na Slovensku. Podľa tabuliek predstavuje zhruba 1 000 eur v hrubom. Ostatné dva roky sa platy pedagógov neupravovali. Na začiatku leta dostali všetci zamestnanci v štátnej správe o tri percentá viac.

Na jeseň majú vyučujúci dostať mimoriadnu odmenu vo výške päťsto eur. Okrem toho pedagógom od januára narastú platy o desať percent a od budúceho septembra o ďalších 12 percent.

„Neoplatí sa mi učiť. Je to priveľká zodpovednosť za zlý plat,“ vyhlásila Nina Vallnerová, ktorá sa namiesto učenia rozhodla robiť umenie. Aj tak zarobí viac ako učiteľ.

Petra Hrušková by mohla učiť biológiu. Má na to školu no v obore nepokračovala. „Je to málo peňazí za učenie a vychovávanie mládeže,“ zdôraznila.

Platy sú nízke, a tak aj ľudia s pedagogickým vzdelaním uprednostňujú iné profesie. „Za podobné peniaze pracujem v bábkovom divadle. Práca učiteľa je náročná a je škoda, že technici v divadle dostávajú plat ako kvalifikovaní pedagógovia,“ upozornil Viktor Ori, ktorý sa po absolvovaní Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave zamestnal ako učiteľ v jednej z bratislavských škôl. Dlho sa však na pozícii vyučujúceho neohrial a našiel si inú obživu. Samozrejme, mimo odboru.

Najťažšia je situácia podľa učiteľky Tiny Cesta práve v Bratislave. „Nájmy v hlavnom meste sú jednoducho pridrahé. Obyčajný učiteľ si tu nemôže dovoliť len tak žiť,“ skonštatovala. „Veľa z tých, ktorí by to aj chceli robiť si chcú založiť rodinu. Mám kopu kolegýň, ktorých muži pracujú v IT a tak ony nemusia riešiť peniaze,“ spresnila. Podotkla, že tak majú kapacitu byť dobré učiteľky. „Lebo majú luxus skrátiť si úväzok tak, že učia menej dní v týždni a teda majú viac času na prípravy opravy a všetky ďalšie povinnosti ktoré pri sto percentnom úväzku robí človek po nociach alebo cez víkendy,“ priblížila slovenské pedagogické reálie Cesta.

Žalostný nedostatok

V novom školskom roku 2022 – 2023 budú školy fungovať, ako v čase pred pandémiou ochorenia covid, a teda bez zásadných obmedzení. Do lavíc zasadnú žiaci bez nutnosti nosenia rúšok a respirátorov, izolácia bude len pre pozitívnu osobu.

Ministerstvo školstva tvrdí, že o nedostatku učiteľov vie. Chýbajú učitelia predmetov ako matematika, fyzika, chémia či cudzie jazyky. Zároveň podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) začínajú chýbať aj učitelia na prvom stupni základných škôl.

Ministerstvo dlhodobo navrhuje takzvané stabilizačné príplatky, ktorými by mohli riaditelia motivovať učiteľov, ktorých potrebujú stabilizovať. Podľa Gröhlinga by mali priniesť návrh zákona na stabilizáciu zvyšovania platov učiteľov, každoročného, až kým by nedosiahli určitú stanovenú hranicu. „Budeme potrebovať zaviesť nejakú formu príplatku pre učiteľov z drahých regiónov Slovenska a pre učiteľov, ktorí učia predmety, po ktorých je vysoký dopyt. Ani jeden z týchto problémov nerieši plošné zvyšovanie platov učiteľov, ktoré nedávno schválila vláda,“ podotkol analytik INESS Chovanculiak.

Samé sľuby

„Predchádzajúce vlády, no ani táto sa o školstvo nestarali tak, ako sľubovali,“ vyhlási Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Zdôraznil, že ak by naplnili sľuby, s ktorými išli do volieb, tak by k tejto situácii nemuselo dôjsť. Verí však, že na Slovensku sú šikovní riaditelia, ktorí potrebný personál na otvorenie školského roka zoženú.

Na minulotýždňovom stretnutí pripomenuli ministrovi školstva sľubované zvyšovanie platov. Od budúceho septembra by mali podľa neho platy narásť približne o 260 eur, v prípade starších pedagógov aj viac ako 300 eur.

No minister školstva Branislav Gröhling (SaS) má pre prezidentku Zuzanu Čaputovú pripravenú demisiu, a zatiaľ nie je známe ani oficiálne meno jeho náhradníka. Odchodom liberálov z vlády bude však ohrozený aj budúcoročný štátny rozpočet. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) vyhlásil, že návrh podporí, len v prípade výrazných zmien. Ak by sa rozpočet na jeseň nepodarilo prijať, vyššie platy by nedostali ani učitelia a ani zdravotníci.

„Pokiaľ strana SaS bola za navýšenie platov v školstve, pretože im patrí rezort školstva a nepodporili by štátny rozpočet tak to by som považoval za veľmi zlé,“ ozrejmil Ondek. Štát by tak podľa neho fungoval v rozpočtovom provizóriu a to by znamenalo, že štát by mohol operovať len s jednou dvanástinou predchádzajúceho rozpočtu na jeden mesiac. „Myslím si, že pokiaľ sú politici rozumní, tak to nebude problém,“ dodal Ondek váhavo.

Zároveň upozornil, že nedostatok pracovníkov v školstve sa odvíja toho, kde sa škola nachádza. „V Bratislave je väčší nedostatok ako v prešovskom kraji. Boli tu úsilia politikov aby sa navýšili platy zamestnancov podľa toho aké sú v kraji životné náklady. Podľa nás to nie je dobré riešenie a ministerstvo, tak navrhuje stabilizačný príspevok. Ten má byť 50 eur, ktoré situáciu určite nevyriešia. Pokiaľ by to bolo 500 eur, tak v tej chvíli by to bolo zaujímavé,“ spresnil. Dodal, že prosili ministra aby cez koaličných partnerov presadil pre učiteľov nájomné byty. "Nie sociálne, ale nájomné byty. Odpoveď sme nedostali, no sme presvedčení, že by to mohlo stabilizovať stav zamestnancov v školstve.

Pre porovnanie plat poslanca v roku 2022 je určený vo výške 3 270 eur. Jeden plat predstavuje trojnásobok priemernej mzdy. Na rozdiel od učiteľov, či zdravotníkov k tejto sume patria ešte paušálne náhrady, ich výška sa líši podľa toho, či je poslanec z Bratislavského kraja alebo z iného. Pokiaľ je z Bratislavského kraja, mesačne dostáva ešte 2180 eur, poslanec z iného kraja má paušálne náhrady vo výške 2 544 eur.

Kam miznú absolventi?

„Taktiež je naivné očakávať, že nedostatok učiteľov vyriešime prilákaním nových študentov pedagogiky. V roku 2021 bol rovnaký podiel študentov, ktorí sa prihlásili na učiteľské odbory, aký bol desať rokov dozadu. Konkrétne 14 percent. To znamená, že každý ôsmy študent na vysokej škole študuje za učiteľa,“ zdôraznil. Podľa Chovanculiaka to inými slovami, že Slovensko nemá problém s nedostatkom študentov, ale s tým, že následne po absolvovaní štúdia nejdú učiť. „A to znova predovšetkým v špecifických regiónoch a v špecifických predmetoch,“ dodal.

„Dnes vieme, že aktuálny nedostatok učiteľov je špecifický problém niektorých oblastí – predovšetkým Bratislavské okresy a niektorých predmetov – predovšetkým IT, matematika a cudzie jazyky,“ spresnil Chovanculiak. Podľa hovorkyne mestskej bratislavskej časti Dúbravka Lucie Marcinátovej budú v prípade potreby situáciu zachraňovať dôchodcovia.

Samosprávy väčšinou hovoria o poskytnutí finančne výhodného ubytovania, to však zjavne nestačí. Učiteľstvo nedostatkových odborov ako matematika, fyzika, chémia, informatika a biológie zaznamenalo na Prírodovedeckej fakulte a na Fakulte matematiky Univerzity Komenského vlani dvojnásobný počet absolventov kombinácii týchto odborov. Kde však pracujú rezort potuchy nemá. Ani ministerstvo ani univerzity o tom, koľko absolventov sa zamestná v školstve, nemajú údaje.

Dieťa, ktoré od septembra nastúpi prvýkrát do prvého ročníka základnej školy, má nárok na zvýšený prídavok. Jeho celková výška bude 136,33 eura, pričom rodičom prvákov bude zvýšený prídavok vyplatený v októbri, informuje rezort práce.

Od 1. septembra 2019 má dieťa, ktoré nastúpilo prvýkrát do prvého ročníka základnej školy, nárok na zvýšený prídavok. „Rozšíril sa tak účel prídavku o čiastočnú úhradu školských potrieb na účel podpory plnenia školských povinností nezaopatreného dieťaťa,“ uviedli z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

rodina, papier Čítajte viac Deti v hľadáčiku politikov. Porastú prídavky na deti o 50 či 200 eur?

V praxi to znamená, že rodičovi takéhoto dieťaťa vyplatia popri riadnom, mesačne vyplácanom prídavku na dieťa, aj jednorazový zvýšený prídavok. „Celková suma prídavku sa tak zvýši o 106,33 eura za mesiac september. Celková výška prídavku tak bude 136,33 eura,“ priblížili z ústredia. Na jedno dieťa je príspevok poskytnutý iba raz.

Podľa ústredia nie je potrebné, aby rodič žiadal o tento zvýšený príspevok na úrade práce. Príspevok bude vyplácaný automaticky. „V prípade, ak oprávnená osoba nepoberá prídavok na dieťa v Slovenskej republike, ale prídavok poberá v inom členskom štáte EÚ, nárok si uplatňuje podaním žiadosti o zvýšený prídavok na dieťa,“ informovali z ústredia.

Podľa súčasnej platnej legislatívy poskytovanie tohto zvýšeného príspevku sa od januára 2023 ruší, potvrdilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. (tasr)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ