Dědečkovi hrozí väzba a doživotie. Toto je jeho päť obetí

Dominik Hutko, Pravda | 04.10.2022 13:47, aktualizované: 
nehoda1 Foto: ,
Zdemolované auto Dušana Dědečka, ktorým na zastávke MHD v Bratislave spôsobil smrť piatich mladých osôb.
Pedagógovia, spolužiaci, ale aj širšia verejnosť si uctili pamiatku piatich študentov, ktorí prišli v nedeľu o život pri tragickej nehode v centre Bratislavy. Na mieste nešťastia celý deň pribúdali kvety a sviečky. Sústrasť s obeťami a ich pozostalými vyjadrili minútou ticha aj na oboch univerzitách, ktoré zosnulí mladí ľudia navštevovali. V kritickom stave však ostávajú aj ďalší dvaja študenti Slovenskej technickej univerzity.

Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská v utorok potvrdila, že jeden zo zranených je naďalej v kritickom stave a umelom spánku. „Naši zdravotníci robia všetko pre záchranu jeho života,“ povedala.

Ďalší dvaja pacienti, ktorí zostali po nehode hospitalizovaní, majú stredne ťažké zranenia. „Jeden z týchto pacientov sa podrobil operačnému zákroku, ktorý bol úspešný,“ doplnila Kliská.

Dědečkovo auto z tragickej nehody na Zochovej odvážajú preč
Video

Na mieste tragédie sa už v pondelok večer schádzali ľudia, aby pripomenuli obete strašnej nehody a vzdali im tichú spomienku. Kvety a sviečky pribúdali na mieste nešťastia neďaleko zastávky Zochova aj v utorok. Obete nešťastia si minútou ticha uctili aj v priestoroch Univerzity Komenského (UK) a Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (STU). Minútou ticha si študentov uctili aj poslanci Národnej rady.

Na spomienkovej slávnosti a vzdaní úcty sa na pôde univerzít zúčastnili aj predseda vlády Eduard Heger a predseda parlamentu Boris Kollár. Na najväčšej slovenskej univerzite, ako aj na informatickej fakulte STU visia čierne vlajky. Vo vestibule budovy UK na Šafárikovom námestí sú k dispozícii kondolenčné knihy. Podpis do nich bude možný do štvrtkového poludnia. Následne budú zaslané rodinám zosnulých.

„Naša komunita, ako aj celá spoločnosť je otrasená tým, že zahynuli kvôli arogancii jednotlivca, ktorý svojím správaním nerešpektoval zásady slušnosti, etiky a morálky. Našou úlohou nie je jeho súdenie, to, prosím, nechajme na represívne orgány štátu,“ uviedol dekan FIIT STU Ivan Kotuliak. Ako dodal, bol by rád, keby táto tragická udalosť bola mementom pre všetkých, aby sme si uvedomovali, aký krehký a vzácny je náš život.

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave ponúkla kamarátom a blízkym možnosť využiť služby Psychologickej poradne UK, ktorá sídli vo Vysokoškolskom meste Ľ. Štúra-Mlyny. Pozostalým a zraneným sa podujala pomôcť finančnou zbierkou aj fundraisingová platforma Donio.

„Nečakaná tragická udalosť nás mnohých môže dostať aj do existenčných problémov. Preto chceme pomôcť pozostalým aspoň zmierniť náklady na poslednú rozlúčku s blízkymi či uzdravovanie zranených. Darované peniaze rozdelíme na rovnaké sumy pre rodiny obetí a zranených,“ vysvetlili svoju iniciatívu organizátori zbierky. Len za prvý deň sa im podarilo od viac ako 1 800 darcov vyzbierať viac ako 34-tisíc eur.

Skúšal aj politiku

Nehoda, ku ktorej došlo v nedeľu večer po 22.20 hodine, zaskočila a pobúrila celú spoločnosť. Keď auto značky Škoda Superb idúce rýchlosťou pravdepodobne viac ako 100 km/h narazilo do zastávky mestskej hromadnej dopravy, čakalo tam na svoj spoj približne 20 ľudí.

Mnohí tam prestupujú na autobusy do Petržalky a študenti, ktorí pricestovali do Bratislavy vlakom, z tejto zastávky pokračujú smerom k fakultám a internátom do Mlynskej doliny.

Vodičom bol dlhoročný generálny sekretár Deaflympijského výboru Slovenska Dušan Dědeček, ktorému namerali 1,69 promile alkoholu. Na mieste spolujazdca sedel jeho 36-ročný syn, ktorý utrpel ľahké zranenia. Pod vplyvom alkoholu bol aj on. Namerali mu vyše jedného promile.

Dědeček pôsobil ako atletický tréner pre nepočujúcich športovcov, venoval sa napríklad deaflympioničke Ivane Krištofičovej. Vo funkcii generálneho sekretára Deaflympijského výboru Slovenska pôsobí vyše jednej dekády.

Pokúšal sa angažovať aj v komunálnej politike. V roku 2010 sa uchádzal o miesto poslanca mestskej časti Bratislava-Karlova Ves. Kandidoval za koalíciu strán Smer, Slovenská národná strana, Strana zelených Slovenska, Slobodné fórum.

Najtragickejšie nehody v histórii Slovenska
Obsah vznikol v spolupráci s Mall.tv

Dostane doživotie?

Dědečka ešte v nedeľu večer umiestnili do cely policajného zaistenia a vyšetrovať začali trestné stíhanie vo veci usmrtenia. Pri väčšom počte obetí hrozí v takýchto prípadoch páchateľovi väzenie na 7 až 12 rokov. Vyšetrovateľ ale nevylúčil ani zmenu právnej kvalifikácie.

Prípad vyšetrujú kriminalisti Krajského riaditeľstva Policajného zboru Bratislava. Vyšetrovateľ ešte v pondelok naznačil, že môže dôjsť k zmene právnej kvalifikácie. To sa napokon aj stalo.

„Na základe doterajšej dôkaznej situácie došlo k zmene právnej kvalifikácie a následne bolo zo strany vyšetrovateľa bratislavskej krajskej kriminálky vznesené obvinenie z trestného činu všeobecného ohrozenia 60-ročnému Dušanovi D. z Bratislavy,“ informoval hovorca bratislavskej krajskej polície Michal Szeiff.

V prípade preukázania viny tak Dědečkovi hrozí trest odňatia slobody na dvadsať až dvadsaťpäť rokov alebo až na doživotie „Zo strany vyšetrovateľa bol v tejto súvislosti spracovaný aj podnet k návrhu na väzobné stíhanie obvineného muža,“ doplnil Szeiff. Trestný čin všeobecného ohrozenia však predpokladá úmyselné konanie, čo môže byť v tomto prípade sporné.

Prečítajte si aj, kto boli obete.

Broňa Božoňová († 21)

Broňa Božoňová Foto: FB Broňa Božoňová
Brona Bozonova Broňa Božoňová
  • Poprad
  • Vlani zmaturovala na strednej pedagogickej škole v Levoči. Začala štúdium na Fakulte športu a telesnej výchovy a Prírodovednej fakulte Univerzity Komenského. Venovala sa športovej gymnastike, a to ako trénerka aj rozhodkyňa. Zomrela v dôsledku ťažkých zranení v pondelok krátko popoludní.

Marek Vojtaššák († 20)

Marek Vojtaššák Foto: FB San Roman
Marek Vojtassak Marek Vojtaššák
  • Ždiar
  • Študoval v druhom ročníku odbor učiteľstvo telesnej výchovy a histórie na Fakulte telovýchovy a športu Univerzity Komenského. Bol tiež poslucháčom Filozofickej fakulty. Ešte v nedeľu bol náhradným brankárom tímu FK Vysoké Tatry, ktorý zvíťazil nad OTJ Jamník 3 : 0. Predtým hrával aj za MŠK Slavoj Spišská Belá.
Marek Vojtaššák Čítajte viac Miloval husle aj futbal. Smrť mladíka rozplakala celú kabínu

Richard Hlavács († 20)

Richard Hlavácz Foto: FB Eduard Heger
Richard Hlavacs Richard Hlavácz
  • Balog nad Ipľom
  • Čerstvý absolvent Gymnázia Juraja Szondyho s vyučovacím jazykom maďarským v Šahách v štúdiu pokračoval na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity. Hral volejbal a futbal. Bol členom klubu TJ Ipeľ Balog nad Ipľom.

Sasha Slovík († 20)

Sasha Slovík Foto: FB Eduard Heger
slovik Sasha Slovík
  • Banská Bystrica
  • Absolvent Gymnázia J. G. Tajovského začal v Bratislave študovať na Fakulte informatiky a informačných technológií STU. Hrával tenis v klube TK TENNis FUN B. Bystrica.

Natália Hamráková († 19)

Natália Hamráková Foto: FB Natalia Hamrakova
Natalia Hamrakova Natália Hamráková
  • Levoča
  • Študentka Právnickej fakulty Univerzity Komenského, žila v obci v okrese Spišská Nová Ves.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ