Poslanci mali plné ústa solidarity a pomoci. Inštitútu partnerského spolužitia však dali stopku

SITA, TASR, Pravda | 19.10.2022 11:21, aktualizované: 
Návrh na vytvorenie inštitútu partnerského spolužitia poslanci neposunuli do druhého čítania. Cieľom návrhu strany SaS bolo zlepšiť legislatívu v oblasti majetkových práv týkajúcu sa osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Liberáli navrhovali zaviesť pojmy „spolužijúci partner“ a „spolužijúca partnerka“. Zo 133 prítomných hlasovalo za návrh 50 poslancov, proti bolo 37, zdržali sa 15 a 31 nehlasovalo.

Spomedzi OĽaNO hlasovalo za návrh iba 17 zo 47 poslancov. Hnutie Sme rodina návrh nepodporilo. Juraj Šeliga a Jana Žitňanská zo Za ľudí hlasovali za.

VIDEO: Partnerské spolužitie sa nezavedie, plénum odmietlo návrh SaS
Video

Návrh bol koncipovaný ako rodovo neutrálny, to znamená, že umožňuje uzatvorenie partnerského spolužitia tak medzi dvoma osobami rôzneho pohlavia (druh a družka), ako aj medzi osobami rovnakého pohlavia. Ak by bol návrh schválený, partnerské spolužitie by vzniklo formou notárskej zápisnice a zaniklo buď rovnakou formou, alebo vstupom do manželstva či smrťou. Predpokladom na spôsobilosť pre partnerské spolužitie bol podľa návrhu plnoletosť, partneri nemohli byť manželia ani pokrvní príbuzní.

Heger: Karas prejavil záujem pripraviť legislatívu

Minister spravodlivosti Viliam Karas prejavil záujem pripraviť legislatívu v zmysle Programového vyhlásenia vlády o posilnení práv ľudí z LGBTI komunity. Povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO) na tlačovej konferencii a dodal, že tou úlohou ministra poveril. „Pre mňa to neznamená, že v tejto téme teraz zastavíme. Nie je to žiaden koniec," reagoval Heger. Zároveň doplnil, že minister Karas ide na posilnení práv bezodkladne pracovať.

Minister po rokovaní vlády uviedol, že zvažuje nejaké kroky pri úprave majetkových práv osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Nemá ísť podľa Karasa o technický návrh, treba najprv počúvať a potom tvoriť. Zároveň si dal vypracovať prehľad krokov, ktoré rezort v tejto veci spravil. „Je to obrovský kus roboty, čiže je z čoho vychádzať,“ poznamenal.

demonštrácia protest bratislava LGBTI Čítajte viac SaS chce zlepšiť postavenie LGBTI komunity, navrhuje partnerské spolužitie

Fico hovorí o rozpore s ústavou

Návrh bol v rozpore s Ústavou, myslí si to šéf Smeru Robert Fico. Poukázal na to, že by sa ním zrovnoprávnilo manželstvo so zväzkom dvoch osôb rovnakého pohlavia v spoločnej domácnosti, pričom manželstvo je v našej ústave zakotvené ako zväzok manželstva muža a ženy. Návrh nebol podľa neho dobre pripravený a vznikol zbytočný tlak na jeho prijatie.

Problém návrhu bol podľa Fica tiež v tom, že osobám v tzv. partnerskom spolužití by priznal inštitút bezpodielového spoluvlastníctva, ktorý môže podľa neho vzniknúť len v manželstve. Doplnil, že návrh SaS okrem ústavy prekračoval aj rámec programového vyhlásenia vlády. Fico si myslí, že návrh dláždil cestu k adopcii detí homosexuálnymi pármi. Podporuje, aby sa vyriešili majetkové pomery a prístup k zdravotnej dokumentácii pre osoby, ktoré spolu žijú. „Ak sa to pripraví primerane, tak ako sa to očakáva, Smer bude schopný niektoré aspekty spolužitia dvoch osôb rovnakého pohlavia bez problémov podporiť,“ doplnil.

Marian Repa aktual Čítajte viac Prestaňte už strašiť s registrovaným partnerstvom!

Fico si myslí, že postoj prezidentky Zuzany Čaputovej či premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) poškodil LGBTI komunite, keďže násilné presadzovanie tejto témy jej podľa neho škodí. Obáva sa, že to môže spôsobiť ešte väčšie problémy a verejnosť reaguje negatívne. Pripomenul, že tragická streľba v Bratislave bola útokom aj na židovskú komunitu či ústavných činiteľov. Zároveň priblížil, že aj on bol predvolaný vypovedať na Národnej kriminálnej agentúre vo veci streľby ako svedok. Šéf Smeru-SD tvrdí, že mu vyšetrovateľ kládol otázky, ktoré potvrdzujú, že na zozname útočníka bol aj on. Nerozumie, prečo ho nevypočuli ako poškodeného.

Slovensko je jednou zo šiestich krajín Európskej únie, ktorá nemá nijaký spôsobom upravené vzťahy osôb rovnakého pohlavia. Návrh z dielne liberálov bol novelou ôsmich zákonov. Nevytváralo by sa ním plnohodnotné životné partnerstvo, ale upravovali by sa majetkové práva a niektoré životné situácie. Ide napríklad o sprístupňovanie zdravotnej dokumentácie, zavedenie bezpodielového spoluvlastníctva, zaradenie partnerov do prvej dedičskej skupiny, sprevádzanie k lekárovi, nárok na ošetrovné, plnenie z poistného po smrti poisteného partnera, poukazovanie dávky na účet inej osoby na žiadosť poberateľa dávky či jednorazové odškodnenie v prípade smrti v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

Juraj Blanár, Boris Kollár, Marián Viskupič, Juraj Krúpa, Anna Zemanová, Vladimíra Marcinková, Jana Bittó Cigániková Čítajte viac Črtá sa historická zmena nielen pre LGBTI+ komunitu: Väčšina ju podporí, Kollár váha

Návrh zákona vychádzal podľa SaS z Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky, ktoré obsahuje zámer zlepšiť legislatívu v oblasti majetkových práv, týkajúcu sa osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.